ترامپ توافق «بدتر از برجام» را هم یافت!
کد خبر: 1033356
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Kp2
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۰
دونالد ترامپ که آخرین روز‌های کاری خود را در کاخ سفید سپری می‌کند و به شدت از شکست خود در انتخابات عصبانی است، زمین و زمان را به باد انتقاد گرفته و در تازه‌ترین اظهاراتش، توافق جمهوریخواهان و دموکرات‌های ایالت جورجیا درباره بررسی تخلفات انتخاباتی را که نتایج آن به ضرر او انجام شده، «بدتر از برجام» اعلام کرده است. معاون ترامپ هم پشتش را خالی کرده و به درخواست جمهوریخواهان برای ابطال نتایج انتخاباتی ایالات کلیدی در جلسه آتی کنگره پاسخ منفی داده است.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا که کمتر از ۲۰ روز دیگر با کاخ سفید خداحافظی می‌کند، به هر دری می‌زند تا نتایج انتخابات ریاست جمهوری را برگرداند، اما این اقدامات نتیجه‌ای جز شکست به همراه نداشته است. ترامپ در آستانه برگزاری دور دوم انتخابات سنا در جورجیا، مقامات این ایالت را به باد انتقاد گرفت. به گزارش روزنامه نیویورک‌تایمز، ترامپ روز چهار شنبه در پیامی توئیتری نوشت: «ایالت عالی جورجیا را دوست دارم، اما افرادی که آن را اداره می‌کنند از برایان کِمپ، فرماندار گرفته تا وزیر داخلی ایالت، فاجعه کامل هستند و از هیچ چیز خبر ندارند یا [حتی]بدتر. هیچ‌کس نمی‌تواند تا این حد احمق باشد. فقط بگذارید جرائم را پیدا کنیم و این ایالت را جمهوریخواه کنیم.» رئیس‌جمهور امریکا در پیامی دیگر نوشت: «فرمان رضایتی که برد رافنزپرگر، وزیر داخلی ایالت امضا کرد، به همراه فرمان کِمپ، احتمالاً از توافق جان کری با ایران نیز کمتر مورد مذاکره قرار گرفته بود. حالا معلوم شده که برادر برد رافنزپرگر با چینی‌ها کار می‌کند و قطعاً آن‌ها ترامپ را نمی‌خواهند. بسیار منزجر‌کننده است!» به گزارش نیویورک تایمز، چند ماه قبل برد رافنزپرگر و دموکرات‌های جورجیا در خصوص نحوه تطبیق امضای آرای پستی در انتخابات این ایالت به توافق رسیدند. ترامپ مدعی است این توافق، بررسی دقیق تقلب در انتخابات را ناممکن می‌کند. رافنزپرگر اواسط ماه گذشته میلادی اعلام کرد به دلیل وجود ادعا‌های موثق در خصوص تطبیق امضای رأی‌دهندگان پستی خواستار بررسی آن در منطقه کاب کانتی شده بود. دفتر وزیر داخلی ایالت جورجیا دیروز اعلام کرد: «پس از بررسی امضای پای برگه‌های رأی پستی، از صحت کامل نتایج انتخابات ریاست جمهوری در این ایالت اطمینان حاصل شده است.»

مجمع گزینندگان (الکترال) امریکا دو هفته پیش جو بایدن را به عنوان پیروز انتخابات ریاست جمهوری این کشور اعلام کرد و این مجمع هفته آینده در جلسه کنگره به طور رسمی این نتیجه را تأیید خواهد کرد و ترامپ امیدوار است که با کمک جمهوریخواهان بتواند شانس خود را برای بازگرداندن نتایج امتحان کند. اما نمایندگان این مجمع حاضر نیستند برخلاف آرای مردمی عمل کرده و آرای خود را به نفع ترامپ تغییر دهند و در جلسه آینده نیز ترامپ کاری از پیش نخواهد برد. ترامپ در حالی توافق نمایندگان جورجیا را با برجام مقایسه کرده است که در چهار سال ریاست خود در کاخ سفید همواره این توافق را بد‌ترین توافق تاریخ اعلام کرده بود و تلاش گسترده‌ای انجام داد تا توافقی جدید با ایران امضا کند که در این مسیر شکست خورد.

پنس پشت ترامپ را خالی کرد

هرچند ترامپ و وکلایش برای پیگیری ادعای تقلب به حمایت گسترده مقامات ارشد جمهوریخواه نیاز دارند، اما به نظر می‌رسد نزدیکان ترامپ هم حاضر نیستند در این راه او را همراهی کنند. وکلای لویی گومرت، نماینده تگزاس و ۱۱ نماینده جمهوریخواه دیگر از ایالت آریزونا در درخواست رسمی که تنظیم کرده‌اند، گفتند معاون ترامپ درخواست آن‌ها برای لغو نتایج انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر را رد کرده است. به گزارش پایگاه خبری هیل، گومرت و این نمایندگان جمهوریخواه درخواستی رسمی را از مایک پنس تنظیم کرده و تأکید داشتند که پنس تنها فرد مجاز به تعیین این است که کنگره کدام آرای الکترال را می‌تواند در زمان تأیید نتایج انتخابات شمارش کند. این دادخواست از یک قاضی فدرال در تگزاس می‌خواهد تا به مایک پنس این اختیار را بدهد که در ششم ژانویه شکست ترامپ در ایالت‌های سرنوشت‌ساز کلیدی همچون آریزونا را باطل اعلام کند و کنگره به جای شمارش آرای الکترال جو بایدن، رئیس‌جمهور آتی امریکا، آرای الکترال ترامپ را شمارش کند. در درخواست‌های جدیدی که روز سه شنبه علنی شدند، شاکیان اعلام کردند که آن‌ها پیش از تنظیم این درخواست با پنس تماس گرفتند تا نیرو‌های خود را متحد کنند، اما گفتگو‌های آن‌ها به هیچ توافقی منجر نشد. بر اساس این گزارش، «مایک پنس گفته که نقش او در این جلسه تشریفاتی و آیین‌نامه‌ای است.» در هفته‌های اخیر، بسیاری از مقامات ارشد جمهوریخواه از ترامپ خواسته‌اند شکست خود در انتخابات را بپذیرد و راه را برای انتقال مسالمت آمیز قدرت فراهم کند. اما ترامپ همچنان مدعی است که در انتخابات تقلب شده و خودش پیروز انتخابات است؛ ادعایی که مجمع الکترال و دیوان عالی امریکا هم آن را رد کرده‌اند و امید واهی ترامپ برای تکیه مجدد بر مسند کاخ سفید بر باد رفته است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار