چند بار افتتاح برای نخستین نیروگاه زباله‌سوز کشور!
کد خبر: 1029714
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004JsI
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۲
اواخر آذر ماه قرار است رئیس‌جمهور نخستین نیروگاه زباله‌سوز شمال کشور را برای دومین‌بار افتتاح کند! این نیروگاه، اما هنوز نیمه‌کاره است و شهروندان و کارشناسان خواستار تکمیل‌شدن این پروژه ناتمام هستند و از دولت تقاضا دارند از افتتاح نمایشی پرهیز کند.
عليرضا سزاوار
سرویس جامعه جوان آنلاین: ساخت نیروگاه زباله‌سوز نوشهر با هدف فرآوری و تولید در سال ۱۳۹۰ در زمینی به مساحت حدود ۲ هکتار در منطقه پلنگ چال نوشهر آغاز شد و برای ساخت آن ۱۱۲ میلیارد تومان هزینه شده که ۲۶ میلیارد تومان آن از محل سفر مقام معظم رهبری و بقیه از محل اعتبارات ملی تأمین شد.

با وجود آنکه یک دهه از شروع به ساخت نیروگاه زباله‌سوز نوشهر می‌گذرد و به‌رغم آنکه یک‌بار آزمایشی افتتاح شد و چندین مسئول ملی و فرا استانی در آن عکس یادگاری گرفتند، هنوز نیمه‌کاره مانده‌است؛ ضمناً وعده مالی نوبخت نیز برای نیروگاه هم محقق نشده‌است.

مردادماه امسال رئیس سازمان برنامه و بودجه درخواست اعتبار برای تکمیل نیروگاه زباله‌سوز نوشهر را ۳۵ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت که این موضوع را در دولت مطرح خواهم کرد و سعی می‌کنیم تا اعتبارات مورد نیاز برای تکمیل این پروژه تأمین شود.

البته پیمانکار خارجی هم در پی تحریم‌ها و عدم ارسال برخی تجهیزات صرف‌نظر کرد. با این حال اصرار متولیان امر برای افتتاح ناقص پروژه تا دو هفته دیگر جای سؤال دارد.

اردیبهشت امسال، معاون عمرانی استاندار مازندران کناره‌گیری متخصصان چینی در ساخت نرم‌افزار مورد نیاز زباله‌سوز نیروگاه نوشهر را دلیل تأخیر در افتتاح این پروژه زیست‌محیطی اعلام کرد.

خوشبختانه در حال حاضر این نرم‌افزار که کارکرد مدیریتی برای بخش‌های مختلف زباله‌سوز را انجام می‌دهد با شبیه‌سازی آن از نیروگاه زباله‌سوز تهران توسط متخصصان داخلی ساخته شد و در انتظار نصب قرار دارد.

روز گذشته شهردار نوشهر که به نوعی کارفرمای نیروگاه زباله‌سوز نیز محسوب می‌شود، با بیان اینکه نیروگاه هنوز راه‌اندازی نشده‌است، گفت: «آقای جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری سال قبل از نیروگاه بازدید کرد و زمانی که تولید آزمایشی نیروگاه شروع شد، نوبخت آن را بازدید و افتتاح آزمایشی کرد و برای تکمیل آن وعده اعتباری داده‌بود.»

علی امانی با بیان اینکه همچنان منتظر دریافت اعتبار سفر نوبخت هستیم، افزود: «۲۵ میلیارد تومان برای نیروگاه وعده داده شده‌بود که هنوز محقق نشده‌است.»

وی تأکید کرد موقعی به عنوان کارفرما یا شریک پروژه رضایت به افتتاح خواهم داد که نیروگاه بتواند در ظرفیت واقعی فعالیت کند و بتواند روزانه ۲۰۰ تن زباله را بسوزاند.

شهردار نوشهر با عنوان اینکه به سوزاندن یک گرم کمتر زباله رضایت نخواهم داد، عنوان کرد: «در حال حاضر بر اساس برنامه، پروژه پیش نمی‌رود و امیدواریم تا روز افتتاح به ظرفیت کامل برسد و روبان آن بریده شود، اما تصورم غیر از این است. این نیروگاه در لیست افتتاح قرار دارد در حالی که اکنون با ظرفیت ۱۰ درصد مشغول فعالیت است. زمانی نیروگاه را تحویل خواهم داد که به این ظرفیت برسد و کاری به تشریفات و برنامه افتتاح ندارم و زمانی این کار را می‌کنم که زباله‌ای دفن نشود.»

ناگفته نماند ساخت نخستین نیروگاه زباله‌سوز شمال کشور با هدف فرآوری ۲۰۰ تن زباله تولیدی شهرستان‌های نوشهر، چالوس و کلاردشت و تولید حدود سه مگاوات برق در ساعت در سال ۱۳۹۰ کلنگ‌زنی شد. بنا به وعده مسئولان وقت قرار بود حداکثر طی دو سال به بهره برداری برسد. در ضمن نیروگاه موظف است زباله‌های تلنبار و دپو شده ۳۰ ساله اخیر را هم بسوزاند.

شمارش معکوس برای افتتاح نخستین زباله‌سوز شمال کشور شروع شده‌است، اما کارشناسان و صاحبنظران عقیده دارند مسائل فنی و تخصصی نیروگاه را نباید فدای تشریفات و افتتاح زودهنگام کرد. در واقع زمانی این نیروگاه به مرحله واقعی افتتاح خواهد رسید که علاوه بر تحقق ظرفیت کامل، هیچ‌گونه آلایندگی نداشته باشد و تأییدیه محیط‌زیست و دستگاه‌های ذیربط را هم دریافت کند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار