كمربندهايتان را محكم ببنديد
کد خبر: 1025739
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004IqB
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۱
گزارش «جوان» از شرايط 16 تيم حاضر در بيستمين دوره ليگ برتر كه از 16 آبان آغاز مي‌شود
لید: به بهانه آغاز بیستمین دوره لیگ برتر فوتبال از جمعه، وضعیت 16 تیم حاضر در این رقابت ها را بررسی کرده ایم.
سعید احمدیان

سرویس ورزش جوان آنلاین: 20 سال از روزي كه مسئولان وقت فدراسيون فوتبال تصميم گرفتند كه ليگ ايران حرفه‌اي شود، مي‌گذرد، روزهايي كه محسن صفايي فراهاني و همكارانش هدفشان از راه‌اندازي ليگ برتر را استقلال مالي باشگاه‌ها و دور كردن آنها از وابستگي به شركت‌هاي دولتي و دستگاه‌هاي مختلف و درخشش تيم‌هاي ايراني در جام باشگاه‌هاي آسيا عنوان كردند. آن روزها آیين‌نامه‌هاي ليگ برتر انگليس و ليگ‌هاي آلمان، اتريش، كره و ژاپن بررسي شد تا يك آیين‌نامه مدون براي شروع ليگ حرفه‌اي در ايران نوشته شود. حال از سال 80 كه اولين دوره ليگ حرفه‌اي در ايران برگزار شد، تا امروز 19 سال مي‌گذرد و از 16 آبان، بيستمين دوره ليگ برتر آغاز مي‌شود، رقابت‌هايي كه امسال 20 سالگي‌اش را جشن مي‌گيرد. در شرايطي ليگ بيستم از جمعه استارت مي‌خورد كه بر‌خلاف اهداف اوليه ليگ كه استقلال مالي تيم‌ها از جيب دولت بود، باشگاه‌ها بيشتر از گذشته وابسته به بودجه دولتي شده‌اند و گويا تنها در عدد و ارقام قراردادها ليگ ايران حرفه‌اي شده است و در ساير بخش‌ها مانند زيرساخت‌ها و باشگاه‌داري، تيم‌هاي كشورمان فاصله زيادي با ليگ‌هاي معتبر دارند. شايد در آستانه 20 سالگي ليگ برتر، صحبت‌هاي مرحوم ناصر حجازي كه سال‌ها پيش در توصيف ليگ برتر گفت: «از حرفه‌اي شدن تنها شماره انگليسي پشت پيراهن‌ها را ياد گرفته‌ايم.» بهترين توصيف براي رقابت‌هايي باشد كه با وجود گردش مالي بيش از هزار ميلياردي سالانه از بودجه دولتي كشور، در آستانه آغاز بيستمين دوره، فرسنگ‌ها از جايگاهي كه براي آن در سال 79 تعريف شده بود، فاصله دارد. به بهانه آغاز ليگ بيستم مروري بر وضعيت 16 تيم حاضر در جدول مسابقات كرده‌ايم.

پرسپوليس؛ ركوردها دوباره مي‌شكند؟

همه ركوردها را جابه‌جا كرده‌اند و همچنان مي‌خواهند ركوردشان را دست نيافتني‌تر كنند، حكايت پرسپوليس قهرمان چهار دوره متوالي ليگ برتر است كه سال گذشته توانست به اولين تيم باشگاهي تبديل شود كه در تاريخ ليگ برتر، چهار دوره پشت سر هم قهرمان مي‌شود، به‌طوري‌كه انگار در ليگ ايران همه براي رده دومي تلاش مي‌كنند و اولي را براي قرمزها كنار گذاشته‌اند، به‌خصوص كه پس از سه قهرماني با برانكو، قرمزها فصل گذشته با يحيي گل‌محمدي هم جشن قهرماني گرفتند تا نشان دهند كه به جام گرفتن عادت كرده‌اند. آنها در حالي آماده شروع ليگ بيستم شده‌اند كه مي‌گويند باز هم براي قهرماني مي‌جنگند و به دنبال پنجمين جام متوالي هستند تا تعداد قهرماني‌شان را در تاريخ ليگ برتر به عدد هفت برسانند. البته نگاهي به شرايط پرسپوليس در آستانه شروع ليگ هم نشان مي‌دهد كه آنها از مدعيان اصلي خواهند بود؛ تيمي كه در بهترين فرم است و با رسيدن دوباره به فينال ليگ قهرمانان، جاه‌طلبي‌هايش ادامه دارد. البته پرسپوليس در شرايطي ليگ بيستم را آغاز مي‌كند كه نسبت به فصل گذشته چند مهره تأثيرگذارش مانند عليرضا بيرانوند، علي عليپور، مهدي ترابي و شجاع خليل‌زاده را در اختيار ندارد. با اين حال قرمزها با جذب بازيكناني مانند عيسي آل‌كثير كه در شروع كارش در پرسپوليس در ليگ قهرمانان آسيا فوق‌العاده نشان داد در كنار سعيد آقايي، حامد لك و احسان پهلوان سعي كرده‌اند جاي خالي بازيكنان تأثيرگذارشان را كه از اين تيم جدا شده‌اند، پر كنند و همان تيم يكدست چهار دوره اخير باشند كه تنها به قهرماني راضي مي‌شود. با اين حال پاشنه آشيل قرمزها در فصل جاري مانند فصل‌هاي گذشته مي‌تواند مشكلات مديريتي باشد، هر چند اين مصائب در چهار سال گذشته به‌رغم پررنگ بودن نتوانسته ترمز قرمزها را بكشد.

استقلال؛ حسرت 7 ساله تمام مي‌شود؟

15ارديبهشت 92، آخرين‌باري بود كه جام قهرماني ليگ برتر روي دست استقلالي‌ها به آسمان برده شد و آنها جشن قهرماني گرفتند، جامي كه انگار برايشان خوش‌يمن نبود تا آنها در هفت دوره اخير ليگ برتر دست‌شان از رسيدن به قهرماني كوتاه بماند. اتفاقي كه سبب شده تا هر سال هواداران اين تيم با حسرت در پايان ليگ اميدوار به فصل بعد باشند؛ اميدي كه البته تنها يك سراب بوده و هر فصل كه به پايان مي‌رسد يك سال به شماره سال‌هايي كه استقلالي‌ها نتوانسته‌اند به جام ليگ برتر برسند، اضافه مي‌شود و آنها نظاره‌گر جام گرفتن‌هاي متوالي رقيب سنتي‌شان هستند. از تغييرات زياد مديريتي گرفته همراه با رفت و آمدهاي بسیار روي نيمكت آبي‌ها، سبب شده است تا با اين نداشتن ثبات، حسرت قهرماني آبي‌ها در ليگ هفت ساله شود. حال در شرايطي استقلالي‌ها پا به بيستمين دوره ليگ برتر مي‌گذارند كه از مديران باشگاه گرفته تا مربيان و بازيكنان اين تيم مي‌گويند كه تنها روي قهرماني زوم كرده‌اند. اين مأموريت هم در ليگ بيستم به محمود فكري سپرده شده است، كاپيتان سال‌هاي دور استقلال كه سابقه قهرماني با آبي‌ها را دارد و امروز به‌عنوان سرمربي روي نيمكت اين تيم مي‌نشيند، صمد مرفاوي و پرويز مظلومي دو سرمربي سال‌هاي گذشته آبي‌ها هم يكي به‌عنوان مربي و ديگري به‌عنوان سرپرست در كادر فني استقلال حضور دارند تا با توجه وزن بالاي تجربه نيمكت استقلال، آنها از بخش زيادي از سرمايه‌شان براي رسيدن به قهرماني استفاده كنند. استقلالي‌ها هم مانند پرسپوليسي‌ها در ليگ بيستم چند مهره تأثيرگذار مانند روزبه چشمي و علي كريمي را از دست داده‌اند، اما ماندن دياباته، ميليچ و قائدي و در كنارش جذب بازيكناني مانند رشيد مظاهري، محمد نادري، رشيد مرادمند و فرشاد مهدي‌پور سبب شده است تا از تيم محمود فكري به‌عنوان يكي از مدعيان ليگ بيستم نام برده شود.

فولاد؛ مدعي آرام ليگ؟

قهرمان دو دوره ليگ برتر پس از افت بعد از آخرين قهرماني در ليگ در سال 92 و حضور در رده‌هاي مياني و پايين جدولي، در دو فصل گذشته در حال بالا آمدن در جدول ليگ و بازگشت به روزهايي است كه نام اين تيم جزو مدعيان قهرماني قرار مي‌گرفت. فولادي‌ها فصل گذشته با جواد نكونام روي رده سوم ليگ قرار گرفتند و توانستند سهميه ليگ قهرمانان را به دست بياورند و پس از سال‌ها دوباره آسيايي شوند. از نقش نكونام كه اولين تجربه‌هاي مربيگري‌اش را پشت سر مي‌گذارد در موفقيت اين تيم خوزستاني در فصل گذشته نمي‌توان گذشت، مربي جواني كه مانند روزهايي كه بازي مي‌كرد، روي نيمكت هم مي‌خواهد موفقيت‌هايش را تكرار كند. البته فولادي‌ها خوش‌‌شانس بودند كه مربي موفق‌شان كه جزو گزينه‌هاي استقلال بود، به تهران نرفت و در اهواز ماندگار شد تا پروژه اين مربي جوان در اهواز نيمه‌تمام باقي نماند. قرمزهاي خوزستاني براي ليگ بيستم، تغیيرات زيادي نداشته‌اند و نكونام با حفظ همان تركيب سال گذشته كه موفق هم نشان داده، در بيستمين دوره ليگ برتر به دنبال رده‌هاي بالاتر در جدول است؛ تيمي كه با دو قهرماني در 19 دوره گذشته نشان داده كه شخصيت قهرماني هم دارد، هر چند با توجه به شرايط ديگر مدعيان، آنها كار سختي براي كسب سومين جام پيش رو دارند.

تراكتور؛ طلسم قهرماني مي‌شكند؟

هر چند فصل گذشته تيم چهارم ليگ شدند و باز هم در كسب اولين قهرماني در ليگ برتر ناكام بودند، اما با قهرماني در جام حذفي توانستند پس از سال‌ها به يك جام برسند تا مقداري از ريخت‌و‌پاش‌هاي مالك متمولشان جبران شود. با اين حال تبريزي‌ها به‌خوبي مي‌دانند كه ليگ برتر با حذفي قابل مقايسه نيست تا در فصل جديد هم مانند فصل‌هاي گذشته قهرماني در ليگ را هدف قرار دهند، هدفي كه به‌خصوص در سه فصل گذشته و با وجود جذب بازيكنان و مربيان گرانقيمت و نامي در رسيدن به آن ناكام بوده‌اند. البته نمي‌توان از نقش انتخاب‌هاي اشتباه به‌خصوص روي نيمكت اين تيم و تغييرات متوالي مربيان در ناكامي تراكتور در فصل‌هاي اخير گذشت، مسئله‌اي كه سبب شده بود تا اين تيم با وجود قرار گرفتن در كورس قهرماني، با يك تصميم مديريتي از بقيه تيم‌ها عقب بماند. آنها مانند تمام فصل‌هاي گذشته، ليگ امسال را هم با يك مربي جديد آغاز مي‌كنند و اين‌بار عليرضا منصوريان به تبريز رفته است تا مأموريتي را كه مربيان بزرگي مانند مصطفي دنيزلي ترك، ژرژ ليكنز بلژيكي و امير قلعه‌نويي نتوانسته‌اند به سرانجام برسانند، پي بگيرد، آن هم مربي‌اي كه قبل از نشستن روي نيمكت تراكتور، در ذوب‌آهن نتوانست موفق باشد و در سال‌هاي اخير ناكام بوده است. تبريزي‌ها اگرچه در جذب بازيكن براي ليگ بيستم دنبال تركاندن بمب و اسم‌هاي بزرگ نرفتند، اما با ماندني شدن احسان حاج‌صفي، اشكان دژاگه و مسعود شجاعي و استفاده از تجربه كاپيتانان تيم ملي و جذب بازيكناني مانند سعيد واسعي مهاجم تأثيرگذار گذشته پيكان كه استقلال هم به دنبالش بود، همچنان به دنبال شكستن طلسم قهرماني هستند.

سپاهان؛ محرم موفق مي‌شود؟

پنج سال است در حسرت قهرماني هستند و بازگشت امير قلعه‌نويي به نيمكت اين تيم هم نتوانسته دوباره جام ليگ را زرد كند و آنها حتي فصل گذشته با قرار گرفتن در رده پنجم ليگ، حتي آسيايي هم نشدند تا براي فصل جديد تغييرات در سپاهان كليد بخورد. قلعه‌نويي با وجود قرارداد 10 ميلياردي‌اش با سپاهان پس از دو فصل حضور در اين تيم قبل از آنكه بركنار شود، استعفا داد، در مديريت باشگاه هم با رفتن تابش، محمدرضا ساكت پس از سال‌ها حضور در تهران و فدراسيون فوتبال به اصفهان برگشت تا پروژه قهرماني سپاهاني‌ها را كه پيش از پوكر پرسپوليس با شعار «ما سپاهانيم و حالا حالا قهرمانيم» و خودشان را مدعي اول مي‌دانستند، بازنويسي كند. با وجود مطرح شدن نام‌هايي مانند برانكو، نيمكت سپاهان هم به محرم نويدكيا، هافبك سابق اين تيم رسيد تا هافبك سابق زردپوشان، در ليگ بيستم سكان‌دار اين تيم شود. سپاهان با نويدكيا اگرچه در اولين آزمون در مرحله گروهي ليگ قهرمانان آسيا در قطر، موفق نبود و اين تيم با دو باخت و يك مساوي و يك برد نتوانست به يك هشتم صعود كند، اما آنها آن نتايج را به حساب فرصت كافي نداشتن محرم براي بستن تيم مورد‌نظرش گذاشته‌اند و به سپاهان در ليگ بيستم با هدايت نويدكيا اميدوارند. دانيال اسماعيلي‌فر از ذوب‌آهن مهم‌ترين خريد سپاهان براي فصل جديد است و سعيد آقايي و محمد طيبي هم معروف‌ترين جدا شده‌هاي اين تيم هستند، مسئله‌اي كه نشان مي‌دهد نويدكيا در پيش بردن پروژه سپاهان، بيشتر از آنكه دنبال بازيكنان اسمي باشد، قصد دارد روي بازيكنان جوان سرمايه‌گذاري كند.

شهر خودرو؛ ريسك رحمتي جواب مي‌دهد؟

با تمام مشكلاتي كه در دو فصل گذشته داشته‌اند، يكي از تيم‌هاي قابل‌احترام ليگ بوده‌اند، تيمي كه كمتر كسي روي آنها حساب باز‌ مي‌كرد، اما در ليگ هجدهم با كسب رده چهارمي ليگ و گرفتن سهميه آسيا، در رده شگفتي‌سازان قرار گرفته‌اند. البته آنها در ليگ نوزدهم با توجه به تغييرات كادر فني و جدايي يحيي گل‌محمدي، سرمربي موفق اين تيم در ميانه راه، ترمز موفقيت‌هايشان كشيده شد و با دو رده سقوط نسبت به ليگ هجدهم، فصل گذشته را با مقام ششمي به پايان رساندند. فرهاد حميداوي، مالك متمول و پرحاشيه اين تيم، در هفته‌هاي پاياني فصل پيش با انتخاب مهدي رحمتي به‌عنوان سرمربي جديد شهر خودرو دست به يك ريسك بزرگ زد، ريسكي كه در ليگ قهرمانان آسيا جواب نداد و اين تيم مشهدي با سرمربي جوانش كه هنوز كفش‌هايش را آويزان نكرده است، ناكام مطلق بود. با اين حال بايد ديد شهرخودرو كه در فصل نقل و انتقالات چند بازيكن تأثيرگذارش مانند محمد حسين مرادمند كه به استقلال رفت را از دست داده و بازيكن قابل‌توجهي را هم جذب نكرده است، در ليگ بيستم دوباره همان تيم شگفتي‌ساز ليگ هجدهم مي‌شود يا مانند ليگ نوزدهم روند نزولي‌اش ادامه دارد؟

صنعت نفت آبادان؛ بدون آل‌كثير هم موفق هستند؟

تيم ريشه‌دار خوزستاني در حالي آماده حضور در ليگ بيستم شده است كه با وجود تمام مشكلات مالي كه تيم‌هاي نفتي در دو سال گذشته با آن درگير بوده‌اند، فصل گذشته را با يك رتبه آبرومند به پايان رساند، هر چند شاگردان بهنام سراج در نيم فصل دوم بر‌خلاف نيم فصل اول روند پرفراز و نشيبي داشتند، اما زردپوشان آباداني با ستاره‌اي به نام آل‌كثير كه در رقابت با آقاي گلي با دياباته تا روز پاياني بود، در نهايت در رده هفتم قرار گرفتند. البته نفتي‌ها براي فصل جديد آل‌كثير را از دست داده‌اند، اما با جذب بازيكناني مانند محمد طيبي و حسن بيت سعيد، سعي كرده‌اند جاي مهاجم گلزن‌شان را پر كنند. با اين حال آباداني‌ها به نظر نمي‌رسد در فصل جاري با توجه به بودجه محدودي كه براي اين باشگاه در نظر گرفته‌اند، بر خلاف ديگر تيم خوزستاني يعني فولاد، بتوانند رؤياهاي بزرگي در سر داشته باشند.

نفت مسجد‌سليمان؛ شگفتي‌سازي بي‌پول‌ها ادامه دارد؟

ديگر تيم نفتي ليگ برتر هم مانند صنعت نفت، اوضاع روبه‌راهي ندارد، نفت مسجد سليمان اگر چه فصل پيش در هشتمين سال حضور در ليگ برتر در رده هشتم قرار گرفت، اما بارها مسائل مالي سبب شد تا مهدي تارتار سرمربي وقت اين تيم تهديد به جدايي كند، تهديدي كه سرانجام در پايان فصل گذشته عملي شد و تارتار از هدايت نفت مسجد‌سليمان كناره‌گيري كرد تا مجتبي حسيني پس از ناكامي با مس در دقيقه 90 براي راهيابي به ليگ برتر، از كرمان به مسجد سليمان برود و هدايت اين تيم ليگ برتري را در بيستمين دوره بر عهده بگيرد. حالا بايد ديد كه حسيني كه نشان داده مربي قابلي است، مي‌تواند روند موفقيت‌هايش را با نفت مسجد‌سليمان با وجود بي‌پولي اين تيم تكرار كند، البته با وجود نمايش‌هاي اين تيم در سال‌هاي اخير انتظار از نفتي‌ها با وجود مشكلات بودجه‌اي بالاست، به‌خصوص كه آنها فصل گذشته تا نيمه نهايي جام حذفي هم بالا آمدند و شگفتي‌ساز شدند.

نساجي مازندران؛ با تغييرات زياد موفق مي‌شوند؟

قائمشهري‌ها به آنها لقب «اميد شهر خسته» داده‌اند، تيمي كه در دو سال پيش توانست ليگ برتري شود تا مازندران پس از سال‌هاي در سطح اول فوتبال نماينده‌اي داشته باشد. نساجي مازندران كه فصل گذشته با مقام نهمي به كارش پايان داد، براي فصل جديد ليگ برتر با حواشي مختلفي روبه‌رو شد، مهم‌ترين آن جدايي پرحاشيه محمود فكري، سرمربي موفق قائمشهري‌ها بود، سرمربي‌اي كه فصل گذشته در 10 بازي پاياني ليگ كه روي نيمكت قائمشهري‌ها نشست، چهار برد و شش مساوي كسب كرد و نساجي شكست‌ناپذير نشان داد. با اين حال جدايي عجيب فرهاد مجيدي از استقلال، سبب شد تا فكري در نهايت به عنوان سرمربي جديد آبي‌ها انتخاب شود و قائمشهري‌ها ديگر در ليگ بيستم سرمربي موفق‌شان را روي نيمكت نساجي نبينند و وحيد فاضلي دستيار فكري هدايت اين تيم را بر عهده بگيرد. نساجي براي فصل جديد در تركيب اين تيم هم دست به يك خانه تكاني زده و تغييرات زيادي را نسبت به فصل پيش شاهد بوده است و بازيكنان شاخصي مانند حسين ماهيني، محمد عباس‌زاده، عليرضا حقيقي و روح‌الله باقري از اين تيم جدا شده‌اند و چهره‌هايي مانند آرش افشين، ميلاد كمنداني و ايوب كلانتري به تركيب اين تيم اضافه شدند.

گل‌گهر سيرجان؛ پول‌پاشي‌ها به نتيجه مي‌رسد؟

يكي از تيم‌هاي پر سر و صداي ليگ بيستم گل‌گهر سيرجان است، نماينده استان كرمان كه فصل گذشته در اولين حضورش در ليگ برتر در رده دهم قرار گرفت. آنها در دومين حضور به دنبال رؤياهايي بزرگ‌تري هستند، رؤياهايي كه در اولين قدم براي رسيدن به آن، امير قلعه‌نويي، پرافتخارترين مربي تاريخ ليگ برتر را به عنوان سرمربي جديدشان به جاي مجيد جلالي انتخاب كرده‌اند. قلعه‌نويي كه گفته مي‌شود براي يك قرارداد سه ساله با اين تيم متمول كرماني، نزديك به 50 ميليارد دريافت خواهد كرد، پس از ناكامي در كرمان، حالا در سيرجان به دنبال اعاده حيثيت است، اگر‌چه اين مربي تنها در تيم‌هاي بزرگ و با بازيكنان بزرگ، بيشترين جام را به‌عنوان مربي در ليگ برتر كسب كرده و حضور در سيرجان كه بازيكن شناخته شده‌اي ندارد يك محك جدي براي اين مربي است كه گفته مي‌شود روزگارش گذشته است. با اين حال سيرجاني‌ها با جذب بازيكناني مانند عليرضا حقيقي، دروازه‌بان سابق پرسپوليس و فصل گذشته نساجي، آرمين سهرابيان و محسن كريمي دو بازيكن سابق استقلال در ليگ بيستم بدون شك يكي از تيم‌هاي خبرساز خواهند بود.

ماشين‌سازي تبريز؛ بدون لك سقوط مي‌كنند؟

تيم دوم مالك متمول تراكتور همواره در سايه تيم قرمز‌پوش تبريز بوده است، تيمي كه به‌عنوان تبعيدي تراكتوري‌ها هم شناخته مي‌شود. با اين حال ماشين‌سازي كه در ليگ نوزدهم سه مربي مختلف را روي نيمكتش ديد، پس از جدايي هومن افاضلي كه در هفته‌هاي آخر هدايت اين تيم را بر عهده داشت، با مربي گمنام و البته جواني به نام وحيد براتلو آماده حضور در ليگ بيستم شده است. ماشين‌سازي كه فصل گذشته با قرار گرفتن در رده يازدهم از خطر سقوط رهايي پيدا كرد، در ليگ بيستم مهم ترين بازيكنش يعني حامد لك را ديگر در اختيار ندارد، دروازه‌باني كه راهي پرسپوليس شده و توانسته از همين شروع كارش در اين تيم، نمايش فوق‌العاده‌اي داشته باشد.

ذوب‌آهن؛ ذوب با رحمان بر‌مي‌گردد؟

سال‌هاست كه نشاني از آن تيم قابل احترام و مدعي گذشته ندارند كه مسابقه‌شان با سپاهان در دربي اصفهان، خيلي از نگاه‌ها را جلب مي‌كرد. با اين حال ذوبي‌ها كه فصل گذشته در لبه پرتگاه سقوط و دسته اولي شدن بودند، با هدايت لوكا بوناچيچ در ليگ برتر ماندني شدند. البته نتايج ذوب با لوكا آنقدر دندان‌گير نبود كه اين مربي كروات ماندني شود و سبزپوشان اصفهاني براي فصل جديد رحمان رضايي را به‌عنوان سرمربي جديدشان انتخاب كرده‌اند، مدافع سال‌هاي دور تيم ملي و تيم ذوب كه حالا در قامت سرمربي به اين تيم بازگشته است. ذوب‌آهن اولين تجربه ليگ برتري رضايي است كه سابقه مربيگري در تيم‌هاي دسته اولي مانند رايكاي بابل را در كارنامه دارد. البته اين مربي جوان با توجه به جدايي بازيكنان تأثيرگذار ذوب مانند دانيال اسماعيلي‌فر، احسان پهلوان و مهدي مهدي‌پور كه به ترتيب به سپاهان، پرسپوليس و استقلال رفته‌اند، كار آساني پيش رو نخواهد داشت. بازگشت شهاب گردان و جذب علي دشتي از استقلال مهم‌ترين فعاليت ذوب در فصل نقل و انتقالات براي ليگ بيستم بود.

پيكان؛ بدون مهاجمان تأثيرگذار، دسته‌اولي مي‌شوند؟

پيكاني‌ها در شرايطي آماده حضور در ليگ بيستم شده‌اند كه فصل گذشته در يك قدمي دسته اولي شدن بودند، اما با هدايت عبدالله ويسي در هفته‌هاي آخر ليگ برتري ماندند. با اين حال تغييرات مديريتي در اين باشگاه براي اين باشگاه خودروساز در آستانه شروع ليگ بيستم مصائب زيادي را به وجود آورده و اين تيم با جدايي عبدالله ويسي كه با مدير جديد باشگاه به مشكل خورده بود، با يك مربي جديد وارد فصل جديد ليگ برتر مي‌شود. آنها همچنين دو مهاجم گلزن‌شان هم كه فصل گذشته درخشيدند، را ديگر در ليگ بيستم در اختيار ندارند، مسئله‌اي كه مي‌تواند مشكلات‌شان را بيشتر كند. شهريار مغانلو به تيم سانتاكلاي پرتغال رفت و سعيد واسعي هم پيراهن تراكتور را در فصل تازه مي‌پوشد.

سايپا؛ صبر مديران نارنجي‌ها لبريز مي‌شود؟

تيم جوان سايپا با مربي جوانش يعني ابراهيم صادقي يكي ديگر از تيم‌هاي خودورسازي است كه در يك رقابت ميليمتري در فصل پيش توانست همچنان مجوز حضور در ليگ برتر را داشته باشد. سايپا كه در ليگ بيستم، آرمان رمضاني بهترين مهاجمش را با توجه به قرارداد اين بازيكن با پرسپوليس ديگر در تركيبش ندارد، سعي كرده با جذب بازيكنان با تجربه‌اي مانند حسين ماهيني، هافبك سابق پرسپوليس و فصل قبل نساجي، وزن تيمش را براي ليگ بيستم بالا ببرد. هر چند تكرار نتايج فصل گذشته در فصل جديد مي‌تواند خيلي زود صادقي را خانه‌نشين كند و به نظر نمي‌رسد مديران نارنجي‌ها، صبر و تحمل فصل گذشته را داشته باشند.

مس رفسنجان؛ شگفتي‌ساز مي‌شوند؟

رفسنجاني‌ها مهمان تازه‌وارد ليگ برتر هستند، آنها فصل گذشته با قهرماني در ليگ دسته اول توانستند پس از چند سال كرمان را صاحب يك سهميه در سطح اول فوتبال ايران كنند و در ليگ بيستم اولين حضور ليگ برتري‌شان را تجربه كنند. مس رفسنجان با محمد ربيعي، مربي جوانش كه متخصص بالا آوردن تيم‌هاي دسته پايين‌تر به دسته بالاتر است، در بيستمين دوره ليگ برتر نمي‌خواهد آسانسور ليگ باشد. آنها مي‌خواهند غول‌كش جديد ليگ باشند، مانند جام حذفي ۸۸- 87 كه اين تيم اين تيم توانست با حذف كردن سه تيم ليگ برتري مس كرمان، استقلال و ملوان تا مرحله نيمه نهايي پيش رود و شگفتي‌ساز مسابقات شود.

آلومينيوم اراك؛ مهمان يك ساله‌اند؟

شاگردان رسول خطيبي فصل گذشته در يك رقابت نزديك با مس كرمان و در هفته آخر توانستند با وجود امتياز برابر و فقط با تفاضل گل بهتر نسبت به رقيب كرماني‌شان، سهميه حضور در ليگ برتر را بگيرند تا اولين نماينده اراك در اين رقابت‌ها باشند. رسول خطيبي كه سابقه مربيگري در ليگ برتر را دارد، در ليگ بيستم با آلومينيوم به دنبال تكرار موفقيت‌هايش با اين تيم اين‌بار در ليگ برتر است و نتايج خوب اين تيم در بازي‌هاي پيش از فصل نشان مي‌دهد كه اراكي‌ها نمي‌خواهند مهمان يك ساله ليگ برتر باشند. اسماعيل شريفات، هافبك سابق استقلال و فولاد و فصل گذشته پيكان، هم شناخته شده‌ترين بازيكن اضافه شده به تركيب اين تيم در فصل نقل و انتقالات است.

 

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار