اوقاف آذربایجان‌شرقی در اجرای طرح جامع حدنگار پیشتاز است
کد خبر: 1023513
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004IGH
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۹
مدیر کل اوقاف و امور خیریه آذربایجان‎شرقی افزود: در شهرتبریز و در راستای تسهیل‌گری در امر مردم، نواحی اوقاف را به پنج ناحیه توسعه دادیم که ناحیه سه ویژه موقوفه قایم مقام فراهانی بوده و ناحیه چهار ویژه موقوفه‌های ربع رشیدی است.

حجت‌الاسلام سید شهاب‌الدین حسینی  در آستانه ۲۷ صفر که به عنوان روز وقفنام گذاری شده است در نشست خبری با تشریح برنامه‌های دهه وقف در بقاع متبرکه استان، گفت: اولین روز دهه وقف را با غباروبی و عطرافشانی مزارشهدا که عزت و اقتدار ایران اسلامی را مدیون ایثارگری‌های آنان هستیم، آغاز خواهیم کرد.

وی اعلام کرد: در روز شهادت حضرت رسول اکرم(ص) با توجه به شیوع کرونا، تمامی مراسم‌های فرهنگی و عزاداری در مکان‌های روباز برگزار شده و همچنین مضجع شریف امام زادگان(ع) نیز غباروبی خواهد شد.

حجت الاسلام حسینی گفت: در سومین روز از دهه وقف نیز دارالایتام مهر شکوفه‌ها به عنوان مرکز سرپرستی کودکان بی سرپرست در آرامستان سیدرضا(قله) کلنگ‌زنی خواهد شد.

وی با بیان این‌که روز در چهارمین روز از دهه وقف مجموعه فرهنگی، قرآنی و زیارتی فخرالذاکرین در کنار مقبره عمو حمال تبریزی و همچنین حاج فیروز زیرک‌کار کلنگ‌زنی می‌شود، اضافه کرد: طراحی اولیه برای احداث این مجموعه انجام شده و با همکاری خیران مجموعه‌ای چهار طبقه احداث خواهد شد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان با اشاره به آخرین وضعیت عملیات عمرانی در بقاع متبرکه استان طی یک سال اخیر، اظهار کرد: مقبره شاه حسین ولی در مرحله نما زنی قرار دارد و همچنین عملیات عمرانی در امام زاده میر موسی اسپیران نیز در حال انجام است.

وی افزود: در امام زاده سید حمزه تبریز نیز توسعه شبستان که شامل الحاقیه ضریح، خاک برداری، سنگ چینی، احداث فونداسیون و مرمت سرداب است، شروع شده و در حال تکمیل است.

حجت الاسلام حسینی با بیان اینکه ضریح جدید نیز سفارش داده شده و به زودی شاهد نصب ضریح جدید در این امام زاده خواهیم بود، گفت: همچنین قرارداد شبستان نیز منعقد شده و طرح الحاقیه حسینه نیز در حال انجام است تا امام زاده را به خیابان عارف و صحن مقبره‌الاشعرا متصل کند.

وی با بیان این‌که در امام زاده سید محمد کججانی نیز عملیات نازک کاری انجام شده و شبستان ضلع شمالی خواهران نیز در هفته وقف افتتاح می‌شود، اظهار کرد: در امام زاده سید جمال(ع) نیز احداث واحدهای تجاری و سرویس بهداشتی در حال انجام بوده و با توجه به این‌که در داخل بازار تبریز قرار دارد، عملیات تحت نظارت میراث فرهنگی انجام می‌شود.

حجت‌الاسلام حسینی افزود: در مقبره چهار منار، امام زاده علی ابن مجاهد و عون ابن علی نیز کارهای عمرانی در حال انجام بوده و در حال توسعه و تکمیل آن‌ها هستیم.

وی با بیان این‌که دو مقبره در آذربایجان شرقی منتسب به ارمیای نبی و جرجیس نبی وجود دارد، اظهار کرد: عملیات عمرانی این بقاع متبرکه نیز در حال انجام بوده و کارهای عمرانی جهادی در سراسر شهرستان‌ها شروع شده و تداوم دارد. 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان بیان کرد: پروژه تجاری آقالار مراغه نیز در حال اجرا بوده و در جوار بقعه شاه حسین ولی در حال احداث کلینیک و مجموعه خدماتی به متراز ۲۴۳۷ متر هستیم.

وی افزود: در موقوفه خیابانی تبریز نیز در صورت دریافت مجوزهای لازم و طی مراحل قانونی، مجتمع تجاری خدماتی تحت عنوان مجموعه تخصصی کودک راه‌اندازی خواهد شد که شامل لباس، غذا، فرهنگ و نوشت افزار ویژه کودک است.

وی با بیان این‌که کارهای مجموعه تجاری خدماتی موقوفه مهرآباد بناب نیز انجام شدهاست  و عملیات مجموعه کوی بهشت ارفع الملک جلیلی واقع در اداره کل اوقاف استان نیز در صورت طی مراحل قانونی شروع خواهد شد، گفت: مجتمع سرای سالمندان، معلولان و کودکان بی سرپرست عمو زین الدین نیز در محل قبرستان متروکه عموزین الدین و با مشارکت خیران در قالب یک مجموعه پنج طبقه‌ای احداث خواهد شد.

وی با اشاره به این‌که مجتمع تجاری، خدماتی و ورزشی میرزا غفار مراغه نیز راه‌اندازی خواهد شد، افزود: در سایر حوزه‌ها مثل کشاورزی نیز پروژه‌هایی داریم و فقط در مراغه ۲۴۰ هزار اصله درخت کاشته شده است.

حجت‌الاسلام حسینی با اشاره به راه‌اندازی نهضت اخذ سند برای موقافت در استان، اظهار کرد: طی یک سال اخیر، یکهزار و ۲۷۹ سند بازمانده موقوفات را اخذ کرده‌ایم و ۹۶ رای بر له موقوفات نیز دریافت کرده‌ایم و ۳۸ فقره از آرای اجرایی شده است.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به این‌که موقوفات ربع رشیدی تا هشت استان وسعت دارد، تبریز به عنوان مرکز این موقوفات در نظر گرفته شده و با مصوبه سازمان اوقاف و امور خیریه کشور، دبیرخانه دایمی احیای موقوفات ربع رشیدی در آذربایجان شرقی قرار داده شده است.

وی با بیان این‌که طبق گفته های امام جمعه تبریز اگر موقوفات ربع رشیدی احیا شود قابلیت تامین تمام هزینه دانشگاه‌های استان و حوزه ‌های عملیه استان را دارد، افزود: احیای این موقوفات، نیازمند همت و کمک بوده تا جایگاه شیخ فضل الله همدانی در این رابطه احیا شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان با تاکید بر این‌که اولین همایش نکوداشت خواجه رشیدالدین فضل الله همدانی با عنوان "وقف و علم الادیان" در سوم دی ماه برگزار می‌شود، گفت: چنانچه شرایط کرونایی اجازه برگزاری این همایش را ندهد، به زمان دیگری موکول خواهیم کرد، چراکه اهمیت بسیاری دارد و تلاش خواهیم کرد به صورت حضوری برگزار شود.

وی با بیان این‌که خواجه رشیدالدین شیخ فضل‌الله همدانی وقفنامه عظیم خود را در سال ۷۰۳ ه.ق از خود به یادگار گذاشته است و ما میراث دار این موقوفه ۷۰۰ ساله هستیم، گفت: نیات این وقف نیز توسط واقف مشخص شده و ربع رشیدی تنها موقوفه‌ ثبت جهانی شده است.

وی با اشاره به سایر فعالیت‌های فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان، اظهار کرد: اهدای جایزه علمی البرز به ۶ نخبه از استان در قالب وقف علمی، توزیع ۲۰۰۰ بسته لوازم تحریر، حمایت و توسعه فرهنگ ازدواج آسان، اجرای طرح شمیم حسینی در ماه محرم، حمایت مادی از هیئات مذهبی و توزیع بسته‌های معیشتی در قالب ضیافت همدلی از جمله این برنامه‌ها بوده است.

حجت‌الاسلام حسینی با بیان این‌که مرکز اسناد وقفی آذربایجان شرقی نیز راه اندازی شده است، اظهار کرد: ستاد هماهنگی امور خیریه استان و همچنین قرارگاه ساماندهی هیات امنای مساجد تبریز نیز راه‌اندازی شده تا امور مربوطه را به صورت هماهنگ، هم‌افزا و با نظارت پیش ببریم.

وی با بیان این‌که ۶ بیمارستان در تبریز وقفی بوده و همچنین ۴۳۵ مدرسه آموزش و پرورش استان نیز در زمین‌ها و عرصه و اعیان وقفی قرار داد، گفت: در شهرک سرمایه گذاری خارجی نیز ۹۴ واحد تولید و صنعتی در زمین‌های وقفی قرار دارد و تقریبا نصف شهرک صنعتی بعثت در زمین‌های وقفی است که نشان می‌دهد وقف در خدمت تعلیم و تربیت و همچنین صنعت استان قرار دارد.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی با اشاره به ثبت ۱۱ وقف جدید در سال‌جاری، اظهار کرد: وقف سنت حسنه ماندگار است و از خیران درخواست داریم که برای ماندگاری امور خیر خود در حوزه وقف ورود کرده و به ویژه در زمینه وقف علمی، فناوری و دانش بنیان، وقف برای حوزه‌های علمیه  نیات خیر خود را ثبت کنند.

برچسب ها: تبریز ، اوقاف ، وقف
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار