نصب نیروگاه خورشیدی در خراسان رضوی
کد خبر: 1029791
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004JtX
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۱
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: منابع مالی طرح ملی «جهاد روشنایی» از طریق نصب نیروگاه‌های خورشیدی کوچک مقیاس و خرید تضمینی برق در استان تأمین شده که بهترین راه برای درآمدزایی آسان افراد کم‌توان، زنان سرپرست خانوار و اقشار محروم جامعه است.

علی رسولیان، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی در نشست کمیته انرژی‌های تجدیدپذیر در محل استانداری خراسان رضوی، بیان کرد: طرح «جهاد روشنایی» از سوی بسیج سازندگی به‌منظور تولید برق از طریق نصب نیروگاه‌های خورشیدی کوچک مقیاس و ایجاد اشتغال برای مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره)، بهزیستی، زنان سرپرست خانوار، سالمندان، بازنشستگان، اقشار کم‌درآمد و محروم جامعه با ظرفیت هزار و ۱۰۵ نفر در استان اجرایی شده است.

وی در خصوص مزیت طرح «جهاد روشنایی» گفت: مزیت این طرح بر سایر طرح‌های اقتصادی این است که نیاز به بازار فروش ندارد، فعالیتی سالم بوده و درآمد آن تضمین شده است به‌طوری که هر فرد از محل نصب نیروگاه خورشیدی کوچک مقیاس در خانه خود و ارسال برق آن به شبکه ماهانه بین ۲۵ تا ۳۰ میلیون ریال درآمد خواهد داشت.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی، اظهار داشت:  منابع مالی جهاد روشنایی برای اجرای این طرح از محل بند «ه» تبصره ۱۶ قانون بودجه که مربوط به تسهیلات قرض‌الحسنه اشتغال برای اقشار کم‌درآمد است در نظر گرفته ‌شده است.

وی ادامه داد: پنج بانک عامل شامل ملی، تجارت، سپه، صادرات و ملت عهده‌دار پرداخت تسهیلات با نرخ سود پنج درصد برای خرید این نیروگاه‌ها هستند.

رسولیان افزود: برای اجرای این طرح علاوه بر تسهیلات تأمین شده برای هزار نیروگاه کوچک مقیاس، می‌توان از اعتبارات دستگاه‌های حمایتی شامل ۱۸۸ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان در اختیار بهزیستی و ۴۷۰ میلیارد تومان در اختیار کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان رضوی استفاده کرد.

وی بیان کرد: تاکنون هزار و ۱۰۵ نیروگاه خورشیدی کوچک مقیاس در خراسان رضوی نصب شده و استان از این حیث با ۲۳ درصد سهم کشوری در رتبه دوم قرار دارد و در این راستا برای توسعه نیروگاه‌های مزبور، به مدت پنج سال، سالی هزار نفر در استان را زیر پوشش طرح «جهاد روشنایی» قرار خواهیم داد.

رسولیان تصریح کرد: سقف تسهیلات بانکی طرح جهاد روشنایی برای هر متقاضی ۵۰۰ میلیون ریال و فاصله این قیمت تا هزینه نصب نیروگاه و اجرای آن، ۱۵۰ میلیون ریال است که تلاش می‌شود این فاصله قیمتی با روش‌هایی تأمین شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: برای ضمانت تسهیلات بانکی اختصاص یافته به هر متقاضی نیز، زنجیره‌های ضامن با معرفی یک ضامن معتبر از سوی نهادهای حمایتی و معرفی شورای شهر و روستا در نظر گرفته خواهد شد تا اجباری به ارائه ضامن کارمند برای متقاضیان نباشد.

محمد روحانی، فرمانده بسیج سازندگی سپاه امام رضا (ع) با بیان اینکه تسهیلات طرح جهاد روشنایی فقط به مددجویان کمیته امداد و بهزیستی اختصاص ندارد، گفت: همه اقشار مردم می‌توانند در این طرح شرکت کنند.

وی تصریح کرد: برای انتخاب شرکت‌های سازنده و نصاب نیروگاه‌های خورشیدی، مناقصه‌ای برگزار و برندگان مشخص خواهند شد که بسیج سازندگی یک استعلام برای نصب نیروگاه و یک استعلام برای خرید نیروگاه از سوی متولیان خواهد گرفت.

حبیب‌الله آسوده، مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان رضوی با اشاره به وجود ۲ هزار و ۲۸ مددجوی متقاضی شرکت در طرح جهاد روشنایی، اظهار کرد: مددجویان کمیته امداد خراسان رضوی تاکنون ۵۲۱ نیروگاه خورشیدی در استان نصب کرده‌اند و درآمد ماهیانه هر مددجو از این محل حداکثر ماهی ۳۰ میلیون ریال بوده است.

وحید باغشنی، معاون بهره‌برداری دیسپاچینگ شرکت توزیع نیروی برق خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: در راستای اجرای طرح جهاد روشنایی تاکنون ۲۰۰ مددجوی کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان رضوی برای دریافت تسهیلات به بانک ملی معرفی شدند که از این تعداد، مدارک ۱۳۵ نفر به بانک ارسال شده و مدارک باقی مددجویان نیز در حال ارسال است. 

حمیده محدث، نماینده اداره کل بهزیستی خراسان رضوی با بیان اینکه مددجویان واجد شرایط برای شرکت در طرح جهاد روشنایی، باید معلولان یا زنان سرپرست خانوار باشند، گفت: از بین هزار نفر سهمیه استان در این طرح در سال جاری، ۸۰ نفر از مددجویان بهزیستی هستند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار