انتقاد‌ها به انتخاب فیلم خورشید برای اسکار غیر سینمایی بود/پیش بینی یک تهیه کننده از آینده ریحانه پارسا
کد خبر: 1027337
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004JFx
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۵
در برنامه هفت مطرح شد
در میز رسانه برنامه هفت این هفته که با حضور پژمان کریمی، ایزد مهرآفرین و محمدصالح حجت الاسلامی به روی آنتن رفت، چندین موضوع از جمله انتخاب فیلم سینمایی خورشید به کارگردانی مجید مجیدی مطرح شد.
سرويس فرهنگ و هنر جوان آنلاين: سی و هشتمین قسمت از برنامه سینمایی هفت که در آخرین دقایق روز جمعه و ساعات بامدادی شنبه ۲۴ آبان ماه از شبکه سه پخش شد موضوعاتی همچون، وضعیت بازگشایی سینما‌ها و عدم موفقیت اکران آنلاین، نقد بررس فیلم مستند زندگی میان پرچم‌های جنگی و نقد فیلم سینمایی خارجی ربه کا مطرح شد.

در میز رسانه برنامه هفت این هفته که با حضور پژمان کریمی، ایزد مهرآفرین و محمدصالح حجت الاسلامی به روی آنتن رفت، چندین موضوع از جمله انتخاب فیلم سینمایی خورشید به کارگردانی مجید مجیدی مطرح شد.

حجت الاسلامی، روزنامه نگار و عضو انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران در این مورد گفت: انتخاب فیلم خورشید برای جایزه اسکار با توجه به سبقه کارگردان آن خیلی دور از ذهن نبود. پیشینه و نام آوری یک سینماگر دست هیات انتخاب را برای انتخاب اثرش باز می‌گذراد؛ همانطور که اگر اصغر فرهادی هم در این دوره اثری داشت، با توجه به اینکه تنها کارگردانی ایرانی ساکن ایران است که تا کنون دو اسکار را از آن خود کرده، شاید کمیته انتخاب برای انتخاب اثر او تردید نمی‌کرد. پس از آقای فرهادی این مجید مجیدی است که کارگردانی است که در این رقابت کاندیدا بوده و حضور داشته است.

وی ادامه داد: جدای از این نا آوری و هنر مجیدی، نکته دیگری هم در مورد فیلم خورشید قابل ذکر است و آن هم اینکه پخش کننده خارجی فیلم، با هوشمندی نام «فرزندان خورشید» را برای پخش بین الملل آن در نظر گرفته که به دلیل یادآوری فیلم فرزندان آسمان مجیدی که در اسکار کاندیدا شد، می‌تواند برای عرصه بین المللی، بازار امریکا و آکادمی اسکار جالب توجه باشد.

این روزنامه نگار ادامه داد: ضمن اینکه این فیلم برای پخش در آمریکا با شرکت سونی پیکچرز وارد گفتگو شده که حضور یک پخش کننده قوی، بسیار پارامتر مهمی برای موفقیت در اسکار محسوب می‌شود، همانطور که در موفقیت فیلم آقای فرهادی هم تاثیرگذار بود.

وی با تاکید بر اینکه سایر آثار سینمای ایران در سال جاری چنین ویژگی‌هایی نداشتند، گفت: اگرچه فکر می‌کنم که فیلم روز‌های نارنجی با جوایز زیادی که برده بود شاید می‌توانست یکی از گزینه‌ها باشد، اما حتی بین سه گزینه نهایی هم قرار نگرفت و انتخاب از بین سه فیلم درخت گردو، یلدا و خورشید انجام شد.
 
انتقاد‌ها به انتخاب فیلم خورشید برای اسکار غیر سینمایی بود/پیش بینی یک تهیه کننده از آینده ریحانه پارسا


ایزد مهرآفرین هم که روزنامه نگار و عضو انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران است، در ادامه گفت: جدای از پیشینه مجید مجیدی که برای هیات انتخاب اهمیت داشته است، فیلم خورشید هم اثر درخشانی است. در کنار مزیت‌هایی که پخش کننده خارجی دارد، اگر نقد‌های مثبتی که منتقدان خارجی در موردش نوشتند، جایزه بهترین فیلم فجر، حضور در بخش رقابتی جشنواره مهم ونیز و ویژگی‌های دیگری مانند این‌ها را که در نظر بگیریم به نظر من هیات انتخاب امسال کار راحت تری داشت. به همین دلیل است که انتقادات چندانی نسبت به این انتخاب وجود نداشت و همه کارشناسان و منتقدین سینما متفق القول بودند که خورشید برای اسکار بهترین گزینه است.

وی افزود: در این روز‌ها برخی معتقد بودند که شاید شانسی در اسکار نداشته باشد، اما براساس مولفه‌هایی که از نظر محتوایی در این فیلم وجود دارد و موضوع بچه‌های کار به همراه اجرای خوب کارگردان، به اضافه حضور قدرتمند در عرصه بین الملل که تا کنون در افتتاحیه پانزده جشنواره مختلف، خورشید می‌تواند شانس خوب داشته باشد.

در ادامه این بحث، حجت الاسلامی در مورد انتقاد برخی بویژه شبکه‌های ماهواره‌ای که انتخاب فیلم خورشید را سیاسی دانسته و آن را به دلیل تفکر و منش مجید مجیدی عنوان کرده بودند، اظهار داشت: بازگشت آقای مجیدی به حیطه‌ای که مورد علاقه خودش است و اتفاقا دنیا هم این وجه ایشان را خیلی دوست دارد، بسیار هنرمندانه و دلنشین است و نقد‌هایی هم که به این موضوع می‌شود، حاشیه سینما است نه خود سینما! یعنی ما نمی‌بینیم که راجع به فرم، محتوا و در کل، خود اثر صحبت شود. اگر بحث راجع به سینما است و به مفاهیمی همچون مرگ مولف معتقدیم، پس باید بدانیم که یک اثر به یک جایزه بزرگ دنیا معرفی شده است و آن‌ها هم، آن «اثر» را بررسی خواهند کرد نه شخص آقای مجیدی را.

مهرآفرین هم با تائید این نکات گفت: چنین انتقاداتی دیگر محلی از اعراب ندارد چرا که با اثری مواجه هستیم که خودش را به جلو می‌برد و خیلی نیاز به پرداختن به مولف ندارد. اگرچه اگر بخواهیم چنین کاری هم کنیم، مجیدی هیچ وقت فیلمسازی نبوده که در دایره یک جریان سیاسی بگنجد. در حالی که، همه فیلم سازانی که در ایران کار می‌کنند در چارچوب قوانین فعالیت می‌کنند؛ در میان این انتقادات از «فیلم شیطان وجود ندارد» به کارگردانی محمد رسول اُف مطرح می‌شد، اما این فیلم اساسا پروانه تولید و نمایش در ایران را نگرفته و هیچ گونه از ساختار‌های اداری، سیاسی و رویدادی کشور را قبول ندارد؛ بعد انتظار دارند که به عنوان نماینده کشور به اسکار معرفی شود!

پژمان کریمی که اداره این میز را به عهده داشت هم تاکید کرد: رفتار این منتقدان سیاسی است، اما تلاش دارند تا رفتار دیگران را سیاسی جلوه دهند.
 
انتقاد‌ها به انتخاب فیلم خورشید برای اسکار غیر سینمایی بود/پیش بینی یک تهیه کننده از آینده ریحانه پارسا

حجت الاسلامی هم در ادامه بیان کرد: در حالیکه عوارض کرونا گریبان سینما را گرفته، این منتقدان مدعی هستند که، چون آثاری منتقد بوده اند نوبت اکران نداشتند تا از این گردونه خارج بمانند، به نظر می‌رسد که این سخنان بیشتر حاشیه سازی است؛ و در حالی که فضای نقد به سینما به قدری در کشور باز است که در مورد همه عوامل آن، هر آن چه بخواهند می‌گویند، ما می‌بینیم که یک رسانه اروپایی ادعا می‌کند که یک کارگردان که نسبت به انتخاب فیلم خورشید معترض بوده، اصرار کرده که نامش فاش نشود! چنین رفتاری به نظر از اساس خنده دار به نظر می‌آید.

کرونا تفکیک جدی بین سینما و سینماداری ایجاد خواهد کرد
بحث بعدی که دراین بخش از برنامه هفت مطرح شد تعطیلی سالن‌های سینما از ساعت ۱۸ هر روز بود.

ایزد مهرآفرین در این خصوص گفت: این تصمیم خیلی عجیب بود و مدیریت سینما هیچ برنامه و شناختی در مورد سینما ندارد. از سویی راه را برای تولید فیلم و سریال بازگذاشته اند و از سویی دیگر، سالن‌ها را از ساعت ۱۸ به بعد تعطیل می‌کنند. آیا کسی ساعت یک بعد از ظهر سینما می‌رود یا تا پیش از این بخشنامه کسی سینما می‌رفت که چنین دغدغه‌ای مطرح شده است؟

وی تاکید کرد: این‌ها نشان از عدم شناخت از سینما و سینماداری است و اگر با همین روش جلو بروند با نابودی سینماداران مواجه خواهیم بود. همانطور که یکی از سینماداران اظهار کرده بود که اگر چنین وضعیتی ادامه پیدا کند سالن سینمایش را به رستوران تبدیل خواهد کرد چرا که این شرایط برایش مقرون به صرفه نیست.

محمدصالح حجت الاسلامی هم بیان کرد: ما با دو مقوله مجزا از هم یعنی بقای سینما و بقای سینماداری روبرو هستیم. به نظر می‌رسد که کرونا آمده تا یک تفکی جدی بین این دو موضوع ایجاد کند. پس از کرونا قطعا سینما به سمت آنلاین شدن خواهد رفت و تولیدات ادامه پیدا خواهد کرد و مشاغل سینمایی هم حفظ خواهند شد. با توجه به اینکه با مشکلات اقتصادی و نگرانی‌های سلامتی روبرو هستیم، خیلی از افراد را از رفتن به سینما باز می‌دارد، پس اکران آنلاین به طور جدی مطرح می‌شود.

وی افزود: سردرگمی که دراینباره وجود دارد شاید صرفا به مدیران سینمایی بازنگردد بلکه ستاد ملی مقابله با کرونا در چنین تصمیم گیری‌هایی دخیل است. به هر حال خبر خوش این است که سینما نمی‌میرد چرا که امکان تولید و اکران به شیوه‌های مختلفی دارد، اما خبر بد این است که شاید سالن‌های سینمایی به تدریج به فکر تعطیل شدن بیفتند.

ایزد مهر آفرین در برنامه هفت

مهرآفرین در ادامه تاکید کرد: البته بقای سالن‌های سینما وابسته به شرایط کرونا است، با توجه به خبر‌هایی که از تولید موفق واکسن کرونا شنیده می‌شود، اگر روزی کرونا از بین برود و شرایط کشور به شرایط عادی بازگردد، مردم به سینما می‌روند و تماشای فیلم در سالن سینما را دوست دارند. همانطور که ما هم برای فیلم دیدن در سینما دلتنگیم و بنابراین من خیلی به از بین رفتن سالن‌های سینما بعد از کرونا اعتقادی ندارم.

رفتار ریحانه پارسا قابل پیش بینی بود

در بخش دوم میز رسانه این هفته برنامه هفت به موضوع مهاجرت یک بازیگر جوان (ریحانه پارسا) از کشور و احتمال سازماندهی شده بودن آن پرداخته شد.

در ابتدای این بخش ایزد مهرآفرین اظهار داشت: نکته‌ای که در این مورد سوال برانگیز است این است که سرنوشت سه فیلم اکران نشده‌ای این خانم در آن‌ها بازی کرده است چه می‌شود؟ به هر حال ضربه شدیدی چه از منظر مادی و هم معنوی به این کار‌ها وارد می‌شود واینجا است که وزارت ارشاد و صاحبان آثار باید اقداماتی صورت دهند که این فیلم‌ها دچار خسران نشوند و حتی مخاطبان به دلیل اینکه یک بازیگری به هر دلیلی به خارج از کشور رفته از دیدن آن‌ها محروم نشوند.

وی در ادامه افزود: حتی به نظر می‌رسد که من بعد تهیه کنندگان باید در عقد قرارداد‌ها با عواملشان سخت گیرانه رفتار کنند، چرا که یک اثری با هزینه میلیاردی تولید می‌شود و ناگهان به خاطر رفتار یک بازیگر به محاق می‌رود!

پژمان کریمی هم در ادامه این میز گفت: این خانم یک سریال کار کرد و بعد از آن حرکاتی کرد که زینده نبود. به هر حال سه تهیه کننده بعدی باید می‌دانستند که ممکن است این رفتار‌ها تکرار شوند.

این روزنامه نگار و منتقد سینمایی تاکید کرد: به نظر من چنین سرنوشتی برای این بازیگر قابل پیش بینی بود. به یاد دارم که یکی از دوستان من که تهیه کننده یک فیلم سینمایی موفق و مشهور است، به رغم اینکه کارگردان این بازیگر را برای نقش اول فیلمش انتخاب کرده بود، با حضور او در این فیلم مخالفت کرد و گفت این خانم ما را به دردسر خواهد انداخت! متاسفانه صاحبان آثار شاید خیلی به این مسائل توجه نمی‌کنند.

کریمی ادامه داد: به هر حال آنچه که معلوم بود مورد توجه دوستان ما قرار نگرفت. اما وجه پنهانی هم این ماجرا دارد و آن اینکه این خانم توسط یکی از مجریان یکی از شبکه‌های معاند مستقر در لندن که در واقع خواهرزاده بی بی سی محسوب می‌شود، خیلی تشویق شد که ازاینجا به ترکیه و بعد هم به سمت دیگری مهاجرت کند. اگرچه این پروژه از پیش شکست خورده است چرا که این فرد، فرد درجه چندمی است. طبیعی است که این شبکه‌ها نمی‌توانند روی افراد درجه یک سرمایه گذاری کنند پس به درجه سه و چهرا‌ها می‌پردازند. البته ما چنین پروژه‌ای را هم در نمایش خانگی هم تجربه کرده ایم. قصد یک طیف این بود که دست صدا و سیما را از سریال سازی خالی کند یعنی با سوزاندن هنرمندان، این خلاء را برای سازمان بوجود بیاورد.

وی تصریح کرد: در این پروژه جدید، هم سازمان و هم سینمای کشور هدف قرار گرفته شده و در واقع به دنبال مهره سوزی هستند.

ایزد مهرآفرین در پاسخ به این مسئله گفت: به نظر من سطح کار این فرد مهاجرت کرده به قدری پائین بود که خیلی موفق نخواهد شد. ما بازیگران خیلی با کیفیت تر، مطرح‌تر و اثرگذارتر از این شخص داشته ایم که به جز یک نفر از آن‌ها که کماکان در عرصه سینما فعال است، ما بقی پس از مهاجرت نه موفق بوده اند و نه نامی از آن‌ها باقی است. به نظر من بعد از مدتی این بازگر هم جذب کار‌های دیگری به غیر از سینما می‌شود.

حجت الاسلامی در مورد این موضوع گفت: ما با فردی روبرو هستیم که بسیار جوان است و ممکن است بر روی او برای اهداف دیگری سرمایه گذاری شود. کما اینکه معتقدم آن چیزی که ما در او ندیدیم دیگران دیدند. اگر جوانی به هر دلیلی، از جمله پیشینه یا جوانی و خامی اش دچار حواشی شود باید مدیریت شود. همانطور که حامد عنقا هم گفته بود این میزان از توجه و شهرت ناگهانی می‌توانسته آسیب‌هایی هم در پی داشته باشد، که کاش می‌شد کسی مشورتی می‌داد و یا نظارتی می‌کرد که چنین اتفاقاتی رخ ندهد.

وی افزود: به هر حال جدای از اینکه این رخداد ممکن است آثاری را به محاق ببرد، هزینه‌هایی هم برای ارشاد در پی خواهد داشت. چرا که مالکان برای جبران خسارت هایشان، آثار وارد مذاکره خواهند شد و احتمالا ارشاد مجبور به پرداخت‌های میلیاردی شود. این مسائل باید مدیریت شود چراکه اگر قرار باشد که با رفتن یک نفر، سینمای ایران چند ده میلیارد تومان هزینه بدهد، واقعا کار را سخت خواهد کرد.

این روزنامه نگار و منتقد سینما گفت: ما بازیگران خارجی بسیاری داریم که رفتار، سبک زندگی و آثاری دارند که هیچ کدامشان متناسب با فرهنگ ما نیست و همین سازمان صدا و سیما (با رعایت اصول اخلاقی) تعداد بسیار زیادی از فیلم‌های آن‌ها را نشان می‌دهد و به نوعی خود معرف آن‌ها به مخاطب ایرانی است. اگر ما می‌توانیم هنرپیشه‌های خارجی را به مردم نشان دهیم و فکر می‌کنیم که خودشان انتخاب می‌کنند که کدام اثر را ببینند، پس می‌توانیم راجع به نقش‌ها صحبت کنیم و نه بازیگران.

تولید سینمایی و تلویزیونی نمی‌تواند تعطیل شود

مبحث آخر این بخش به ادامه تولیدات سینمایی و سریال‌ها در تلویزیون و شبکه نمایش خانگی پرداخت.

ایزد مهر آفرین با اعلام اینکه موافق ادامه فعالیت و تولید است گفت: من موافقم به این معنی که با رعایت پروتکل‌های بهداشتی چه در تلویزیون و چه سینما تولید باید ادامه پیدا کند همانطور که همین برنامه هم با حضو رعوامل و رعایت موارد بهداشتی تولید می‌شود. مثل مشاغل دیگر، نمی‌تواند تولید را تعطیل کرد، اما می‌توان نسبت به رعایت موارد بهداشتی سخت گیرانه‌تر عمل کرد.

وی افزود: اینکه برخی از سینماگران در فضای مجازی ژست می‌گیرند خیلی راحت می‌توانند سر کار نروند، همانطور که فردی همچون آقای علی نصیریان اعلام کرد که تا پایان کرونا سر هیچ پروژه‌ای نمی‌روم و واقعا هم نرفتند. یک بازیگر در اوج شیوع بیماری کرونا در سه پروژه حضور پیدا می‌کند و بعد لب به انتقاد می‌گشاید عجیب است در حالیکه مجبور به حضور در آن پروژه‌ها نبوده است.

حجت الاسلامی هم گفت: ما در سینما هزینه‌هایی می‌کنیم که واقعا لازم نیست. ما مدام از دستمزد بالای برخی از چهره‌ها می‌شنویم که شاید درصدی از آن بتواند سلامت همه تیم تولید را تضمین کند. به هرحال همه مشاغل برای جامعه لازم هستند و همه افراد هم کار می‌کنند تا زندگیشان را بگردانند. خیلی از افراد پشت دوربین سینمایی مستاجرند و به طور ماهانه قسط پرداخت می‌کنند. مگر می‌شود که ما فقط برای چند شغل خاص نسخه بپیچیم که تعطیل شوند و بقیه افراد شاغل سرکارشان حضور داشته باشند؟!

وی افزود: همانطور که بدن نیاز به غذا دارد روح هم نیاز به خوراک دارد. مگر ما می‌توانیم تولیدات فرهنگیمان را فراموش کنیم و مدام مصرف کننده و وارد کننده محصولات دیگران باشیم؛ بنابراین شاید لازم است که پروتکل‌های جدی تری طراحی شده و بر رعایتش نظارت بیشتری صورت بگیرد تا ان‌شاءالله از این مرحله هم بدون خطر عبور کنیم.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار