بنگاه‌ها در بیمه اشخاص آسیب‌دیده از کرونا مشارکت کنند
کد خبر: 1024573
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004IXN
تاریخ انتشار: ۰۴ آبان ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۰
در حالی که رهبر معظم انقلاب در دیدار اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا خواستار حمایت بیمه‌ای از کارگران فاقد بیمه و بیکار شده در اثر کرونا شدند، جا دارد تمامی صندوق‌های بازنشستگی و سازمان تأمین اجتماعی بیمه‌ها و بانک‌ها و هلدینگ‌های چند رشته‌ای و شرکت‌ها در راستای عمل به مسئولیت‌های اجتماعی خود در این حوزه ورود جدی داشته‌باشند و این مقوله تا ریشه‌کنی کرونا ادامه داشته‌باشد.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: اگر چه در شرایط تحریم و جنگ اقتصادی تنگنای مالی به کشور از سوی امریکا تحمیل شده‌است و شیوع کرونا تنگنای مالی مذکور را تشدید کرده‌است، اما برخی از بنگاه‌ها و فعالیت‌های اقتصادی دارای منابعی هستند که اگر کمی صرفه‌جویی در هزینه‌های جاری کنند می‌توانند در حوزه حمایت از اقشاری که ماه‌هاست در اثر شیوع کرونا با مشکلات مالی روبه‌رو شده‌اند، ورود مستمر داشته‌باشند.

مجموعه‌های اقتصادی، چون بانک‌ها، بیمه‌ها، صندوق‌های بازنشستگی، سازمان تأمین اجتماعی، هلدینگ‌های چند‌رشته‌ای، شرکت‌ها در راستای عمل به مسئولیت‌های اجتماعی خود می‌توانند کمک‌های نقدی و کالایی را به مجموعه‌هایی داشته‌باشند که وظیفه حمایت از اشخاص آسیب‌دیده از کرونا را برعهده دارند و در این بین صداو‌سیما و رسانه‌ها نیز می‌توانند کمک‌های مجموعه‌های فوق را در راستای عمل به مسئولیت اجتماعی بنگاه‌ها پوشش دهند تا مردم را به استفاده از محصولات و خدمات بنگاه‌های مشارکت‌کننده در اقدام فوق ترغیب کنند.

هادی ابوی دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران در گفتگو با ایسنا، ضمن تقدیر و تشکر از بیانات ارزشمند مقام معظم رهبری در حمایت از کارگران فاقد بیمه و بیکار شده از کرونا اظهار کرد: ایشان در دیدار با اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا تأکید فرمودند که سازمان تأمین اجتماعی موظف است به حل مشکل کارگران بیکار شده و فاقد بیمه کمک کند تا آن‌ها در شرایط کرونا بتوانند از پوشش‌های حمایتی برخوردار شوند. به این معنا که اگر پیشنهاد یا طرح و لایحه‌ای نیاز است از سوی تأمین اجتماعی به مجلس ارائه شود تا زیرساخت کمک به کارگرانی که بیمه بیکاری ندارند به وجود آید.

پیش‌بینی منابع برای پوشش کارگران فاقد بیمه بیکاری

وی افزود: طبعاً نمی‌توانیم از منابع سازمان که متعلق به کارگران و کارفرمایان است و به آن حق بیمه می‌پردازند، استفاده کنیم، ولی برای کسانی که بیمه‌شده نیستند باید منابع دیگری پیش‌بینی شود. می‌توانیم تحت عناوین مختلفی نظیر بیمه حمایتی یا کمک دولتی طرح یا لایحه‌ای بدهیم و از محل برخی منابع سهمی برای کارگران روزمزد، فصلی و ساختمانی و فاقد بیمه درنظر بگیریم یا شرایطی پیش بینی کنیم که این کارگران با ارقام کمی حق بیمه پرداخت کنند.

دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران آمادگی تشکل‌های کارگری برای شناسایی و معرفی کارگران فاقد بیمه و بیکار شده از کرونا را اعلام کرد و گفت: وزارت کار می‌تواند از ظرفیت تشکل‌های کارگری که ارتباط نزدیک‌تری با گروه‌های کارگری دارند برای این منظور استفاده کند.

همراهی دولت و خیرین در تأمین بسته‌های معیشتی

ابوی در عین حال درباره ورود خیرین در بحث حمایت از کارگران و تأمین بسته‌های حمایتی از سوی دولت گفت: دولت و کارفرمایان به اندازه وسع خود در بحث حمایت از گروه‌های آسیب‌پذیر و کارگران ورود کرده‌اند ولی معتقدم می‌توانیم از ظرفیت خیرین در اعطای کمک‌های مؤمنانه استفاده کنیم. مقام معظم رهبری فرمودند که باید با همراهی مساجد و بسیج مردمی به تهیه و توزیع مایحتاج افرادی که در قرنطینه به سر می‌برند کمک کنیم، بنابراین پیشنهاد ما این است که بخش دولت و خیرین در خصوص کمک‌های مؤمنانه در کنار هم و همسو با یکدیگر پیش بروند تا خدمت‌رسانی و حمایت از گروه‌های ضعیف و کارگران آسیب‌دیده از کرونا به شکل مطلوب‌تری صورت گیرد.

وی در خصوص تأمین ارزاق و بسته‌های معیشتی برای کارگران آسیب دیده از کرونا توسط خیرین نیز گفت: اگر در زمینه تأمین کالا‌های اساسی شبکه دولت به کمک خیرین بیاید می‌توان با قیمت مناسب‌تری ارزاق را تهیه کرد و به دست نیازمندان رساند. در خراسان رضوی با همکاری کمیته امداد و سپاه آستان قدس و خیرین برای تأمین بسته‌های معیشتی وارد عمل شدیم، ولی متأسفانه چوب لای چرخ ما گذاشتند و مشکلاتی به وجود آوردند، بنابراین منظور از تأمین زیرساخت این نیست که دولت از منابع خودش پول خرج کند، بلکه از محل درآمد‌های حاصل از هدفمندی یارانه‌ها اقدام یا شرایط کمک‌رسانی را تسهیل کند و اگر ساختمانی برای بسته‌بندی اقلام نیاز است در اختیار بگذارد و با همراهی خیرین و از محل مشارکت‌های مردمی به یاری کارگران و گروه‌های آسیب‌دیده از کرونا برویم.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار