«پل دختر کرج» بازسازی می‌شود
کد خبر: 1031317
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004KI9
تاریخ انتشار: ۲۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۵
قائم مقام سازمان فرهنگی شهرداری کرج با تاکید بر اینکه پل دختر کرج بازسازی می‌شود، گفت: مدیریت شهری کرج برای مرمت این اثر تاریخی پنج میلیارد ریال اختصاص داده است.

اصغر نصیری با اشاره به ظرفیت های فرهنگی موجود در کرج و لزوم بررسی همه جانبه این ظرفیت ها، گفت: بر کسی پوشیده نیست که کرج از دیرباز به عنوان شهری فرهنگی و هنری به همگان معرفی شده اما به دلیل نبود زیرساخت‌های لازم در حال حاضر از نظر فرهنگی مغفول مانده است.

وی گفت: مدتی است کارگروه هویت فرهنگی شهر کرج با محوریت کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر کرج و حضور دستگاه‌های مسئول در امر فرهنگ و اصالت شهر کرج، فعالیت داشته و در روزهای دوشنبه هر هفته موضوعات مختلف پیشنهادی در این جلسات مطرح و تصمیمات لازم در خصوص اقدامات فوری برای مصوبه های این نشست اتخاذ می‌شود.

قائم مقام سازمان فرهنگی شهرداری کرج اضافه کرد: آثار تاریخی تاثیرگذار در فرهنگ عامه، پوشش خاص کرج قدیم، معماری اصیل، گویش شیرین و جذاب کرجی، شخصیت‌های مطرح فرهنگی هنری و آداب و رسوم شهر از مهمترین مباحثی است که می‌توان به آن اشاره کرد.
«کاروانسرای شاه عباسی» نیازمند بهسازی است
نصیری به موضوعات مطرح شده در جلسه کارگروه هویت فرهنگی شهر کرج در هفته اخیر اشاره کرد و افزود: «کاروانسرای شاه عباسی» به عنوان یک اثر فاخر فرهنگی و تاریخی در مرکز شهر کرج نیاز به اهتمام جدی برای بهسازی و استفاده مناسب از آن دارد.

وی ادامه داد: «پل دختر» نیز یکی از نمادهای تکرار ناپذیر در کرج بوده که باید برای بازسازی آن و همچنین حفظ و نگهداری بهتر، برنامه ریزی مدونی صورت پذیرد. این اثر باید در دسترس عموم برای عبور و مرور و بازدید اهالی فرهنگ و هنر قرار گیرد. این اثر اصیل که ریشه در تاریخ البرز دارد می تواند مأمنی برای دانشجویان هنر و معماری باشد که بتوانند از آن به عنوان الگو در تحصیل و مدارج دیگر زندگیشان استفاده کنند و مجموعه مدیریت شهری و دستگاه‌های فرهنگی نیز برنامه ها و مراسم های متعدد خود را در این مکان برگزار کند.

قائم مقام سازمان فرهنگی شهرداری کرج همچنین به برگزاری جشنواره و نمایشگاه عکس ها و تصاویر تاریخی استان البرز پرداخت و گفت: این موضوع از دیگر اقداماتی است که می‌توان با استفاده از بودجه های فرهنگی و حمایت دستگاه‌های متولی، گامی مهم در شناسایی فرهنگ و تاریخ شهر کرج به شهروندان گرامی برداشت.
اختصاص ۵ میلیارد از سوی مدیریت شهری کرج برای مرمت پل دختر
نصیری افزود: از دیگر مباحث مطروحه در جلسه کارگروه فرهنگی کرج، بررسی و ثبت منزل رهبر کبیر انقلاب امام خمینی (ره) در فهرست آثار ملی بوده که در برهه ای از تاریخ انقلاب، محل سکونت امام راحل بوده و با مذاکره صورت گرفته با ریاست اداره کل میراث فرهنگی استان البرز مقرر شد پیگیری لازم در خصوص ثبت این منزل در فهرست آثار ملی ایران صورت گیرد.

وی به صحبت‌های منصور وحیدی رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر کرج نیز در آخرین جلسه این کارگروه اشاره کرد و گفت: این عضو شورا ضمن اشاره به توافق صورت گرفته در خصوص چگونگی ترمیم پلدختر کرج و ردیف بودجه عمرانی آن از اختصاص ۵ میلیارد ریال از طریق استانداری البرز و پنج میلیارد ریال از اداره کل میراث فرهنگی استان البرز و ۵ میلیارد ریال نیز شورا و شهرداری کرج برای مرمت و بازسازی این پل تاریخی و پیگیری مصوبه آن از سوی سازمان فرهنگی شهرداری کرج و شهرداری منطقه ۱۰ سخن اشاره کرده است.

قائم مقام سازمان فرهنگی شهرداری کرج ادامه داد: وحیدی در بخش دیگری از پیشنهادات ارائه شده به کتاب آفتاب حصار اشاره کرده که در خصوص حضور حضرت امام (ره) در کرج و زوایای مختلف حضور ایشان در این منطقه نگارش شده است و می‌تواند در ثبت منزل ایشان به عنوان اثر ملی کارگشا باشد.

نصیری ابراز امیدواری کرد که کارگروه هویت فرهنگی شهر کرج با نظارت و مشورت رئیس شورای فرهنگی استان البرز حضرت آیت الله حسینی همدانی (نماینده محترم ولی فقیه در استان البرز و امام جمعه کرج) و همکاری و مشارکت و مساعدت همه دستگاه‌های مسئول به هدف عالی خود که همانا شناخت فرهنگ اصیل شهر کرج برای آشنایی بیشتر شهروندان به ویژه نسل جوان آینده ساز است، دست یابد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار