بیماران در کردستان چشم‌انتظار اهدا کنندگان خون هستند
کد خبر: 1026565
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004J3V
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۳
مدیرکل انتقال خون استان کردستان:
مدیرکل انتقال خون استان کردستان گفت: با توجه به شیوع کرونا ویروس و نیاز مراکز آموزشی و درمانی در تامین خون مورد نیاز بیماران، چشم انتظار اهدا کنندگان خون هستیم.

محمدسعید کریمیان در گفت‌وگو با خبرنگاران در سنندج با بیان اینکه بیماران مبتلا به سرطان عمده‌ترین بیماران نیازمند به خون هستند، اظهار کرد: از عموم شهروندان برای مشارکت در اهدای خون دعوت می‌کنیم و امیدواریم همچون سال‌های متمادی گذشته شهروندان به یاری انتقال خون بیایند.

وی با اشاره به کاهش آمار اهدا کنندگان خون در روزهای ابتدایی شیوع کروناویروس، افزود: خون اهدایی از سوی اهداکنندگان بر اساس استانداردهای جهانی نهایتاً تا یک هفته قابل استفاده است و یا اگر فرآورده‌های خونی را از آن تهیه کنیم در شرایط نگهداری مناسب تا سه هفته می‌توان از آن استفاده کرد.

مدیرکل انتقال خون استان کردستان ادامه داد: تمامی مراکز انتقال خون باید ذخیره تامین یک هفته خون و یا فرآورده‌های خونی مورد نیاز بیماران را داشته باشند که در ابتدای سال‌جاری به دلیل شیوع ویروس کرونا این ذخایر به سه روز کاهش یافته بود و به نوعی در وضعیت قرمز قرار گرفته بودیم.

کریمیان یادآور شد: خوشبختانه در این ایام با همکاری صدا و سیما و دیگر رسانه‌های استان مردم باز هم به یاری ما آمدند و در حال حاضر وضعیت ذخایر خونی این سازمان مناسب است و حتی توانسته‌ایم نیاز استان‌های همجوار را نیز در صورتی که درخواستی داشته باشند را تامین کنیم.

وی بیان کرد: در حال حاضر دو مرکز انتقال خون در شهرهای سنندج و سقز فعال هستند که با همین دو مرکز توانسته‌ایم نیاز 20 مرکز جراحی و بیمارستانی استان که نیاز به خون دارند، فراهم کنیم.

مدیرکل انتقال خون استان کردستان گفت: در بحث بیماری‌های خاص نیز بیمارانی وجود دارند که باید حتما روزانه و یا به صورت چند نوبت در هفته به آنان خون‌رسانی شود که در این مورد نیز خوشبختانه مشکلی وجود ندارد.

کریمیان اظهار کرد: بارزترین موقعیت‌هایی که در آن نیاز مبرم به خون پیدا می‌شود، زمان بروز حوادث و سوانح گوناگونی نظیر تصادفات رانندگی، سوختگی‌ها و اعمال جراحی، همچنین خانم‌های باردار در حین زایمان، نوزادان و بخصوص نوزادان نارسی که به زردی دچار می‌شوند، نیازمند به خون هستند.

وی افزود: از طرفی بیماران مبتلا به سرطان که تحت شیمی درمانی یا اشعه درمانی قرار دارند هم از مصرف‌کنندگان خون و فرآورده‌های خون هستند و بسیاری از دیگر بیماران، مانند بیماران تالاسمی و هموفیلی نیز ناگزیرند برای بهره‌مندی از یک زندگی نسبتاً طبیعی برای تمامی عمر به شکل منظم خون یا فرآورده‌های خون دریافت کنند.

مدیرکل انتقال خون استان کردستان ادامه داد: سهم این سازمان همچنان در ادامه روزهای شیوع کرونا، تقویت شبکه خون‌رسان و تامین خون و فرآورده‌های مورد نیاز مراکز درمانی و بیمارستانی است.

کریمیان یادآور شد: در این شرایط حساس ویروس کرونا، از اهداکنندگان خون که مانند همیشه یاریگر سازمان انتقال خون و همچنین بیماران نیازمند به خون و فرآورده‌های آن بودند، یک بار دیگر درخواست می‌کنیم همچنان به ما کمک کنند و با اهدای خون خود نجات‌دهنده زندگی بیماران نیازمند به خون و فرآورده‌های خونی باشند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار