گمرک خدمات راه‌اندازی شد
کد خبر: 1035298
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004LKM
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۲
عضو هیئت‌مدیره کنفدراسیون صادرات از راه‌اندازی گمرک خدمات خبر داد و گفت: برای سهولت در صادرات نرم‌افزار و شفافیت ابعاد موضوع، پیگیری‌هایی برای راه‌اندازی گمرک خدمات کرده بودیم که سه ماه پیش سازمان توسعه تجارت، آیین‌نامه گمرک خدمات را ابلاغ کرد و این گمرک به نوعی راه‌اندازی شد.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: محمد‌رضا طلایی در گفتگو با مهر افزود: با گمرک خدمات می‌توان ارزش خدمات صادراتی را در حوزه‌های مختلف از جمله خدمات فنی مهندسی، گردشگری، آی تی و صنایع خلاق تعیین کرد که در صورت تصویب آیین‌نامه صادرات نرم‌افزار در دولت، وضعیت صادرات این بخش شفاف می‌شود. صادرکنندگان آی تی می‌توانند از طریق گمرک خدمات، پروانه صادرات خدمات بگیرند که امیدواریم طی سال‌های آتی، صادرکنندگان این حوزه از مزایایی که وجود ندارد، استفاده کنند و به رسمیت شناخته شوند. وی در مورد وضعیت صادرات نرم افزار اظهار داشت: شرکت‌های ما در دفاتر خود میزان صادراتشان را اعلام می‌کنند، زمانی که ممیز سازمان امور مالیاتی برای بررسی دفاتر مالی می‌آید، برای تأیید ارقام مربوط به صادرات، خواستار دریافت پروانه صادراتی می‌شود و زمانی که صاحب کسب و کار اعلام می‌کند که برای صادرات نیازی به پروانه ندارد، ممیز زیر بار نمی‌رود. این در حالی است که طبق قوانین ایران، گمرک، گمرک کالا‌های فیزیکی است. صادرکننده نرم‌افزار چه کانتینری را برای صادرات ببرد؟ این موضوع را از سال ۸۰ به مسئولان مربوطه می‌گوییم. این مسئله حتی در وضعیت اعلام آمار صادرات نرم‌افزار هم مشکل ایجاد می‌کند.

عضو هیئت‌مدیره کنفدراسیون صادرات ایران با بیان اینکه دولت ما سواد اقتصاد دانش‌بنیان را ندارد، افزود: در همین راستا جهت ساماندهی صادرات نرم‌افزار، طی چهار سال در اتاق بازرگانی و تشکل‌های صادراتی، آیین‌نامه اجرایی حمایت از توسعه صادرات نرم‌افزار و خدمات فناوری اطلاعات کشور را تهیه کردیم؛ این آیین‌نامه کاملاً موضوع صادرات و شرح وظایف دستگاه‌ها از جمله وزارت ارتباطات، وزارت ارشاد، سازمان امور مالیاتی، بانک مرکزی و وزارت امور خارجه و روش‌های بررسی پرونده‌های صادراتی صادرکنندگان نرم‌افزار و خدمات دیجیتال را شفاف می‌کند. وی ادامه داد: این آیین‌نامه پس از تصویب در کمیته شورای عالی صادرات سازمان توسعه تجارت در تیر ماه امسال، قرار بود در هیئت وزیران نیز مطرح شود تا به تصویب نهایی برسد، اما تا به این لحظه هنوز این آیین‌نامه در هیئت وزیران طرح نشده‌است.

رئیس فدراسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق بازرگانی ایران افزود: بی‌توجهی به این امر، در حالی است که آی تی کالای فیزیکی نیست و اگر صادرکننده اعلام نکند، در هیچ جای دنیا نمی‌توان رد این فرد را پیدا کرد. از سویی دیگر نیز سفارتخانه‌های ما برای جذب خریدار به درستی عمل نمی‌کنند و اصلاً از پتانسیل‌های آی تی اطلاع ندارند این در حالی است که سفارتخانه سایر کشور‌ها ویترین تبلیغاتی هستند و فقط کار سیاسی نمی‌کنند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار