رشد ۳۰۰ هزار میلیارد تومانی منابع درآمدی لایحه بودجه ۱۴۰۰!
کد خبر: 1034724
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004LB6
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۵
سخنان روز گذشته سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ مجلس مبنی بر آنکه دولت منابع درآمدی را در بودجه سال آینده ۴۹۵ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی کرده بود و ما بعد از بررسی و شفاف‌سازی به مبلغ ۷۹۹ هزار میلیارد تومان رسیدیم، موجب تعجب افکار عمومی شد. از این‌رو به نظر می‌رسید افزایش ۳۰۴ هزار میلیارد تومانی منابع درآمدی نیاز به شفاف‌سازی دارد.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: لایحه بودجه ۱۴۰۰ و اصلاح این لایحه توسط کمیسیون تلفیق به همراه دولت یکی از پرحاشیه‌ترین بودجه‌ریزی‌هاست، به‌طور نمونه روز گذشته سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال آتی، به نکته‌ای در رابطه با افزایش صد‌ها هزار میلیارد تومانی درآمد‌ها اشاره داشت که تعجب افکار عمومی را به دنبال داشت و حالا این سؤال مطرح می‌شود که آیا درآمد‌هایی در حوزه دستگاه‌های اجرایی و شرکت‌های دولتی وجود داشت که دولت آن‌ها را درست شناسایی نکرده باشد یا اینکه از محل‌هایی، چون افزایش نرخ ارز یا مالیات‌ها و عوارض و افزایش نرخ کالا‌هایی که عرضه آن‌ها در اختیار دولت می‌باشد، منابع فوق شناسایی شده است.

رحیم زارع، سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ مجلس در نشست خبری روز دوشنبه (۲۲ دی‌ماه) در ابتدا ضمن مقایسه منابع درآمدی پیشنهادی دولت در لایحه بودجه با منابع حاصله در این کمیسیون گفت: دولت منابع درآمدی را در بودجه سال آینده ۴۹۵ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی کرده بود که ما بعد از بررسی و شفاف‌سازی به مبلغ ۷۹۹ هزار میلیارد تومان رسیدیم. سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ مجلس با بیان اینکه ۲۹۹ هزار میلیارد تومان افزایش منابع درآمدی در لایحه بودجه ایجاد شده است، اظهار کرد: کمیسیون تلفیق بودجه با شفاف‌سازی منابع درآمدی دولت توانست این مبلغ را استخراج کند، به طور مثال ۱۲۵ هزار میلیارد تومان ذکر شده در بودجه ۱۴۰۰ در هیچ ردیفی نیامده بود. زارع ادامه داد: همچنین سهم ۵ درصدی دولت از ارزش افزوده از ۶۶ هزار میلیارد تومان به ۸۸ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان، یک درصد سهم بهداشت از ۱۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان به ۱۷ هزار و ۶۶۰ میلیارد تومان و سهم ورزش هم از هزار و ۴۳۰ میلیارد تومان به هزار و ۵۸۹ میلیارد تومان افزایش یافت. سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ مجلس تصریح کرد: اگر ما منابع درآمدی بودجه را براساس همان پیش‌بینی دولت برای فروش ۳ /۲ میلیون بشکه نفت در روز در نظر می‌گرفتیم، می‌توانستیم ۱۵۰ هزار میلیارد تومان افزایش منابع درآمدی داشته باشیم، اما تلاش کردیم کسری منابع دولت را به نوعی جبران کنیم تا نرخ تورم در سال آینده نسبت به سال ۱۳۹۹ کمتر شود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار