ثروتمندترین و پرفروش‌ترین شرکت‌های ایرانی اعلام شدند
کد خبر: 1038588
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004MBQ
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۵:۴۵
به گفته مدیر مرکز رتبه‌بندی شرکت‌های برتر سازمان مدیریت صنعتی، از بین ۵۰۰ شرکت برتر، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری بیشترین درآمد و دارایی را به خود اختصاص دادند و بیشترین صادرات نیز مربوط به گروه پتروشیمی است.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: به گزارش ایسنا، مجید درویش در بیست و سومین همایش شرکت‌های برتر ایران که بررسی عملکرد سال ۱۳۹۸ شرکت‌ها را اعلام می‌کند، با اشاره به ارزیابی و رتبه‌بندی سالانه ۵۰۰ شرکت کشور بر اساس شاخص ۳۳ شاخص که مهم‌ترین آن میزان فروش است، اظهار کرد: رتبه‌بندی شرکت‌ها در ایران از رتبه‌بندی معروف فورچون ۵۰۰ که در دنیا مورد استفاده است، ایده گرفته است. بر اساس نتایج آخرین دوره فوتبال جهانی چین مقام اول را از امریکا گرفته و ۱۲۴ شرکت از ۵۰۰شرکت به این کشور اختصاص دارد. امریکا با ۱۲۲ شرکت در مقام دوم قرار دارد. ژاپن، آلمان، فرانسه و بریتانیا نیز مقام‌های بعدی را به خود اختصاص دادند. البته در زمینه درآمد امریکا با ۴/ ۳۱ درصد در مقام اول و چین با ۳ /۲۵ درصد در مقام دوم قرار دارد.

وی با بیان اینکه بر اساس رتبه‌بندی سال جاری ۸۹ درصد فروش کل شرکت‌ها به ۱۰۰ شرکت اول تعلق دارد که نشان‌دهنده بزرگی و تمرکز آن‌ها است، تصریح کرد: از بین ۵۰۰ بنگاه، قوی‌ترین گروه بانک‌ها و مؤسسات اعتباری هستند که ۱ /۱۹ درآمد را به خود اختصاص داده‌اند. گروه‌های پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی نیز با ۴ /۱۵ و ۵/ ۱۲ درآمد کل در رتبه دوم و سوم قرار دارند. از نظر شاخص درآمد فلزات اساسی و شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی در مقام‌های بعدی قرار دارند و سایر گروه‌ها نیز در مجموع ۳۰ درصد از درآمد کل شرکت را به خود اختصاص دادند. کمترین سهم فروش در گروه لوازم خانگی و الکترونیکی است.

به گفته این مقام مسئول از نظر شاخص صادرات گروه پتروشیمی ۴۳درصد، فلزات اساسی ۲۲ درصد و فرآورده‌های نفتی ۱۷ درصد از سهم صادرات کل ۵۰۰ شرکت را به خود اختصاص دادند و در بخش اشتغال نیز بانک‌ها و مؤسسات اعتباری، شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی و وسایط نقلیه و قطعات خودرو به ترتیب و ۲۰، ۱۴ و ۱۳ درصد از سهم کل اشتغال ۵۰۰ شرکت در سه جایگاه نخست قرار دارند.

وی افزود: در بخش دارایی‌ها نیز بانک‌ها ۵۳ درصد، شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی ۱۱ درصد و گروه پتروشیمی ۹ درصد از کل دارایی‌ها با ۵۰۰ شرکت برند کشور را به خود اختصاص داده‌اند. بعد از این سه گروه به ترتیب فلزات اساسی و استخراج اکتشاف قرار دارد. در زمینه شاخص بازده فروش یا حاشیه سود نیز گروه‌های سرمایه‌گذاری‌های مالی با ۲۵ درصد، فلزات اساسی با ۸ درصد و واسطه‌گری‌های مالی با ۷ درصد در سه جایگاه نخست قرار دارند و میانگین فروش ۳۲ گروه صنعتی ۸۵/ ۲۳ درصد تخمین زده شده‌است.

درویش همچنین درباره سهم استان‌های مختلف از این شرکت‌ها گفت که ۵۱ درصد از ۵۰۰ شرکت برتر کشور در استان تهران قرار دارد.

به گفته مدیر مرکز رتبه‌بندی شرکت‌های برتر در سال ۱۳۹۸ فروش ۵۰۰ شرکت برتر ۸/ ۳۵ درصد نسبت به سال ۱۳۹۷ رشد داشته‌است. در سال ۱۳۹۷ این رشد فروش ۹/ ۳۶ درصد بوده‌است. البته اگر رشد اسمی را بدون در نظر گرفتن تورم محاسبه کنیم تا مشخص شود چقدر از این رشد فروش مربوط به افزایش تولید بوده، به رقم واقعی ۱ /۸ و منفی ۲/ ۳ درصد در سال ۱۳۹۸ و ۱۳۹۷ به عنوان رشد واقعی فروش ۵۰۰ شرکت برتر کشور می‌رسیم. در مورد صد شرکت اول رشد اسمی فروش ۴۵ درصد و رشد واقعی فروش ۳ /۷ درصد بوده‌است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار