اعجوبه دوران!
کد خبر: 1028965
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004JgD
تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۳
حیات زنده‌یاد شیخ محمدتقی بهلول در آیینه یک اثر
شاهد توحیدی
سرویس تاریخ جوان آنلاین: روحانی مجاهد زنده‌یاد علامه شیخ محمدتقی بهلول گنابادی، از نماد‌های مبارزه با طاغوت در دوران ما به شمار می‌رود. او در دوران خفقان رضاخانی، به مصاف حاکمیت دین‌زدایی از جامعه ایرانی رفت و بهای آن را با تحمل ده‌ها سال زندان پرداخت. اثری که هم اینک به شما معرفی می‌شود، از مجموعه کتبی است که در شرح زندگی و زمانه آن بزرگ به رشته تحریر درآمده است. دکتر علی‌اکبر باصری گنابادی مؤلف این مجموعه در دیباچه آن آورده است:

«شیعیان حقیقی از همان ابتدا به ائمه معصومین تمسک داشتند و پس از غیبت یگانه حجت خدا در زمین، مهدی موعود علیه‌السلام، دامان علمای ربانی خویش را رها نکردند و در طلب احکام اسلام و در طریق کمال به عالمان و عارفان وارسته اقتدا کردند. علمای اعلام، هماره خوشه‌چینان خرمن علوم علوی و مبارزان دنیاگسیخته و عدالت‌خواهی هستند که با اذن حضرت حق، واسطه فیض میان خلق و خالق بوده و آنان را به سوی صراط مستقیم راهگشا هستند. از میان این بزرگان که هر یک آفتاب حسنشان چندی در این سراچه خاکی طلوع فرمود تا قلب‌های مستعد را به نور حقیقت روشن نماید، عارف بزرگ و مجاهد کبیر قرن و یکی از ستارگان درخشان عالم فقاهت و عرفان حضرت علامه آیت‌الله شیخ محمدتقی بهلول‌گنابادی است که صفات و سجایای اخلاقی ایشان و زهد و تقوا و ورع‌شان بر همه روشن می‌باشد. معظم‌له جامع علوم فراوان و صاحب ادب و محفوظات فراوان و حافظ کل قرآن‌کریم و ادعیه بوده و بیش از ۲۰۰ هزار بیت شعر سروده است و ۵۰ هزار بیت شعر از دیگران را حفظ بود و به مبانی فقهی شیعه و اهل‌سنت احاطه داشتند و مجتهد و مسلط به ادبیات عرب و الگوی صفا، صمیمیت، صبر، استقامت و سابقه تدریس در دانشگاه‌الازهر مصر و عالم اکبر، در پیکری نحیف و لاغر و حضور مداوم در طول هشت ساله در دفاع‌مقدس و خواب، خوراک و استراحت اسیر ایشان و اسوه ساده‌زیستی و تمام دارایی‌اش لباس تن وی و تحمل ۳۶ سال اسارت و دوری از وطن و هدایت قیام مسجد گوهرشاد و کهنسال‌ترین ستاره آسمانی می‌باشند. جز بُعد عرفانی و علمی و اجتهاد معظم‌له بُعد سیاسی وجود ایشان علی‌الخصوص در قیام مسجد گوهرشاد که مکرراً آن را به قیام عاشورا تشبیه می‌نمودند و می‌فرمودند هیچ کس نمی‌تواند جو آن زمان و موضوع مسجد گوهرشاد را با زبان بازگو نماید و مدت ۲۵ سال اسارت و شش سال تبعید در افغانستان و پنج سال تبعید و مهاجرت در مصر و عراق که در مجموع ۳۶ سال می‌باشد. زبان و قلم قاصر است از توصیف و بیان مقام و منزلت آن عارف کامل و اسوه پارسایی ولی از آنجایی‌که یکی از بهترین راه‌ها برای خودسازی و تهذیب نفس، آشنایی با الگو‌های موفق در امور معنوی و عرفانی است اطلاع از نحوه زندگی و اخلاق فردی و اجتماعی آنان و آگاهی از سیر و سلوک و عرفان عملی ایشان نقش بسیار بزرگ و سازنده در ساختار اعتقادی و روحی انسان‌ها دارد.

حقیر به عنوان یکی از ارادتمندان آن مرد بزرگ به‌لحاظ اینکه مدت کمی از جمله سفر سوریه و برخی اماکن مقدسه و در تهران در محضر آن عارف فرزانه مفتخر به شرف حضور بوده‌ام تمامی تلاش خود را در جهت انعکاس ذره‌ای از ابعاد گوناگون شخصیت آن فقید سعید معمول داشته‌ام و با اقرار به عدم بضاعت و توان علمی خویش اثری ناچیز را نگارش نمودم و امیدوارم مفید و مؤثر واقع گردد و از خوانندگان این اثر اعلام نظرات و نقایص را استدعا دارم و امید آن دارم که بتوانیم قدرشناس و رهرو آن پاسدار حریم اهل‌بیت (س) و حکیم سفر کرده باشیم.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار