واکسن کرونای روسی در راه است
کد خبر: 1036545
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004LeT
تاریخ انتشار: ۰۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۲
آنطور که رئیس دفتر رئیس‌جمهور خبر داده ظاهراً محموله واکسن کرونای روسی پیش از سایر واکسن‌ها به کشور خواهد رسید و واکسیناسیون کرونا برای گروه‌های پر خطر با این واکسن آغاز خواهد شد. ویروس کرونای انگلیسی هم همچنان در کشور فعال است و وزیر بهداشت از شناسایی هفتمین بیمار آلوده به این نوع ویروس کشنده با سرعت انتشار بالا خبر می‌دهد. نگرانی از پیک چهارم کرونا با نزدیک شدن به تعطیلات، افزایش سفر‌ها و کاهش رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی حالا جدی و جدی‌تر می‌شود.
کبری فرشچی
سرویس جامعه جوان آنلاین: طی ۲۴ ساعت منتهی به ۸ بهمن و بر اساس معیار‌های قطعی تشخیصی، ۶ هزار و ۶۰۸ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۶۹۵ نفر از آن‌ها بستری شدند. بر این اساس مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۳۹۲ هزار و ۳۱۴ نفر رسید. در همین زمان، ۹۱ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۵۷ هزار و ۶۵۱ نفر رسید. تاکنون یک میلیون و ۱۸۳ هزار و ۴۶۳ نفر از بیماران بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند، در عین حال ۴هزارو۲۴ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند.

بر اساس آخرین تحلیل ها، ۱۸ شهرستان کشور در وضعیت نارنجی، ۱۵۴ شهرستان در وضعیت زرد و ۲۷۶ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

وضعیت ملتهب استان‌های شمالی

وضعیت استان‌های شمالی به خصوص مازندران ملتهب است و به گفته وزیر بهداشت، بیش از هزارو ۱۰۰ بستری در استان مازندران داریم. همچنین موارد فوتی در استان‌های شمالی رقم‌های غیرقابل قبولی است و در استان گلستان و گیلان نگرانی درباره خیز دوباره بیماری وجود دارد.

نمکی ادامه داد: «در استان‌های جنوبی هم شاهد یک مختصر افزایشی در استان‌هایی مانند هرمزگان با توجه به افزایش سفر‌ها به جزایر جنوبی هستیم که امیدوارم این سفر‌های بی‌رویه هم کام مسافرین و هم میزبانان آن‌ها را در این استان‌ها تلخ نکند.»

وی درباره اقدامات انجام شده برای واکسن وارداتی کرونا گفت: «در ثبت واکسن، چهار منبع مهم جهان پیگیری می‌شود که یک منبع اروپایی است، یک منبع معتبر در کشور چین و یک سازنده در کشور روسیه و همچنین دو شرکت تولید‌کننده در کشور هندوستان هستند. این اقدامات علاوه بر آنچه در سبد کوواکس سازمان جهانی بهداشت داریم، است.»

به گفته نمکی در زمینه ساخت داخل هم واکسنی که در انستیتو پاستور با انتقال دانش فنی کشور کوبا پیگیری می‌شد به نهایت رسیده‌است. کار کارآزمایی بالینی در زمینه واکسن مجموعه برکت به خوبی پیش می‌رود و انستیتو رازی هم اجازه تست بالینی واکسن خود را گرفته و به زودی این اقدام هم شروع خواهد شد.

ادامه شناسایی مبتلایان به کرونای انگلیسی

وزیر بهداشت با تأکید بر شناسایی هفتمین مورد کرونای جهش یافته در کشور افزود: «امروز اثبات شده‌است ویروس به مراتب مهاجم‌تر از آنچه می‌گفتند است و به شدت بیماری‌زایی و مرگ و میر آن بیشتر است. این به ما نشان می‌دهد که مردم باید هوشیار باشند.»

نمکی تأکید کرد: «یکی از نگرانی‌های ما در خصوص مجموعه کلانشهر‌ها بخصوص تهران است. بر اساس گزارش‌ها آمار رعایت پروتکل‌ها در استان تهران به کمتر از نصف رسیده‌است؛ یعنی از ۸۱ درصد به حدود ۳۹ درصد رسیده‌ایم و این زنگ خطر بزرگی است که ما در آینده نزدیک گرفتار خواهیم شد.»

وی ادامه داد: «در کلانشهر تهران اتوبوس داخل شهری، مترو، بازار‌ها و مراکز خرید مراکز پرخطری هستند که قسمتی در دست مردم است و قسمتی از عهده آنان خارج است. در رابطه با افزایش ظرفیت حمل و نقل عمومی ما باید این گرفتاری را حل می‌کردیم و متأسفانه تاکنون حل نشده‌است.»

واکسن روسی در راه است

محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور هم با تأکید بر اینکه احتمالاً نخستین محموله واکسن کرونا، واکسن روسی است، افزود: «حدود دو ماه است هم با روس‌ها و هم با چینی‌ها و هم با هندی‌ها مذاکره می‌کنیم. سرعت مذاکرات با روس‌ها بیشتر شده و در یک ماه گذشته تمام اسنادی را که داشتند برای ما فرستادند و گروه علمی ما تمام این‌ها را بررسی کرده‌است و در دو روز گذشته این تأیید و مقدمات قرارداد فراهم شده و امیدواریم همین امروز یا فردا امضا شود و اولین محموله آن قبل از ۲۲ بهمن به تهران برسد.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار