ساخت خانه‌های ۷۰ تا ۱۰۰ متری در طرح جهش مسکنی مجلس
کد خبر: 1036141
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004LXx
تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۳:۳۰
معاون مرکز پژوهش‌های مجلس با بیان اینکه ایرادات طرح جهش تولید و تأمین مسکن توسط مرکز پژوهش‌ها برطرف شده است، گفت: دولت مکلف است سالانه ۱۶۰ هزار میلیارد تومان به طرح جهش تولید و تأمین مسکن اختصاص دهد. متراژ واحد‌ها ۷۰ تا ۱۰۰ متر و سود تسهیلات آن ۱۸ درصد خواهد بود که گروه‌های محروم، کم‌برخوردار، نسبتاً برخوردار و برخوردار در اولویت‌های اول تا چهارم این برنامه قرار دارند.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: به گزارش ایسنا، امیررضا شاهانی، معاون پژوهش‌های زیربنایی و امور تولیدی مرکز پژوهش‌های مجلس اظهار کرد: هدف‌گذاری طرح جهش تولید و تأمین مسکن، احداث سالانه یک میلیون واحد مسکونی است که طبق برآورد‌ها ۴۰۰هزار واحد توسط مردم و ۶۰۰ هزار واحد توسط دولت احداث می‌شود. در این طرح سعی شده ایرادات پروژه‌های قبلی از جمله پروژه مسکن مهر برطرف شود. شاهانی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه منابع طرح جهش تولید مسکن از چه طریق تأمین خواهد شد، گفت: دولت مکلف است سالانه ۱۶۰ هزار میلیارد تومان منابع به طرح جهش مسکن اختصاص دهد که کاملاً جوابگوی این پروژه خواهد بود. این رقم بیش از دو برابر بودجه ۶۷ هزارمیلیارد تومانی پروژه‌های عمرانی در سال ۱۳۹۸ است. وی خاطرنشان کرد: در سال ۱۳۹۸ بالغ بر هزار‌هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی پرداخت شد که سهم بخش مسکن ۳۵هزار میلیارد تومان بوده است. از این رقم ۱۸ هزار میلیارد تومان تسهیلات معوقه و حدود ۱۷ هزار میلیارد تومان برای حوزه مسکن پرداخت شده که رقم ناچیزی است. سود تسهیلات طرح جهش مسکن ۱۸ درصد تعیین شده که یارانه سود وام‌ها برای اقشار کم‌برخوردار از سوی دولت پرداخت می‌شود.

تأمین مالی طرح از طریق مالیات و بازگشت اقساط وام‌ها

شاهانی با بیان اینکه طرح اولیه جهش مسکن دچار ایراداتی بوده که با استفاده از نظرات اساتید دانشگاه و بدنه کارشناسی مرکز پژوهش‌های مجلس آن را برطرف کردیم، گفت: شاید یکی از مهم‌ترین بخش‌های این طرح چگونگی تأمین مالی آن باشد. در این خصوص «صندوق ملی مسکن» را طراحی کرده‌ایم که از منابع مختلفی همچون مالیات‌های مرتبط با حوزه زمین، مسکن، مستغلات و ساختمان، منابع پیش‌بینی شده در بودجه سنواتی، منابع حاصل از بازگشت یا امهال خطوط اعتباری مسکن مهر و تغییرات مانده تسهیلات پرداختی تشکیل می‌شود. در این زمینه بانک‌ها موظفند حداقل ۴۰ درصد از تغییرات مانده تسهیلات پرداختی را در هر سال مالی با نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار به بخش مسکن اختصاص دهند. وی با بیان اینکه در مکان‌یابی پروژه باید دقت شود، گفت: برای مکان‌یابی، اولویت‌های چهارگانه‌ای تعریف شده که به ترتیب اولویت شامل اراضی درون‌شهری در بافت فرسوده، اراضی متصل به بافت شهری، اراضی دستگاه‌های دولتی و نهایتاً در اولویت آخر زمین‌های کشاورزی است، البته زمین‌های حاصلخیز و اراضی محیط زیست از شمول این طرح خارج هستند.

معافیت مددجویان از پرداخت هزینه نظام مهندسی

معاون پژوهش‌های زیربنایی و امور تولیدی مرکز پژوهش‌های مجلس، متراژ واحد‌های طرح جهش تولید و تأمین مسکن را ۷۰ تا ۱۰۰ متر عنوان و تصریح کرد: گروه‌های هدف بخش مسکن به چهار گروه محروم، کم‌برخوردار، نسبتاً برخوردار و برخوردار تقسیم می‌شوند. طبق تبصره ماده ۱۶ افراد تحت پوشش کمیته امداد، بهزیستی، ایثارگران و بنیاد شهید از پرداخت هزینه نظام مهندسی معاف هستند. همچنین دولت باید یارانه سود تسهیلات پرداختی به این گروه‌ها را بپردازد.

به گفته شاهانی با توجه به نوسانات قیمت مصالح ساختمانی، وزارت اقتصاد مکلف به پوشش ریسک قیمت فولاد و سیمان خواهد بود. در معماری این واحد‌ها نیز باید فرهنگ ایرانی- اسلامی رعایت شود. استحکام، ایمنی، پایداری، صنعتی‌سازی و پدافند غیرعامل از دیگر موارد دیده شده در طرح است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار