هزینه تهرانی‌ها برای خرید خانه ۸۳‌درصد بیشتر شد
کد خبر: 1034437
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004L6T
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۶
گرچه گزارش‌های رسمی از کاهش تورم در حوزه مسکن حکایت دارد ولی همچنان هزینه خانوار‌های تهرانی برای خرید خانه حدود ۸۳‌درصد نسبت به پارسال بیشتر شده است.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: به گزارش ایسنا، گزارش مرکز آمار ایران در مورد وضعیت خرید مسکن در تهران در آذر ماه امسال نشان می‌دهد شاخص به حدود ۵۸۹ رسیده و این عدد نسبت به آبان ماه ۵/ ۸‌درصد کاهش دارد، اما بررسی روند تورم نقطه به نقطه در این ماه که نشان دهنده تغییرات شاخص نسبت به آذرماه سال قبل است حاکی از آن است که تورم نقطه‌ای به ۸۳‌درصد رسیده است، به عبارتی خریداران یک واحد مسکونی در شهر تهران نسبت به آذر ١٣٩٨، حدود ۸۳‌درصد بیشتر باید پرداخت کنند. این در حالی است که با این حجم افزایش هزینه، در مقایسه با آبان ماه تورم نقطه‌ای نیز کاهش داشته است، به طوری که در ماه قبل ۷/ ۱۱۴‌درصد گزارش شده بود که ۷/ ۳۱‌درصد کاهش دارد.

مروری بر جزئیات تورمی مسکن در سال جاری مشخص می‌کند که بالاترین افزایش هزینه در آبان ماه رخ داده است، به طوری که تورم نقطه به نقطه در ابتدای سال جاری و در فروردین ماه ۳۷‌درصد بوده که در روند رو به رشد تا ۱۰۰‌درصد در شهریورماه، ۸/ ۱۱۳ درصد در مهرماه و ۷/ ۱۱۴‌درصد آبان پیش رفته و برای آذرماه روند برعکس شده و به ۸۳‌درصد کاهش داشته است.

تورم ماهانه قیمت مسکن نیز که بیانگر‌درصد تغییر عدد شاخص نسبت به ماه قبل است، منفی ۵/ ۸‌درصد گزارش شده که در مقایسه با آبان که ۳/ ۱‌درصد گزارش شده بود، حدود ۸/ ۹‌درصد کاهش داشته است، این در حالی است که مرکز آمار طی روز‌های گذشته از افزایش ۸ /۶ درصدی اجاره‌بها نیز در مناطق شهری، در پاییز امسال نسبت به پارسال خبر داده بود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار