تروریسم داخلی در قلب کاخ سفید
کد خبر: 1035328
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004LKq
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۵
با حمله هواداران خشونت‌گرای دونالد ترامپ رئیس‌جمهور امریکا به کنگره امریکا در ۱۷ دی ۱۳۹۹ (ژانویه ۲۰۲۱) که با تشویق و حمایت مستقیم او برای مانع تراشی در مسیر به رسمیت شناختن پیروزی جو بایدن رئیس‌جمهور منتخب انجام گرفت، بار دیگر مسئله مزمن و البته رو به گسترش تروریسم داخلی در امریکا در کانون توجه قرار گرفته است.
دکتر سیدرضا میرطاهر

سرویس بین الملل جوان آنلاین: جو بایدن در واکنش به رخداد‌های چهارشنبه ۶ ژانویه هواداران مسلح ترامپ را «تروریست‌های داخلی» خواند و نیرو‌های امنیتی را نیز به برخورد بیش از حد نرم با هواداران ترامپ متهم کرد. اظهارات بایدن سخنانی بسیار مهم است که در بطن آن «اعترافی دیرهنگام» نهفته است. مفهوم اظهارات بایدن این است که او ترامپ را رهبر تروریست‌های داخلی دانسته و طبیعتاً شخص دونالد ترامپ هم تروریست است. این اعتراف همچنین نشان می‌دهد در چهار سال گذشته یک تروریست به همراه دار و دسته‌اش، رئیس‌جمهور امریکا بوده است.


امریکا از سال ۲۰۰۱ به بهانه نبرد جهانی با تروریسم به غرب آسیا لشکرکشی کرد و صد‌ها هزار نفر را در افغانستان و عراق به خاک و خون کشید. دونالد ترامپ نیز در دوره زمامداری خود در چارچوب معیار‌های دوگانه در باره تروریسم، ضمن بی‌توجهی و این اواخر حمایت از تروریست‌های داخلی، تلاش زیادی را معطوف به تروریست نشان دادن جنبش‌های ضد استکباری و ضد صهیونیسم مانند جنبش حزب‌الله یمن و گروه‌های جهادی فلسطینی و کشور‌های مخالف خود به ویژه در غرب آسیا کرده است. نمونه آشکار این رویکرد موضعگیری او علیه ایران است. ترامپ بار‌ها ایران را «بدترین دولت حامی تروریسم در جهان» نامید، ضمن اینکه ترامپ در ۳ ژانویه ۲۰۲۰ به بهانه خطر فوری علیه نیرو‌های امریکایی در عراق، دستور ترور سردار سلیمانی و همراهان وی با حمله پهپادی را صادر کرد. این اقدام مصداق بارز تروریسم دولتی بود.


اما حالا با حمله هواداران مسلح ترامپ به کنگره، مقامات ارشد امریکایی از جمله جو بایدن ناچار به اذعان این مسئله شده‌اند که در داخل امریکا با پدیده‌ای شوم و خطرناک یعنی تروریسم داخلی و گسترش روز افزون آن مواجه هستند.


ریشه تروریسم داخلی در امریکا به دهه‌ها قبل برمی‌گردد و گروه‌ها و افراد معترض در امریکا تاکنون برخی حوادث تروریستی بزرگ را رقم زده‌اند. از جمله مهم‌ترین موارد می‌توان به انفجار ساختمان فدرال در شهر اوکلاهماسیتی در سال ۱۹۹۵ اشاره کرد که عامل آن گروه‌های شبه نظامی داخلی بودند که به سیاست‌ها و اقدامات دولت فدرال اعتراض داشتند. در واقع یکی از اجزای تروریسم داخلی در امریکا، افراد و گروه‌های شبه‌نظامی دارای دیدگاه‌های محافظه‌کارانه و راست‌گرایانه هستند. این افراد و گروه‌ها از هواداران اختیارات دولت‌های ایالتی و مخالفان سیاست‌های دولت فدرال تا گروه‌های نژادپرست و مخالف اقلیت‌های نژادی و مذهبی در امریکا تا افراد دارای گرایشات راست افراطی که دیدگاه‌های ضد مهاجرتی داشته و خواهان به اصطلاح تفوق سفیدپوستان در امریکا هستند را شامل می‌شود. آمار‌ها نشان می‌دهد حملات علیه مهاجران و اقلیت‌های قومی و دینی در دوره ترامپ از سوی اعضای گروه‌های شبه نظامی راست‌گرای افراطی افزایش قابل توجهی داشته است. به گفته «پت بوتیجیج، سیاستمدار امریکایی» امریکا هدف حمله تروریستی سفیدپوستان نژادپرست ملی‌گرایی است که مورد تشویق دونالد ترامپ رئیس‌جمهور این کشور هستند. اکنون نیز هواداران خشونت‌گرای ترامپ مانند گروه راست‌گرای افراطی خشن «پسران مغرور» با حمله به کنگره امریکا حادثه‌ای را رقم زده‌اند که در تاریخ این کشور بی‌سابقه بوده و نشانگر خطرات روز افزون تروریسم داخلی در امریکاست.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار