یارانه پنهان ۱۶۵۰ هزار میلیارد تومانی به جیب فقرا نمی‌رود
کد خبر: 1035402
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004LM2
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۹ - ۰۶:۳۰
سقف تبصره‌۱۴ بودجه معروف به بودجه هدفمندی یارانه‌ها از حدود ۲۷۰‌هزار میلیارد تومان به ۴۶۳‌هزار میلیارد تومان جهش کرد. در حالی که مجموع یارانه نقدی به مردم در سال به ۱۰۰‌هزار میلیارد تومان هم نمی‌رسد، مجموع یارانه پنهان پرداختی در کشور حدودهزارو ۶۵۰‌هزار‌میلیارد تومان ارزیابی شده است.
هادی غلامحسینی
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: رئیس مجلس شورای اسلامی به نقل از رئیس سازمان برنامه و بودجه میزان «یارانه پنهان» پرداختی در رهگذر بودجه سنواتی را هزارو ۶۵۰‌هزار میلیارد تومان عنوان کرد، این در حالی است که مجموع یارانه نقدی پرداختی در جریان طرح‌هایی، چون هدفمندی یارانه‌ها و کمک یارانه معیشتی به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان در سال نمی‌رسد، بدین ترتیب به نظر می‌رسد با هدفمند کردن نظام یارانه‌ای نقدی و کالایی در کشور بتوان ریشه فقر را از بین برد.

یارانه پنهان پرداختی بودجه سال آتی حداقل هزارو ۶۵۰‌هزار میلیارد تومان است که یارانه نقدی پرداختی به مردم در سال حتی به ۱۰۰ هزار‌میلیارد تومان نمی‌رسد و باید دید این یارانه پنهان دقیقاً در چه محلی مصرف می‌شود و سهم هر یک از مردم از این یارانه چقدراست.

برخی از کارشناسان اقتصادی و اساتید اقتصاد معتقدند نظام پرداخت یارانه در ایران باید یکپارچه شود، زیرا در عین حالی که صد‌ها هزار میلیارد تومان در سال یارانه پیدا و پنهان پرداخت می‌کنیم، اما متغیر‌های اقتصادی نشان از توسعه فقر در ایران و انباشت ثروت در بین یک یا دو دهک بالا درآمدی در جامعه دارد.

آذرماه‌سال‌۹۹ محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی در رسانه ملی با اشاره به گزارش رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: نوبخت به این نکته اشاره کرد که غیر از ۲۵۰‌هزار میلیارد که بخش‌های مختلف از جمله حوزه سلامت به عنوان بودجه پرداخت می‌شود بیش از هزارو ۴۰۰ میلیارد تومان یارانه پنهان پرداخت می‌شود که آن‌ها را قشر خاصی از جامعه دریافت می‌کنند.

تبصره‌۱۴ بودجه معروف به بودجه هدفمند سازی یارانه‌ها که در لایحه بودجه‌۱۴۰۰ حدود ۲۷۰‌هزار میلیارد تومان منابع و مصارف داشت و مجموع یارانه نقدی هدفمندی یارانه‌ها و طرح کمک معیشتی در این تبصره به ۱۰۰‌هزار میلیارد تومان هم نمی‌رسد، گویا بر اساس تصمیم کمیسیون تلفیق بودجه به حدود ۴۶۳ هزار میلیارد تومان جهش کرده‌است. سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه‌۱۴۰۰ با بیان اینکه در پی مصوبه امروز کمیسیون متبوعش منابع یارانه‌ها یکجا دیده شده است، گفت: در بخش منابع تبصره‌۱۴ لایحه بودجه‌۱۴۰۰، حدود ۴۶۳ هزار میلیارد تومان لحاظ شده که ۵/ ۱۴ درصد سهم نفت در خصوص پالایشگاه‌ها و پخش فرآورده‌های نفتی نیز تفکیک می‌شود.

زارع همچنین افزود: یارانه نقدی در دو سقف پرداخت می‌شود که ۵۸‌میلیون نفر یک مبلغ و مازاد بر ۵۸‌میلیون نفر مبلغ دیگری دریافت می‌کنند. همچنین یارانه تولید برای نخستین بار در سال‌۱۴۰۰ پرداخت می‌شود که در حوزه ایجاد اشتغال و یارانه سود تسهیلات در حوزه‌های کشاورزی، مسکن، صنعت و معدن است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق مطرح کرد: همچنین سهم دستگاه‌های اجرایی از ۴۳۶ میلیارد تومان جداگانه پرداخت خواهد شد، اما در ردیف‌های عمومی بودجه می‌آید، در واقع تبصره‌۱۴ در بودجه‌۱۴۰۰ نسبت به سال گذشته متفاوت خواهد بود. نکته جالب توجه اینکه بر اساس مصوبات کمیسیون تلفیق منابع لحاظ شده ناشی از حذف ارز ۴ هزارو ۲۰۰ تومان حدود ۱۰۰‌هزار میلیارد تومان است. از طرف دیگر هر سال حدود ۴۲‌هزار میلیارد تومان برای پرداخت یارانه نقدی ۴۵‌هزار تومانی لحاظ می‌شود. با این اوصاف باید دید در طرح مجلس که قطعاً تبعات تورمی (ناشی از حذف یارانه ارزی خوراک دام و دارو) را در پی خواهد داشت چه مقدار یارانه به هر ایرانی خواهد رسید. با توجه به اینکه ارقام بودجه سال آتی با تغییرات قابل ملاحظه‌ای مواجه شده است از مجلس شورای اسلامی و به ویژه کمیسیون تلفیق انتظار می‌رود با برگزاری نشست‌های خبری مستمر و حضور در رسانه ملی و سایر رسانه‌ها، افکار عمومی را در جریان تغییرات لایحه بودجه‌۱۴۰۰ قرار دهد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار