«کویین» کشی در جفت‌گیری باغ وحشی!
کد خبر: 1030061
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Jxt
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۰
عصر روز جمعه، خبر تلخی در رسانه‌ها منتشر شد؛ «ماده ببر سفید که «کویین» نام داشت، تلف شد!» بنابر گزارش‌های اولیه مدیریت باغ وحش ارم، این ببر به علت پارگی کامل نای و پارگی طولی مری و خفگی در اثر پنومونی استنشاقی به دلیل صدمه فیزیکی نزاع با یک ببر نر از بین رفته‌است، اما پیگیری‌های «جوان» نشان می‌دهد موضوع چیز دیگری بوده‌است.
مهسا گربندی
سرویس جامعه جوان آنلاین: هر چند مسئولان باغ وحش ارم اعلام کردند که ببر نر با شکستن و تخریب حصار به ببر ماده حمله کرده‌است، اما کمتر کسی می‌توانست این حرف‌ها را باور کند! مسئولان این باغ وحش ادعا کردند: «ببر نر در روز یک‌شنبه ٩ آذرماه پس از شکستن و تخریب حصار مجاور محل نگهداری ببر ماده وارد محدوده نگهداری این حیوان شده و به نزاع با آن پرداخته‌است. پس از آن ببر ماده تلف‌شده و اقدامات درمانی نیز برای مداوای آن نتیجه‌ای در بر نداشته‌است.» در حالی که کارشناسان حیات وحش معتقدند که شکسته‌شدن و تخریب حصار‌های جایگاه ببر‌ها تقریباً امری غیرممکن است و اگر این ادعا واقعی بود در همان ساعات اولیه گزارش تصویری از این قدرت ببر نر منتشر می‌شد.» در همین رابطه رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست تهران نیز گفته است که در گام اول تحقیقات، نظارت ناکافی مجموعه باغ وحش یکی از دلایل این اتفاق متأثرکننده بوده‌است.

سازه‌های باغ وحش ارم را زلزله هم تکان نمی‌دهد!

یک مقام مسئول در باغ وحش ارم که نمی‌خواهد نامش فاش شود به خبرنگار «جوان» می‌گوید: «تمام سازه‌های باغ وحش که برای حیوانات درنده ساخته‌می‌شود، آنقدر منسجم و قوی است که حتی زلزله هم نمی‌تواند آن را تکان دهد. بنابراین اصلاً اظهارات مسئولان باغ وحش درباره خراب کردن سازه قفس توسط ببر نر واقعیت ندارد و آن‌ها با این حر‌ف‌های دروغین قصد پاک کردن صورت مسئله را داشته‌اند.»

او ادامه می‌دهد: «اگر قرار باشد سازه و حصار حیوانات باغ وحش به راحتی قابل خراب کردن باشد، پس جان آدم‌ها نیز در خطر است! زیرا که هر حیوانی می‌تواند حصار را خراب و به بیرون از قفس نفوذ کند.»

این مقام مسئول با بیان اینکه هدف مسئولان باغ وحش ارم جفت‌گیری نر و ماده بوده‌است، اظهار می‌دارد: «آنطور که مشخص است مسئولان باغ وحش ارم از تعطیلی و محدودیت‌های موجود استفاده کرده‌اند و به نیت خودنمایی و همچنین درآمدزایی، ببر نر را به داخل جایگاه ببر ماده برده‌اند تا از آن‌ها توله‌کشی کنند.»

توله‌کشی بدون هیچ نظارتی!

این کارشناس حیات‌وحش درباره علت اصلی تلف‌شدن ببر سفید ماده در باغ وحش ارم می‌گوید: «ببر و پلنگ از دسته حیواناتی هستند که به صورت تنها در طبیعت زندگی و سالی یک الی دوبار آمادگی جفتگیری پیدا می‌کنند، پس از آن دوباره از هم دور می‌شوند و به زندگی‌شان در تنهایی ادامه می‌دهند، به همین دلیل است که تعداد این دسته از حیوانات کم است. شرایط جفتگیری ببر در قفس نیز بسیار سخت‌تر است، زیرا آن‌ها در شرایط طبیعی زندگی نکرده‌اند و جفتگیری‌شان نیاز به مدیریت تخصصی و دامپزشکی دارد، در غیر این صورت اتفاقی مشابه آن چیزی که در باغ وحش ارم افتاد، رخ می‌دهد؛ اینکه ببر نر با ببر ماده درگیر شود و گلوگاه آن را بدرد.»

او ادامه می‌دهد: «متأسفانه آنطور که مشخص است مسئولان باغ وحش ارم بدون «هیچ» نظارتی اقدام به توله کشی از ببر‌ها کرده‌اند، زیرا که اگر نظارت و نگهبانی بر جایگاه ببر‌ها بود، می‌توانستند پیش از آنکه ببر ماده تلف شود، آن‌ها را با ترفند‌هایی از همدیگر جدا کنند؛ مثلاً می‌توانستند با تکان دادن درها، میله‌های بلند یا حتی شلیک تفنگ بیهوشی مانع از جان دادن ببر سفید ماده شوند.»

این مقام مسئول با تأکید بر اینکه این ببر سفید از آلمان آمده‌بود و تعداد انگشت‌شماری از آن در دنیا وجود دارد، تصریح می‌کند: «جفت انداختن ببر سفید و ببر ممنوعیت دارد. «کویین» تنها ببر سفیدی بود که مشکل ژنتیکی نداشت و با این شرط این ببر سفید به باغ وحش ارم راه پیدا کرد که از آن توله‌کشی نشود.»

او می‌گوید: «مسئولان باغ وحش ارم باید پاسخگوی این اقدام نابخردانه باشند و باید با خاطیان این مسئله برخورد شود، زیرا که در کنار خسارت مالی تلف‌شدن این ببر سفید، اعتبار باغ وحش ارم که در سالیان گذشته به دست آمده‌بود نیز خدشه‌دار شده‌است. همچنین این موضوع در سطح محیط‌زیست جهانی خواهد پیچید و دنیا به اینکه باغ‌وحش ما عُرضه نگهداری از دو ببر را نداشته است، می‌خندد.»

درآمدزایی از جان حیوانات باغ‌وحش ارم مهم‌تر است؟

گفتنی است که ماه گذشته «شمسی» شامپانزه ماده باغ وحش ارم نیز قربانی روش تکثیر پیش انداخته شدن بود. آن موقع نیز مسئولان باغ وحش علت تلف شدن این شامپانزه را استاندارد نبودن جایگاه‌های نگهداری حیوانات در این باغ وحش اعلام کردند، ادعایی که هیچ مدرکی برای آن وجود نداشت!

باغ وحش پارک ارم از بزرگ‌ترین باغ وحش‌های پایتخت است که در زمینی به وسعت ۵ هکتار داخل مجموعه ورزشی تفریحی ارم سبز یا همان پارک ارم واقع شده‌است. متأسفانه طمع پول و درآمدزایی در این مجموعه باعث‌شده تا مسئولانی بی‌مسئولیت تکثیر در اسارت حیوانات باغ وحش را پیش بگیرند و صدمات جسمی و روحی بسیاری را به آن‌ها وارد کنند؛ موضوعی که نیاز به برخورد جدی از سوی سازمان محیط‌زیست با مدیران این باغ وحش دارد تا بلکه مسئولانی که تخصص کافی در نگهداری از حیوانات وحش ندارند از کار برکنار شوند؛ آن‌ها که اهمیتی برای جان حیوانات قائل نیستند و با تغییر اخبار هم از پاسخگویی فرار می‌کنند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار