منتظر چه هستید؟
کد خبر: 1034669
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004LAD
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۳
‌نمی‌دانم مدافعان انقلاب منتظرند چه کسی به فریاد مردم برسد؟ منتظر چه کسی هستید؟ رابین هود؟
محمد مهدي‌زاده

سرویس سیاسی جوان آنلاین: تصويب كليات تورم‌زاترين بودجه تاريخ بعد از انقلاب در كمیسيون تلفیق مجلس شايد آخرين چيزي بود كه از مجلسي كه با شعار حمايت از محرومان بر سر كار آمد، انتظار مي‌رفت. كسري بودجه يعني هزينه‌هاي دولتي از درآمد دولت بيشتر است و هيچ منبعي براي تأمين اختلاف مذكور پيش‌بيني نشده است. راه درست تأمين هزينه‌هاي بودجه؛ دريافت ماليات از ثروتمندان است كه اتفاقاً بيشترين بهره را از خدمات عمومي مي‌برند، اما دولت‌ها يكي پس از ديگري به‌جاي دريافت ماليات از ثروتمندان كسري بودجه را از طريق تورم‌زا تأمين مي‌كنند.

دارايي‌هاي افراد اينگونه است كه بخشي از آن ريال، بخشي طلا، بخشي ديگر ملك، ماشين، سهام، دلار و ساير ارزها و اجناس و كالاهاي گوناگون است.

روشن است كساني كه ثروتمند هستند، همه ثروتشان را به‌صورت پول نقد نگهداري نمي‌كنند و نسبت ريال در سبد دارايي‌شان محدود است. از طرف ديگر فقيرترين افراد جامعه از آنجايي كه توانايي تملك ملك، ماشين، طلا و غيره را ندارند، دارايي‌شان، هر چه باشد، اگرچه اندك، نقدينگي ريالي ا‌ست. تورم در واقع نوعی ماليات است كه از كساني دريافت مي‌شود كه ريال در اختيار دارند و نسبت ريال در سبد دارايي فقرا بيشتر و در سبد دارايي اغنيا كمتر است.

نتيجه اينكه در هنگام اخذ ماليات تورمي نسبت بيشتري از دارايي فقرا و نسبت بسيار كمتري از دارايي ثروتمندان دريافت مي‌شود. حاصل چنين وضعيتي افزايش شكاف طبقاتي است. كساني كه دلار، طلا، ملك، ماشين، سهام و جنس دارند، چيز زيادي از دست نمي‌دهند و كساني كه ندارند دقيقاً به اندازه تورم از دست مي‌دهند. تورم ظالمانه‌ترين نوع مالياتي است كه مي‌توان گرفت و كسي هم توانايي مقاومت در برابر آن را ندارد... اتفاقاً مي‌دانيد چرا از فقرا بيشتر ماليات دريافت مي‌شود، چون نه قدرتي براي مقابله، نه رسانه‌اي براي مطالبه، نه پناهگاهي براي مخفي شدن و نه حمايتگري دارند. از سازمان برنامه و بودجه كه توقعي نيست؛ عجيب رفتار نمايندگاني است كه با شعار حمايت از فقرا رأي گرفتند و اكنون كليات بودجه‌اي را تصويب مي‌كنند كه كما‌في‌السابق تيشه به ريشه فقرا مي‌زند. اگر مي‌خواهيد چنين كنيد، ديگر نگوييد حامي مستضعفين هستيد. ماليات تورمي همان چيزي است كه عده‌اي از مردم را ضعيف مي‌كند و ضعيف نگه مي‌دارد. بودجه تورمي عامل اصلي استضعاف و ريشه اصلي شكاف طبقاتي و مادر همه فسادها در جامعه است. گرفتن ماليات از سرمايه‌هاي ديگر، همچون خانه‌های خالي و ماشين‌هاي لوكس و سرمايه‌گذاران و... مي‌تواند راهگشا باشد.
داروغه شهر ناتينگهام را خاطرتان است؟ نماد ظلم بود و عيان‌ترين ظلمي كه مي‌كرد را كه يادتان است؟ به زور و اجبار از فقرا ماليات مي‌گرفت.

بر دولت و مجلس كه حرجي نيست، آنها مي‌خواهند راحت ماليات بگيرند و صداي كسي در‌نيايد. ماليات‌ستاني از ثروتمندان هم كه سر و صداي زيادي به پا مي‌كند، چه كاري راحت‌تر از ماليات‌ستاني از مستضعفين كه صدايشان به جايي نمي‌رسد. تعجب از نظريه‌پردازان و مدافعان انقلابي است كه با شعار حمايت از مستضعفين پيروز شدند، اما هميشه در برابر ماليات تورمي ساكت هستند. نمي‌دانم مدافعان انقلاب منتظرند چه كسي به فرياد مردم برسد؟ منتظر چه كسي هستيد؟ رابين هود؟

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار