عراقچی: تغییری در مرز‌های ایران با ارمنستان به وجود نمی‌آید
کد خبر: 1027229
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004JED
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۹ - ۰۱:۴۵
در پی بروز شایعات درباره تغییر در مرز‌های ایران و ارمنستان پس از توافق صلح در قره‌باغ، سید عباس عراقچی، معاون وزارت خارجه ایران این شایعات را رد کرد و گفت که هیچ تغییری در مرز‌های دو طرف به وجود نیامده است.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: با گذشت یک هفته از توافق صلح قره‌باغ بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان، بازار شایعات پیرامون این توافق همچنان داغ است و برخی افراد با اسناد جعلی سعی کرده‌اند وانمود کنند که مرز‌های شمالی ایران دچار تغییرات اساسی شده است. سید عباس عراقچی روز شنبه در مصاحبه با ایرنا، این شایعات را «بی اساس» خوانده و گفت: «هیچ تغییری در مسیر‌های ترانزیتی ایران به سمت ارمنستان یا جمهوری آذربایجان ایجاد نخواهد شد.» عراقچی تأکید کرد: «متأسفانه اطلاعات غلط و گمراه‌کننده همراه با نقشه‌های جعلی در فضای مجازی در حال انتشار است و ادعا‌هایی همچون قطع مرز ایران با ارمنستان، ایجاد کریدور در خاک ارمنستان یا حتی در خاک ایران، تغییر ژئوپلتیک منطقه مطرح شده که از اساس واقعیت ندارد و با اغراض خاص صورت می‌گیرد.» ارمنستان و جمهوری آذربایجان هفته گذشته با وساطت روسیه توافقنامه‌ای را امضا کردند که به شش هفته درگیری‌های خونین در قره‌باغ که هزاران کشته بر جای گذاشت، پایان داد. در روز‌های اخیر برخی نقشه‌های جعلی از مرز‌های جدید ارمنستان با ایران منتشر شده است که نشان می‌دهد بر اساس توافق صلح قره‌باغ، ۳۰ کیلومتر مرز بین دو کشور از بین رفته و تنها جمهوری آذربایجان به عنوان همسایه شمالی ایران نشان داده می‌شود. در نقشه‌های جعلی نشان داده شده است که منطقه خودمختار نخجوان که از سرزمین اصلی آذربایجان جدا افتاده است، از طریق کریدور به خاک آذربایجان متصل شده و جنوب ارمنستان با جمهوری آذربایجان همرز شده است. اسناد ساختگی که در بند‌های توافق صلح هم به آن اشاره‌ای نشده و مرز‌های ارمنستان با ایران کماکان به قوت خود باقی است.

برقراری آتش‌بس در خط در‌گیری قره‌باغ

بر اساس توافقات انجام شده بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان، نیرو‌های روسی به طور کامل در منطقه مورد مناقشه مستقر شدند. ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه از برقراری آتش‌بس در امتداد خط در‌گیری قره‌باغ خبر داد و گفت: «روز جمعه هزار و ۱۰۰ نفر از مجموع هزار و ۹۶۰ نیروی حافظ صلح روسیه به منطقه قره‌باغ اعزام شدند.» به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، ایگور کوناشنکوف گفت: «از روز شنبه ۱۲ قرارگاه نظارتی از نیرو‌های حافظ صلح روسیه در امتداد خط در‌گیری در این منطقه مستقر شده‌اند و آن‌ها به صورت شبانه‌روزی در حال نظارت بر این موقعیت هستند.» سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه نیز روز جمعه گفته بود که هزار و ۱۰۰ نفر از مجموع هزار و ۹۶۰ نیروی حافظ صلح روسیه به منطقه قره‌باغ اعزام شدند. وی در ادامه همچنین گفته بود که استقرار نیرو‌های حافظ صلح این کشور تا روز شنبه، تکمیل خواهند شد. شبکه الجزیره به نقل از وزارت دفاع روسیه گزارش داد: «پلیس نظامی روسیه، گشتی‌هایی را در مناطق شمالی و جنوبی منطقه قره‌باغ آغاز کرده است.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار