هزینه سبد معیشت خانوار کارگری ۱۰‌میلیون تومان است
کد خبر: 1037977
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004M1Z
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۶:۳۰
رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی با بیان اینکه حداقل دستمزد کارگران از تورم سال‌هاست عقب مانده‌است، گفت:طبق برآوردها، هزینه سبد معیشت برای خانوار کارگری با ۳/۳ نفر جمعیت، ۱۰‌میلیون تومان است.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: فتح الله بیات در گفتگو با مهر در مورد انتظارات جامعه کارگری از دولت برای تعیین حداقل دستمزد سال آینده اظهار داشت: طبق ماده‌۴۱ قانون کار، دستمزد باید بر اساس تورم و هزینه سبد معیشت تعیین شود. امروز طبق برآورد‌های انجام شده، هزینه سبد معیشت برای یک خانوار کارگری با بعد جمعیت ۳/۳ نفر، ۱۰‌میلیون‌تومان است، در حالی که دریافتی کارگران حداقلی بگیر، نهایتاً به ۳‌میلیون تومان می‌رسد. این در حالی است که تحت تأثیر تورم شدید، قدرت خرید به شدت کاهش یافته و سفره کارگران خالی شده است.
رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی افزود: از شورای عالی کار به خصوص دولت به عنوان کارفرمای بزرگ انتظار داریم به این مسئله با دقت ورود و حداقل دستمزد سال آینده مشمولان قانون کار را به گونه‌ای تعیین کند که کمک حال کارگران باشد. ما نمی‌گوییم همان ۱۰‌میلیون تومان که هزینه سبد معیشت است، به عنوان دستمزد تعیین شود، اما حداقل حقوق باید به این عدد نزدیک باشد.

بیات تصریح کرد: آیا دولت می‌تواند قدرت خرید را به شش‌سال قبل بازگرداند؟ قطعاً جواب این سؤال منفی است، بنابراین باید دستمزد به اندازه کافی افزایش یابد. دستمزد‌های کنونی باعث شرمندگی کارگران در برابر خانواده‌های‌شان شده است.

بیات گفت: این وضعیت در حالی است که ۵۰‌درصد جمعیت کار کشور کارگر هستند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار