خرده‌فروشی کالا و خدمات ۱۲ درصد رشد کرد
کد خبر: 1036755
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Lhr
تاریخ انتشار: ۱۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۱:۰۱
گزارش شامخ در آذرماه نشان داد
جدیدترین گزارش طرح «شامخ» (شاخص مدیران خرید) حاکی از بهبود وضعیت خرده‌فروشی و رشد ۰۵/ ۱۲ درصدی شاخص میزان فروش کالا و خدمات در آذرماه است.
سرویس اقتصاد جوان آنلاین: به گزارش مهر، معاونت اقتصادی و برنامه‌ریزی اتاق اصناف ایران هرماه گزارش طرح شاخص مدیران خرید (PMI) که «شامخ» نامیده می‌شود را منتشر می‌کند. براساس جدیدترین گزارش، عدد شامخ آذر امسال، ۱۲/۴۵ شد که نشان‌دهنده بهبود وضعیت بخش خرده‌فروشی در آذر نسبت به آبان‌ماه است که عدد شامخ کل آن ۷۱/ ۳۵ بود. البته با توجه به اینکه عدد شامخ کل پایین‌تر از عدد ۵۰، به معنی رکود است بهبود وضعیت خرده‌فروشی نسبت به ماه آبان، به معنای خروج از رکود نیست.

در این میان شاخص میزان استخدام و به کارگیری نیروی انسانی معادل ۳۶/ ۵۹ در آذر، بیشترین میزان شاخص‌ها در بین پنج مؤلفه اصلی شامخ بوده است. شاخص قیمت خرید مواداولیه یا کالا‌های مورد نیاز نسبت به ماه قبل کاهش ۹/ ۱۱ درصدی داشته و به تبع آن شاخص میزان فروش کالا و خدمات در آذرماه نسبت به ماه قبل رشد ۰۵/ ۱۲ درصدی داشته است.

طبق بررسی‌های انجام شده، شاخص میزان سفارشات جدید مشتریان نسبت به ماه گذشته رشد ۵۳/ ۶۷ درصدی داشته و به همین صورت میزان فروش کالا و خدمات در داخل کشور هم حدود ۱۲درصد رشد مثبت داشته است. از سوی دیگر صادرات کالا و خدمات هم نسبت به ماه قبل با افزایش حدود ۳۱ درصدی همراه بوده است.

براساس تحلیل اتاق اصناف ایران از این گزارش روند‌های مثبت یادشده و با توجه به افزایش کم قیمت حامل‌های انرژی، سبب‌شده تا محصولات بیشتری از موجودی انبارها، سفارش گرفته شود که همین امر سبب کاهش شاخص موجودی مواداولیه یا لوازم خریداری شده، گشته است. در همین راستا شاخص سرعت انجام و تحویل سفارش به میزان ۹/ ۲۶ درصد کاهش یافته است.

از سوی دیگر، افزایش میزان فروش باعث می‌شود تا نیاز به پرسنل و نیروی کار بیشتری احساس شود که این امر در ماه مورد مطالعه با افزایش حدود ۶۰درصدی شاخص میزان استخدام و به‌کارگیری نیروی انسانی، مشاهده می‌شود.

با توجه به تغییرات شاخص‌ها و روند نسبتاً مثبت آنها، میزان امیدواری واحد‌های صنفی نسبت به بهبود اوضاع با افزایش حدود ۴۵درصدی شاخص انتظارات در ارتباط با فعالیت‌های شرکت در ماه آینده نسبت به ماه قبل، رشد مثبتی را به همراه داشته است.

شامخ چیست؟

شاخص مدیران خرید (شامخ)، شاخصی است که به صورت ماهانه، اطلاعات مورد نیاز فعالان اقتصادی، سرمایه‌گذاران و همچنین برنامه‌ریزان کشور در مورد وضعیت رونق و رکود را بیان می‌کند.

این شاخص از طریق جمع‌آوری اطلاعات از مدیران مهم‌ترین بنگاه‌های اقتصادی (دارای بیشترین ارزش افزوده، میزان تولید و نیروی انسانی)، تهیه‌شده و براساس آن اطلاعات واقعی (و نه حدس یا نظر شخصی)، در مورد وضعیت متغیر‌های مهمی از قبیل «مقدار تولید»، «سفارشات جدید»، «سرعت انجام و تحویل سفارش»، «موجودی مواداولیه» و «میزان استخدام شرکت» در ماه مورد نظر، نسبت به ماه قبل (بیشتر، کمتر یا مانند) دریافت می‌شود. مؤسسات جهانی معتبر نیز این شاخص را با همکاری بیش از ۴۰ کشور دنیا به صورت ماهانه محاسبه و منتشر می‌کنند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار