پرورش شترمرغ؛ پرسودترین فعالیت بخش کشاورزی و دامی کشور
کد خبر: 1028802
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Jda
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۱
رئیس اداره بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی مشهد
رئیس اداره بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی مشهد با بیان اینکه پرورش شترمرغ در حال حاضر پرسودترین فعالیت بخش کشاورزی و دامی در کشور به شمار می‌رود، گفت: پرورش شترمرغ به عنوان یکی از طرح‌های درآمدزا می‌تواند برای ایجاد اشتغال‌زایی در روستاها معرفی شود.

حجت ایمانی مقدم، رئیس اداره بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی شهرستان مشهد در حاشیه بازدید از واحد پرورش شترمرغ مشهد بیان کرد: مشهد به دلیل شرایط اقلیمی مناسب و تنوع آب‌وهوایی، استعداد و توان بسیار بالایی در تولید و پرورش شترمرغ دارد.

وی با اشاره به اینکه پرورش شترمرغ می‌تواند به عنوان صنعتی پررونق و درآمدزا در شهرستان نقش بسزایی در افزایش اشتغال‌زایی داشته باشد گفت: این صنعت غیربومی با سوددهی فراوان می‌تواند ضمن جلوگیری از خروج ارز، توان صادراتی را با توجه به سیاست اقتصاد بدون نفت، افزایش دهد و با مطالعه، کار عملی و کارشناسی می‌توان این صنعت را به عنوان الگویی مناسب در شهرستان مطرح کرد.

ایمانی مقدم در مورد پایین بودن هزینه‌های پرورش شترمرغ گفت: تولید و پرورش شترمرغ در شهرستان مشهد، صنعت نوپایی است که در روستاهای مجاور این منطقه در حال افزایش است و این در حالی است که در راستای اقتصاد مقاومتی، ترویج این صنعت می‌تواند به افزایش درآمدزایی و اشتغال کمک بسزایی کند.

وی با بیان اینکه پرورش شترمرغ با کم‌ترین هزینه قابل انجام است افزود: مراکز نگهداری شترمرغ برخلاف دیگر مراکز تولید دام و طیور نیازمند مصرف انرژی ازجمله گازوئیل و برق برای سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی نیست زیرا شترمرغ از گونه‌های بسیار مقاوم به شرایط بد آب‌وهوایی است.

وی ادامه داد: شترمرغ در میان دیگر طیور بیشترین مقاومت را در برابر بیماری و شرایط محیطی دارد به همین دلیل پرورش این پرنده می‌تواند هم به‌صورت سنتی و هم به شکل صنعتی در محیط روستا فعالیت کنند.

وی تصریح کرد: پرورش شترمرغ، تولید گوشت آن و استفاده از این پرنده در صنایع جانبی اشتغال‌زایی خوب و مناسبی را به همراه دارد به‌طوری که بسیاری از مردم شهرستان می‌توانند این پرنده را در روستاها به روش سنتی پرورش دهند چرا که هزینه‌های نگهداری و پرورش آن پایین است و منفعت زیادی برای مردم روستانشین به همراه دارد.

ایمانی مقدم گفت: آب‌وهوای خشک و نیمه‌خشک مشهد دوره پرواربندی کوتاه این حیوان را از منظر اقتصادی جهت پرورش تولید گوشت به صرفه می‌کند.

وی با بیان این مطلب که گوشت شترمرغ جز گوشت‌های قرمز محسوب می‌شود، تصریح کرد: اگرچه گوشت شترمرغ شبیه گوشت گوساله است اما از نظر کیفیت به مراتب از آن بهتر بوده و ازجمله مزایای گوشت شترمرغ این است که از کلسترول کمتری نسبت به گوشت گوساله برخوردار است.

وی در ادامه افزود: ازجمله اقداماتی که برای حمایت از صنعت پرورش شترمرغ در شهرستان مشهد انجام شده می‌توان به تشکیل تعاونی سایر ماکیان با هدف حمایت و ارائه خدمات بهتر به پرورش‌دهندگان شترمرغ، پیگیری و تأمین تسهیلات جهت نیازهای ماهانه، سالانه و تأمین منابع مالی جهت احداث واحد جدید پرورش شترمرغ اشاره کرد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار