دستور ویژه برای ترخیص کالا‌های اساسی از گمرک
کد خبر: 1026082
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Ivi
تاریخ انتشار: ۱۷ آبان ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۰
معاون اقتصادی رئیس‌جمهور اخیراً مصوبات ستاد هماهنگی اقتصادی را ابلاغ کرده‌است، بر این اساس کالا‌های اساسی و کالا‌های ضروری مورد نیاز واحد‌های تولیدی با تشخیص و اعلام وزارت صمت (دارای قبض انبار تا ۱۰آبان‌ماه‌۹۹)، بدون الزام به کدرهگیری بانک ترخیص می‌شوند.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: به گزارش تسنیم، بر اساس مصوبات جدید ستاد هماهنگی اقتصادی که از سوی نهاوندیان، معاون اقتصادی رئیس‌جمهور به وزرای مربوطه ابلاغ شده است، بانک مرکزی نسبت به تأمین ارز ترجیحی کالا‌های اساسی فاقد اسناد مالکیت، با اولویت اعلامی وزارت صمت اقدام کند.

بانک مرکزی نسبت به صدور اعلامیه تأمین ارز برای کالا‌های اساسی اعتباری با تعهد سه‌ماهه (جهت تأمین ارز ترجیحی) اقدام کند.

کالا‌های اساسی و کالا‌های ضروری مورد نیاز واحد‌های تولیدی با تشخیص و اعلام وزارت صمت (دارای قبض انبار تا ۱۰ آبان‌ماه‌۹۹) بدون الزام به کدرهگیری بانک مرکزی، از گمرکات ترخیص شوند.

از تاریخ ۱۰ آبان‌ماه‌۹۹ به بعد واردکنندگان بتوانند از رویه‌های بانکی (ارز نیما)؛ واردات در مقابل صادرات (خود و غیر) برای پروانه‌های صادراتی سال ۹۸ به بعد؛ ارز اشخاص، از طریق سامانه جامع تجارت (کنترل توسط صمت و بانک مرکزی) استفاده کنند.

گمرک ایران نسبت به ترخیص درصدی کالا‌های اساسی و نهاده‌های تولید (ردیف تعرفه و اولویت توسط صمت اعلام می‌شود) تا سقف ۹۰ درصد که در صف تخصیص یا تأمین ارز بانکی باشند، اقدام کنند.

چنانچه ردیف تعرفه مندرج در ثبت سفارش کالا با استنباط گمرک تغییر کند، مشروط بر این که شرح تجاری کالا تغییر نکند و ردیف تعرفه استنباطی گمرک، جزو ردیف تعرفه کالا‌های ممنوعه (گروه ۴) یا اولویت ارزی غیرفعال (گروه‌۲۷) یا ردیف تعرفه کالا‌های دارای تولید مشابه داخلی نباشد، درخصوص اقلام گروه‌های یک و ۲۱، ۲۲، ۲۳ و ۲۴، نیازی به اصلاح ثبت سفارش وزارت صمت نخواهد بود. (لیست کالا‌های گروه‌۴ و ۲۷ و اقلام ساخت داخل تا این لحظه، از سوی صمت، به گمرک ایران واصل نشده است.)

به محض ابلاغ مصوبات اشاره شده به گمرک، مراتب ظرف «همان روز» طی بخشنامه اجرایی به تمامی گمرکات اجرایی کشور ابلاغ خواهد شد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار