آمار ابتلای به تب کریمه کنگو صفر شد
کد خبر: 1034955
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004LEp
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۸
معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان اصفهان:
دکترمحمد کشتکار گفت: تعداد کانون های بیماری هاری در سال 98، 25 مورد بوده است اما در 9 ماهه امسال پنج مورد بوده است و خوشبختانه در استان اصفهان هیچ مورد انسانی در سال 98 و 99 گزارش نشده است.

 

به گزارش خبرنگار جوان انلاین از اصفهان،به نقل از روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان اصفهان؛ معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان اصفهان: در گفت و گو یی اظهار داشت: دامپزشکی وظیفه دارد و تلاش می کند تا سلامت دام را حفظ کند و صرفاً اینکه در درمان فعالیت کند، اینگونه نیست و پیشگیری و به نظارت در بیماری ها نیز از وظایف دامپزشکی است.

وی تصریح کرد: در بیماری های دام یک هزار 709 بیماری از عوامل بیماری زا  شناخته شده است، که از این تعداد 832 بیماری بین انسان و دام مشترک است که این 49 درصد از بیماری های دام است.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان اصفهان در ادامه افزود: در این میان  برخی از بیماری های دام نوظهور و نوپدید هستند که از 156 بیماری شناخته شده نوظهور درچند سال اخیر 75 درصد آن مشترک بین انسان و دام است.

کشتکار بیان کرد: عمده انتقال بیماری های مشترک از طریق دام و فراورده های دامی به انسان است؛ طبق قانون کنترل، پیشگیری و نظارت بهداشتی در دامداری ها و در ادامه در کشتارگاه ها و در مراکز بسته بندی و عرضه به عهده دام پزشکی است.

محمد کشتکاری خاطرنشان کرد: استان اصفهان یک استان پهناور و دارای جمعیت دامی قابل توجه است و بالغ بر 10 درصد جمعیت دامی کشور را در اختیار دارد و در بسیاری از موارد استان اصفهان رتبه اول را در کشور دارد و امسال هم با توجه به بارندگی های سال گذشته جمعیت دام و طیور ما افزایش قابل توجه ای داشته و 20 جمعیت دامی استان افزایش پیدا کرده است.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان اصفهان ابرازکرد: دامپزشکی استان اصفهان تمام تلاش خود را به کار گرفته تا بتواند سلامت دام و فراورده های آن را تامین کند.

کشتکار عنوان نمود: یکی از بیماری های مشترک بین دام و انسان تب مالت است؛ دامپزشکی برای این بیماری واکسیناسیون را در جمعیت گوسفند، بز و گاو انجام می دهد در سال 98 مجموع این واکسیناسیون در دام سبک 381 هزار و در دام سنگین  165 هزار راس بوده است.در دام سبک به میزان 342 هزار و در دام سنگین  115 هزار  راس است که آمار قابل توجه است.

محمد کشتکار اذعان کرد: همچنین در کنار واکسیناسیون، شناسایی دام های تب مالتی نیز انجام می شود که در سال 98، 187 هزار راس دام در این زمینه خون گیری شده و  در 9 ماهه ساله جاری این میزان 111 هزار راس دام خون گیری شده است.

وی افزود: یکی دیگر از بیماری های مشترک دام و انسان مشمشه است که از طریق اسب به انسان منتقل می شود، در سال 98 دامپزشکی دو هزار و 700 راس اسب تست شدند و در نه ماهه سال جاری یک هزار و 87 تست انجام شد.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان اصفهان خاطرنشان ساخت: یکی دیگر از بیماری های مشترک سل است که در سال 98، 170 هزار راس گاو و گوساله تست سل شده و در نه ماهه سال جاری 111 هزار تست سل انجام شده است.

کشتکار ادامه داد: سیاه زخم نیز یکی دیگر از بیماری های مشترک است که در این زمینه هم در سال 98 یک میلیون 487 هزار راس دام های مختلف واکسن دریافت کردند و در نه ماهه سال 99 یک میلیون 489 هزار راس برای مقابله با این بیماری واکسینه شدند.

محمد کشتکار بیان کرد: بیماری هاری که یک بیماری خطرناک مشترک است و اگر انسانی به آن مبتلا شود درمانی نداشته و منجر به فوت می شود، در مقابله با این بیماری 16 هزار 895 قلاده سگ در سال 98 واکسن زده شدند که این میزان در 9 ماهه سال جاری 13 هزار و 227 قلاده سگ بوده است.

وی در ادامه افزود: به طور کلی در سال 98 بالغ بر دو میلیون و 51 هزار راس دام و در نه ماهه سال جاری  یک میلیون 967 هزار راس دام برای بیماری های مشترک انسان و دام  واکسینه شدند.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان اصفهان گفت: کانون های بیماری مشترک در این چند ساله در استان اصفهان رو به کاهش بوده است و تعداد موارد مشاهده شده بیماری های مشترک در دام کم شده است.

کشتکار ادامه داد:  تعداد کانون های بیماری هاری در سال 98، 25 مورد بوده است اما در 9 ماهه امسال 5 مورد بوده است و خوشبختانه در استان اصفهان هیچ مورد انسانی در سال 98 و 99 گزارش نشده است.

محمد کشتکار ادامه داد: در بیماری تب کریمه کنگو خوشبختانه با اقداماتی انجام شده در سال 98 و 99 هیچ مورد انسانی و دامی گزارش نشده است؛ در بیماری مشمشه یک مورد بیماری در اسب داشتیم و در سال 99 خوشبختانه تا کنون هیچ مورد نداشته و در انسانی نیز در این دو سال موردی گزارش نشده است.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان اصفهان ادامه داد: در سیاه زخم سه مورد کانون در سال 98 وجود داشت که در سال 99 خوشبختانه فقط یک مورد کانون گزارش شده است؛ در سل و در سال 98، 9 کانون وجود داشت که و در سال 99، هشت کانون گزارش شده است.

وی در ادامه افزود: در تب مالت در سال 98، 18 کانون و در سال 99، 26 کانون گزارش شده است؛ با توجه به اقدامات انجام گرفته آمار قابل قبول  و استان اصفهان در کل وضعیت خوبی دارد.

کشتکار گفت: در دو سال گذشته استان هیچ موردی را در آنفلوآنزا فوق حاد پرندگان نداشته است و خوشبختانه تمام طیور تخم گذار در استان علیه این بیماری واکسینه شدند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار