ماجرای مولوی و شمس به گره حقوقی خورد
کد خبر: 1025891
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Isd
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۹ - ۰۰:۵۸
بررسی حقوقی ماجرای «مست عشق»
توقف ساخت پروژه سینمایی «مست عشق» و اختلاف طرف ایرانی و سرمایه‌گذار اهل ترکیه می‌تواند به چالشی حقوقی تبدیل شود که مبنای آن قوانین ترکیه است.
محمد صادقی
سرویس فرهنگ و هنر جوان آنلاین:  به دنبال ایجاد حواشی پیرامون پروژه سینمایی «مست عشق» به کارگردانی حسن فتحی که قرار است زندگی مولوی و شمس را به تصویر بکشد، برنامه «نمایه نقره‌ای» شبکه رادیویی نمایش، به تحلیل حقوقی این دعوا پرداخت. در این برنامه بهروز تشکر فعال رسانه‌ای و خبرنگار پیشکسوت به همراه مهدی کوهیان تهیه‌کننده و کارشناس حقوقی، ابعاد مختلف مسئله قرارداد‌های بین‌المللی همکاری‌های سینمایی را بررسی کردند. تشکر در این برنامه گفت: نکته حقوقی ماجرا از جایی شروع می‌شود که روزنامه جام جم سال گذشته در اولین روز‌های شکل‌گیری این پروژه یعنی قبل از کلید خوردنِ کار، یک پرونده چند قسمتی را باز کرد و با توجه به حاشیه‌هایی که برای فیلم مست عشق شروع شد، حدس زد که ممکن است این پروژه سینمایی دچار حواشی شود. در آن پرونده به این موارد اشاره شد که این قرارداد بین دو مجموعه بازرگانی ای. ان. جی و سیماریا بسته شده که ای. ان. جی یک شرکت ترک است و سیماریا نیز به رغم آنکه نام فارسی دارد، اما در ترکیه، در منطقه نیشان تاشی استانبول به ثبت رسیده و مدیرعامل این شرکت بیش از دو سال است که در ترکیه زندگی می‌کند. بنابراین با این توضیحات مشخص است که قرارداد بین دو شرکت ترکیه‌ای بسته شده است، هر چند علاوه بر مدیر عامل، سهامداران شرکت سیماریا نیز ایرانی هستند. وی ادامه داد: تعطیلی پروژه ربطی به شیوع ویروس کرونا نداشت، چون در کل، در اسفند ماه داستان کووید ۱۹ مطرح شد، در ایران دوم تا چهارم اسفند ماه این قضیه مطرح شد و در ترکیه که جزو آخرین کشور‌هایی بود که در آن درباره شیوع کرونا صحبت شد، با تأخیر خیلی زیادی در مورد این قضیه بحث‌هایی مطرح شد.

کوهیان نیز بیان داشت: کوهیان تهیه‌کننده سینما و کارشناس حقوقی در حوزه سینما نیز در مورد فیلم مست عشق گفت: بحث تابعیت در ثبت شرکت یک بحث بسیار مهم است، بنابراین این یک اختلاف در مورد شخصیت‌های حقوقی بین دو تبعه ترکیه است و قاعدتاً باید بررسی شود که در قرارداد این دو شرکت روش حل و فصل اختلاف به چه صورت مشخص شده، آیا از طریق دادگاه است یا از طریق نهاد‌های صنفی، مدنی یا نهاد‌های داوری است که ممکن است به آنجا ارجاع داده شده باشد. در مجموع این اختلاف، یک اختلاف داخلی هنری در کشور ترکیه است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار