کمک باکتری‌های روده به بازسازی سیستم ایمنی بدن
کد خبر: 1030285
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004K1V
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۲
برای اولین بار محققان اثبات کردند که میکروبیوم‌های روده می‌توانند بر سیستم ایمنی انسان تاثیر گذارند.
سرویس جامعه جوان آنلاین: محققان مرکز سرطان اسلون کترینگ در نیویورک، بهبودی میکوبیوم‌های روده و سیستم ایمنی بدن بیماران را پس از پیوند مغز استخوان برای درمان سرطان‌های خون پیگیری کردند.

متخصصان از شیمی درمانی و پرتودرمانی برای از بین بردن سلول‌های سرطانی خون در مواردی مانند سرطان خون و لنفوم استفاده می‌کنند. پس از اتمام درمان که سلول‌های ایمنی سالم را نیز از بین می‌برد، متخصصان سلول‌های بنیادی را از خون یا مغز استخوان اهداءکننده تزریق می‌کنند.

این سلول‌های اهدایی به تدریج موجب بازسازی و احیا توانایی بیمار در ساخت سلول‌های خونی خودشان می‌شود.

با این حال، بیماران مجبورند در چند هفته اول پس از پیوند، آنتی بیوتیک مصرف کنند، زیرا هنوز در معرض عفونت هستند. این وضعیت تعادل میکروبیوم‌های روده آن‌ها را بر هم می‌زند، باکتری‌های خوب را از بین می‌برد و باعث رشد گونه‌های خطرناک باکتری می‌شود.

هنگامی که سیستم ایمنی بدن بیماران به اندازه کافی قوی شود، می‌توانند مصرف آنتی بیوتیک‌ها را متوقف کنند و در نتیجه، میکروبیوم‌های روده آن‌ها بهبود می‌یابد.

محققان با استفاده از نمونه‌های خون و مدفوع بیش از ۲۰۰۰ بیمار تحت درمان در مرکز سرطان بین سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۹، توانستند تغییرات روزانه در میکروبیوم‌های روده و تعداد سلول‌های ایمنی در خون شأن را ردیابی کنند.

یکی از یافته‌ها این بود که وجود سه نوع باکتری روده به نام‌های فاکالی باکتریوم، رومینوکوکوس ۲ و آکرمانسیا، با افزایش غلظت خون سلول‌های ایمنی بدن به نام نوتروفیل همراه است.

در مقابل، دو نوع باکتری موسوم به Rothia و Clostridium sensu stricto ۱ با کاهش تعداد این سلول‌های ایمنی همراه بودند.

شبیه سازی‌های رایانه‌ای محققان نشان داد که غنی سازی میکروبیوم‌ها با سه نوع خوب باعث تسریع بهبود سیستم ایمنی بدن بیماران می‌شود.
منبع: مهـــر
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار