پادرمیانی «متهم» برای «متهم»
کد خبر: 1033528
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Kro
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۳
شیوا نوروزی
قصه مزایده ساختمان فدراسیون فوتبال سر دراز دارد. یکی از سایت‌های خبری برای نشان دادن اهمیت این ماجرا از تیتر «ویلموتس فدراسیون فوتبال را خانه خراب کرد» استفاده کرد، در حالی که فوتبال ما سال‌هاست که خانه خراب شده و مسبب اصلی‌اش نه ویلموتس است و نه هیچ مربی خارجی دیگری. علت ویرانی را باید در مدیریت مدیرانی جست‌وجو کرد که به شکل افسارگسیخته و بدون نگرانی از عواقب آن عمل می‌کنند و حاصلش نیز می‌شود ویرانی یک رشته پرطرفدار که با هیچ پادرمیانی نمی‌توان جلوی آن را گرفت.

قرارداد منحوسی که با مربی بلژیکی امضا شده، همچنان یقه فوتبالمان را محکم چسبیده و قطعاً تا آن مبلغ هنگفت به حساب شاکی واریز نشود، ول‌کن ماجرا نخواهد بود؛ غرامت ۶ میلیون یورویی ویلموتس که هنوز مهیا نشده، اما قبل از آن باید طلب شستا پرداخت شود. شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی پاییز سال گذشته ۲ میلیون یورو به فدراسیون قرض داد تا قسط اول سرمربی پرحاشیه پرداخت شود، ولی بدقولی مهدی تاج و رفقا در پرداخت بدهی باعث شد شستا هم حساب‌های فدراسیون را بلوکه کند و هم حکم مزایده ساختمان خیابان سئول را بگیرد. کارشناسان قیمت این ساختمان را بیش از ۶۸ میلیارد تومان اعلام کردند، اما تنها یک روز بعد وزیر ورزش شخصاً وارد گود شد و از طریق رایزنی با وزیر تعاون، کار و امور اجتماعی تا پایان سال برای پرداخت مطالبات شستا توسط فدراسیون فوتبال مهلت گرفت!

وساطت مسعود سلطانی‌فر در نگاه اول شاید عجیب به نظر برسد، ولی دقیق‌تر که نگاه کنید، می‌بینید که وزیر ورزش خود یکی از متهمان قرارداد ننگین مارک ویلموتس است و جز این هم انتظار نمی‌رود. وزارت به عنوان متولی اصلی ورزش باید پاسخگوی عملکرد فدراسیون‌هایش باشد؛ هرچند که آقایان مدعی استقلال فدراسیون فوتبال شده‌اند، ولی پادرمیانی سلطانی‌فر یک‌بار دیگر نشان داد فوتبال آنقدر‌ها هم که می‌گویند مستقل نیست، وگرنه برای پرداخت یکی از مطالباتش لازم نبود وزیر شخصاً وارد عمل شود. در واقع این پادرمیانی بیشتر به‌خاطر رفع و رجوع سهمی است که وزارت در عقد قرارداد با مربی بلژیکی داشته است، چراکه تجربه نشان داده وزارتی‌ها اهمیت چندانی به مشکلات مالی سایر رشته‌ها، ورزشکاران و مربیان‌شان نمی‌دهند و معمولاً همه وساطت‌ها و رایزنی‌ها برای فوتبال انجام می‌شود، مگر اینکه خلافش ثابت شود.

شستا باز هم به فدراسیون مهلت داده، ولی مگر قرار است تا پایان سال چه اتفاقی برای فدراسیون فوتبال ایران بیفتد که هم بدهی ۲ میلیون یورویی‌شان صاف شود و هم از پرونده شکایت ویلموتس سربلند بیرون بیایند!

حساب‌ها که بلوکه شده و بلوکه هم نمی‌شد فوتبال ایران اصلاً درآمدی ندارد و ذاتاً مصرف‌کننده است. تنها تغییری که در راه است انتخاب رئیس جدید فدراسیون است و بس. طبق برنامه رئیس جدید اوایل اسفندماه انتخاب خواهد شد و قطعاً جور کردن طلب سنگین شستا، آن هم طی یکی، دو هفته پایانی سال امکانپذیر نخواهد بود. با این حساب مهلت داده شده تنها به درد منحرف کردن افکار عمومی و فرار از مسئولیت می‌خورد و بس. متأسفانه عقد قرارداد‌های نجومی، پردردسر و بی‌ثمر با خارجی‌ها در فوتبال ایران به یک عرف تبدیل شده و هیچ‌کس نسبت به هزینه‌ای که این قرارداد‌ها روی دوش کشور می‌گذارد و آبروی ایران را زیر سؤال می‌برد پاسخگو نیست. با اینکه در روز‌های نخست مطرح شدن شکایت ویلموتس هیاهوی زیادی به پا شد و همه از برخورد و مجازات متخلفان حرف می‌زدند، اما این موج خیلی زود فروکش کرد تا متهمان ویلموتس گیت در سکوت خبری و با آرامش به فعالیت‌شان ادامه دهند. تعلل نهاد‌ها و مراجع نظارتی در رسیدگی به این پرونده و کشاندن مقصران به میز محاکمه به سود آن‌هایی است که همچنان به عنوان نماینده فوتبال کشورمان، فینال لیگ قهرمانان آسیا را از نزدیک تماشا کردند و با شیخ سلمان، رئیس ای‌اف‌سی جلسه گذاشتند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار