ارسال پیامک اخطار برای قماربازان
کد خبر: 1034046
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004L0A
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۰
در حالی که برخی از کارشناسان اقتصادی معتقدند گردش مالی قمار در فضای مجازی در برخی از روز‌ها از ارزش مبادلات بازار سرمایه نیز بیشتر است و امروز این سؤال افکار عمومی را به خود مشغول کرده که گردانندگان سیستم قمار بازی در فضای مجازی چگونه سرمایه‌های مردم را از ایران خارج می‌کنند، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی از شناسایی و مسدود کردن ۴ هزارو ۵۰۰ پایانه فروش فعال در خارج از کشور در راستای برخورد با قماربازان خبر داد.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: برخی از کارشناسان اقتصادی بر این باورند که قوانین دست و پا گیر در بازار‌های مالی ایران موجب شده تا برخی از مردم به قمار در فضای مجازی روی آورند، در این میان گفته می‌شود که گردش مالی قمار در برخی از روز‌ها در سال جاری از ارزش مبادلات بازار سرمایه نیز بیشتر بوده‌است، اگر این ادعا صحیح باشد به نظر می‌رسد ایران به دلیل ضعف زیر ساخت‌های حوزه مالی با خروج سرمایه از دریچه قمار در فضای مجازی روبه‌رو است از این رو باید فکری به حال جذابیت بازار‌های مالی برای جذب سرمایه کرد تا هم جلوی اقدامات غیر قانونی در حوزه قمار بازی گرفته شود و هم اینکه سرمایه به بخش تولید هدایت شود.

در شرایطی که انتقاد‌ها به چگونگی خروج پول از طریق قمار‌بازی در فضای مجازی به سایر کشور‌ها بالا گرفته‌است، مهران محرمیان، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی گفت: کسانی که اولین‌بار است در عمل مجرمانه قمار مشارکت می‌کنند، پیامک هشدار، بار دوم پیامک اخطار و دفعه سوم علاوه بر پیامک اخطار حساب بانکی آن‌ها مسدود می‌شود و پرونده کسانی که به کرات اقدام به قمار کنند، به دادگاه ارسال می‌شود. مهران محرمیان، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی گفت: به شبکه پرداخت اعلام کرده‌ایم، محلی که برای استفاده از پایانه فروش اعلام شده‌است باید خدمات شبکه پرداخت در همان‌جا استفاده شود. به بیان بهتر، ثبت پایانه‌فروش در یک محل و استفاده از آن در محلی دیگر، خلاف مقررات است و با استناد به همین موضوع استفاده از پایانه‌های فروش در خارج از کشور خلاف مقررات این بانک به حساب می‌آید.

وی افزود: بر این اساس تنها طی مدت چند ماه ۴هزارو۵۰۰ پایانه فروش خارج از کشور توسط شاپرک به صورت هوشمند شناسایی و مسدود شده‌اند. در حال حاضر و براساس برآورد‌های ما به دلیل وجود روش‌های هوشمند شناسایی و ساماندهی، پایانه فروشی که در خارج کشور فعال باشد، بسیار کم است.

وی با بیان اینکه با توجه به «کارکرد سامانه هوشمند کشف جرائم مالی شبکه پرداخت»، مراجع قضایی برخورد شدید و قاطع را با مجرمین در حوزه قمار و شرط‌بندی خواهد داشت، گفت: به سه گروه «قماربازان»، «قمارخانه‌داران» و «افرادی که حساب‌ها و درگاه‌های بانکی خود را اجاره می‌دهند» هشدار می‌دهیم، برخورد قانونی و قاطع توسط مراجع قضایی در کمین آنهاست و با آن‌ها برخورد خواهد شد. او اضافه کرد: در صورت تکرار و مبادرت فرد به تعداد دفعات بیشتر نسبت به فعل مجرمانه قمار، علاوه بر پیامک «اخطار» ارسال، کارت بانکی مسدود و حساب بانکی وی نیز غیرفعال می‌شود. در نهایت کسانی که به کرات و دفعات زیاد اقدام به قمار کنند، برایشان پرونده قضایی تشکیل و حکم متناسب با عمل مجرمانه از سوی دادگاه صادر می‌شود. معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی با اشاره به اینکه درگاه‌های بانکی که برای قمار و شرط‌بندی استفاده می‌شوند، هیچگاه به طور رسمی از طرف بانک به این منظور ایجاد نمی‌شود، تصریح کرد: با درگاه‌ها، حساب‌ها و کارت‌های بانکی‌ای مواجه هستیم که توسط گردانندگان سایت‌های قمار و شرط‌بندی اجاره می‌شوند و مورد سوء‌استفاده قرار می‌گیرند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار