پذیرش پالرمو و CFT یعنی قفل صادرات و واردات
کد خبر: 1033768
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Kvg
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۳۹۹ - ۰۲:۱۰
عضو مجمع تشخیص مصلحت:
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه پالرمو و CFT را بپذیریم نمی‌توانیم صادرات داشته باشیم، گفت: چرا باید این دو کنوانسیون را تصویب کنیم، در حالی که نمی‌دانیم در آینده چه موارد دیگری را به ما تحمیل می‌کنند.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: به گزارش فارس، غلامرضا مصباحی‌مقدم در اولین جلسه از سلسله جلسات «استدلالِ مصلحت»، که به همت انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد، در پاسخ به سؤالات دانشجویان درباره برخی ابهامات در پرونده FATF گفت: FATF چهل و یک بند دارد که ایران از سال ۱۳۸۶ شروع کرده به تصویب مواردی که درخواستی FATF بوده است. می‌گویند کسانی که خودشان دچار پولشویی هستند، نمی‌خواهند مبارزه با پولشویی دنبال بشود و از این جهت دو کنواسیون پالرمو و CFT تصویب نشده است! در صورتی که قانون مبارزه پولشویی در سال ۸۶ تصویب شده و دارد اجرایی می‌شود.

مصباحی‌مقدم تأکید کرد: ما سالانه ۴۰ میلیارد دلار واردات و ۴۰ میلیارد دلار صادرات داریم. این موارد چطور انجام شده است؟ این موارد رسمی نیست. اما اگر به این دو کنوانسیون ملحق می‌شدیم دیگر هیچ کاری نمی‌توانستیم انجام دهیم و حتی این مبادلات هم انجام نمی‌شد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به ارائه اطلاعات صرافی‌هایی که ما با آن‌ها کار می‌کردیم به برخی کشور‌ها تأکید کرد: برخی مسئولان برطبق تعهدات ایران در FATF لیست صرافی‌هایی را که به نوعی تحریم‌ها را دور می‌زدند به واحد اطلاعات مالی طرف‌های خارجی دادند که این امر منجر به شناسایی این صرافی‌ها و ایجاد مشکلاتی شد و آن صرافی‌ها بسته شدند و این خدمتی بود که از ناحیه وزارت اقتصاد و نظام بانکی به آن‌ها شد. وی اضافه کرد: زمانی‌که دور دوم تحریم‌ها شروع شد، ما نمی‌توانستیم از ظرفیت‌های قبلی استفاده کنیم، یعنی فرصت مناسبی که به دست آورده بودیم از دست رفت و مجدداً کار‌های قبلی شروع شد و ارتباط‌هایی که باید پدید بیاید، نیامد. مصباحی مقدم ادامه داد: مثلاً بانک ترکیه که خیلی واضح طرف معامله ما بود با پیگیری امریکا محکوم شد و میلیارد‌ها دلار او را محکوم کردند. همچنین بانکی را که در چین با ما همکاری می‌کرد را تعطیل کردند. پس هرکجا که دنبال می‌کردند و می‌دیدند که ما در حال معامله هستیم و از آن طریق استفاده می‌کنیم بلافاصله دست روی آن می‌گذاشتند و می‌بستند. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: آیا به مصلحت بود در چنین شرایطی ما به دو کنوانسیون دیگر الحاق پیدا کنیم؟ ما دیدیم این حتماً خطاست که بخواهیم به حساب مبارزه با پولشویی در سطوح بین‌المللی و همینطور تأمین مالی تروریسم به این دو کنوانسیون ملحق شویم، به تعبیری آش نخورده و دهان سوخته!

وی گفت: برخی کشور‌ها با وجود اینکه اقدامات حمایتی از تروریست انجام می‌دهند برخوردی با آن‌ها نمی‌شود و آن را می‌پوشانند. کسی تصور نکند FATF کار کارشناسی انجام می‌دهد، قطعاً سیاسی برخورد می‌کند. FATF مجموعه‌ای از کنوانسیون‌ها را به ما تحمیل می‌کند و ممکن است در آینده توسط آن هفت کشور یا ۳۷ کشور که آن‌ها شورای اجرایی را تشکیل می‌دهند الحاقیه‌های جدید اضافه شود و همین کنوانسیون‌ها به روز شوند. ما چرا باید این دو کنوانسیون را تصویب کنیم در حالی که نمی‌دانیم در آینده چه موارد دیگری را در قالب این کنوانسیون‌ها به ما تحمیل می‌کنند.

۸۰ درصد مشکلات اقتصادی داخلی است

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام یادآور شد: بنده بار‌ها گفته‌ام که ۸۰ درصد اقتصاد ایران داخلی است و تنها ۲۰ درصد آن مربوط به مبادلات بین‎المللی است. چرا توجه ما باید به سمت آن ۲۰ درصد برود و آن ۸۰ درصد مورد غفلت قرار گیرد و با همین ۸۰ درصد است که ظرفیت داخلی کشور فعال می‌شود. مصباحی‌مقدم ادامه داد: نخبگان ما در این ۸۰ درصد می‌توانند فعال شوند، شرکت‌های داخلی ما در این ۸۰ درصد می‌توانند دست به تولید بزنند و نیاز‌های داخلی را برآورده و جایگزین واردات کنند. چون نمی‌توانند این مشکلات را حل کنند می‌گویند مبادلات ما قفل است بلکه دقیقاً مشکلات ما از ناحیه تحریم‌های امریکا است. وی افزود: در جریان واکسن کرونا هم می‌گفتند که مشکل از سمت FATF است که بلافاصله آقای نمکی واکنش نشان داد و گفت تأمین واکسن ربطی به FATF ندارد و آقای همتی نیز گفتند ۲۰۰ میلیون یورو برای خرید واکسن تأمین کردیم و همه موانع آن برطرف شده است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار