آذربایجان‌شرقی روستای بدون برق ندارد
کد خبر: 1028339
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004JW7
تاریخ انتشار: ۰۳ آذر ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۳
مدیرکل امور روستایی استانداری آذربایجان‌شرقی :
مدیرکل امور روستایی استانداری آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه روستای بدون برق در استان وجود ندارد، گفت: از مجموع ۲ هزار و ۷۰۶ روستا فقط ۵ روستا برق رسانی نشده که دلیل آن هم سکونت فصلی در این روستاها و خالی بودن آنها از سکنه دایمی است.

تقی کرمی  افزود: مهم ترین وظیفه اداره کل امور روستایی، سیاست گذاری و نظارت بر عملکرد دستگاه های اجرایی در حوزه روستایی است که در این راستا شبکه نظارت بر پروژه های عمران روستایی راه اندازی شده است.

وی ادامه داد: هر سال پروژه های عمرانی که در روستاهای آذربایجان شرقی اجرا می شوند، ۴ مرحله مورد نظارت و ارزیابی قرار می گیرد که اگر ایرادات و نواقصی در پروژه وجود داشته باشد، تذکر داده می شود تا بهبود یابد.

کرمی اظهار کرد: در آذربایجان شرقی یک هزار و ۹۴۷ دهیاری وجود دارد که نظارت و کنترل بر نحوه اجرای پروژه ها و هزینه کرد منابع توسط دهیاری ها زمان بر است، اما بر حسب وظیفه، اداره کل امور روستایی نظارت های لازم را انجام می دهد.

وی اضافه کرد: در سال جاری تا پایان مهر ماه، دولت ۱۰۷ میلیارد تومان به حساب دهیاری های آذربایجان شرقی پول واریز کرده است که ۶۰ درصد این مبلغ باید در حوزه عمرانی از سوی دهیاری ها در داخل روستا هزینه شود.

مدیرکل امور روستایی استانداری آذربایجان‌شرقی گفت: در گذشته برای روستاهای فاقد دهیاری منابع تخصیص نمی یافت، ولی در ۵ سال گذشته در دولت تدبیر و امید به روستاهای فاقد دهیاری نیز منابع مالی تخصیص می یابد که در سال جاری تا پایان مهر ماه به این روستاها ۹ میلیارد تومان منابع مالی تزریق شده است.

وی افزود: این مبلغ در اختیار فرمانداران قرار گرفته که موظف هستنند در روستاهای فاقد دهیاری در زمینه توسعه و آبادنی این روستاها از جمله تامین آب شرب، برق رسانی، ایجاد راه دسترسی هزینه کنند.

کرمی ادامه داد: منابعی که در اختیار دهیاران قرار می گیرد باید به طور انحصاری در محدوده طرح هادی روستا هزینه شود، ولی برای منابعی که در اختیار روستاهای فاقد دهیاری قرار می گیرد، محدودیتی وجود ندارد و می تواند برای پروژه های مختلف از جمله راه روستایی، آبرسانی، برق رسانی، جاده بین مزارع و پروژه های مختلف برای رفع مشکل آن روستا هزینه شود.

وی گفت: ۳۱ شهرستان در سطح کشور به عنوان شهرستان های هدف توسعه از سوی وزارت کشور انتخاب شده اند که در آذربایجان شرقی، شهرستان بستان آباد به عنوان شهرستان هدف توسعه از سوی وزارت کشور تعیین شده که پیگیری روند اجرای طرح از دیگر وظایف اداره کل امور روستایی می باشد.

مدیرکل امور روستایی استانداری آذربایجان‌شرقی افزود: خوشبختانه اقدامات بسیار خوبی در شهرستان بستان آباد انجام شده که از جمله آنها می توان به راه اندازی شهرک صنعتی «چالش صنعت» اشاره کرد؛ همچنین با پیگیری دفتر امور روستایی ۳۵۰ میلیارد تومان تسهیلات با نرخ بهره بانکی ۶ درصد برای این شهرک تخصیص یافت و در اختیار تولید کنندگان کیف و کفش مستقر در آن قرار گرفت.

وی ادامه داد: در شهرستان بستان آباد به دنبال ایجاد سایت صنایع دستی هستیم که تاکنون  حدود ۷ میلیارد تومان هزینه و زیر ساخت ها آماده شده و در مرحله واگذاری برای احداث قرار دارد.

کرمی اظهار کرد: مراحل نهایی شهرک صنایع غذایی «وطن» و شهرک فولاد در شهرستان بستان آباد نیز طی شده که با تصویب در شورای برنامه ریزی استان انجام خواهد شد.

برچسب ها: برق ، روستا ، عمرانی
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار