توسعه کشت کلزا، ضرورتی برای تحقق جهش تولید است
کد خبر: 1026175
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004IxD
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۴
مدیر کشت و صنعت انابد:
مدیر کشت و صنعت انابد زیرمجموعه شرکت کشاورزی رضوی گفت: توسعه کشت کلزا، ضرورتی برای تحقق جهش تولید و خودکفایی کشور است.

محمد باقر قنادطوسی بیان کرد: کشت کلزا برای تولید پایدار گندم بسیار ضروری است چرا که این دانه روغنی در تناوب کشت با گندم، نه تنها خاک را تقویت می کند، بلکه باعث می شود تا راندمان تولید گندم نیز افزایش یابد.
وی ادامه داد: از طرفی کلزا یکی از دانه های روغنی است که به دلیل ترکیب مناسب اسیدهای چرب غیراشباع و میزان کم اسیدهای چرب اشباع شده، در زمره ارزشمندترین روغن های خوراکی به شمار می رود.
مدیر کشت و صنعت انابد با اشاره به اختصاص حدود 350 هکتار از اراضی این مجموعه به کشت کلزا تصریح کرد: در سال زراعی جاری از رقم هایولا 50 استفاده شده که جزء ارقام متوسط رس بوده و به خشکی و تنش های آخر فصل مقاوم است و همچنین طول دوره رشدی آن از برخی ارقام خارجی کوتاه تر می باشد.
وی استفاده از کودهای پایه و کود اصلاحی بافت خاک از جمله اسید هیومیک و گوگردی، محلولپاشی و ریزمغذی ها را از جمله اقدامات مد نظر برای افزایش راندمان تولید دانست و تصریح کرد: البته متناسب با شرایط جوی، استفاده از ترکیب های کودی ویژه به سبب دانه بندی مناسب و تسریع در پر کردن غلاف در دستور کار قرار خواهد گرفت.
قنادطوسی درباره روش آبیاری مزارع کلزای کشت و صنعت انابد خاطرنشان کرد: امسال 85 درصد کشت کلزا به مساحت 300 هکتار از این اراضی به سیستم آبیاری تحت فشار نوار تیپ تجهیز شده است که نسبت به سال قبل 60 درصد افزایش داشته است .
وی ادامه داد: سال گذشته نیز 190 هکتار از مزارع کلزای این کشت و صنعت با استفاده از سامانه های نوین آبیاری شده بود .
قنادطوسی افزود: به همین دلیل اختصاص سطح بیشتری از مزارع کلزا مجهز به سیستم آبیاری نوین قطره ای، از جمله نقاط قوت کشت امسال این محصول به شمار می رود.
مدیر کشت و صنعت انابد، بالا رفتن کارایی مصرف آب را یکی از مزایای آبیاری نوین عنوان کرد و افزود: همچنین می توان توزیع یکنواخت و مناسب نهاده های کشاورزی، کاهش مصرف آب در واحد هکتار و در نتیجه کاهش مصرف انرژی را نام برد.
مدیر کشت و صنعت انابد افزود: تمامی کلزای تولید شده توسط این واحد در سطح استان خراسان رضوی و کارخانجات روغن گیری به فروش می رسد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار