ارمنستان بخش‌های اشغال‌شده را به آذربایجان بازگرداند
کد خبر: 1022434
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Hys
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۳
مشاور رهبر انقلاب در امور بین‌الملل:
ایران با هر اقدام نظامی از طرف هر که باشد مخالف است چراکه بازنده این جنگ مردم هستند به خصوص این‌که در این اواخر مناطق مسکونی نیز بمباران می‌شود. این جنگ خلاف مصالح مردم دو کشور و خلاف امنیت منطقه است.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: به گزارش مهر، علی‌اکبر ولایتی مشاور رهبر انقلاب در امور بین‌الملل در گفت‌وگویی با اشاره به درگیری‌های جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه قره‌باغ اظهار داشت: جنگ آذربایجان و ارمنستان و شلیک گاه و بی‌گاه گلوله و خمپاره به خاک ایران در این معرکه از موضوعات نگران‌کننده‌ای است که هر چه زودتر باید متوقف شود.

ولایتی در این گفتگو با تأکید بر احترام به تمامیت ارضی همه کشور‌ها به عنوان یکی از اصول منشور ملل متحد گفت: ما به عنوان یکی از اعضای سازمان ملل به این اصل اصرار داریم، به ویژه آن‌که این دو کشور درگیر از همسایگان شمالی ما هستند.

وی با اشاره به اشغال هفت شهر جنوبی آذربایجان توسط ارمنستان اظهار داشت: در این مورد چهار قطعنامه در سازمان ملل تصویب شده که همه این‌ها ملزم می‌کند ارامنه‌ای که این بخش‌ها از خاک آذربایجان را اشغال کرده‌اند آنجا را ترک کنند و به مرز‌های بین‌المللی برگردند. پس ما می‌خواهیم ارمنستان این بخش‌های اشغال شده را به جمهوری آذربایجان بازگرداند. بیش از یک میلیون آذری در پی اشغال این مناطق آواره شده‌اند و باید به زودی به خاک خود برگردند؛ همان‌طور که ما با اشغال خاک فلسطین توسط رژیم صهیونیستی مخالفیم، این‌جا نیز همان موضع را داریم.

با هر گونه اقدام نظامی مخالفیم

مشاور رهبر انقلاب در امور بین‌الملل در ادامه با تأکید بر اینکه «راه‌حل این کار به هیچ وجه نظامی نیست» گفت: این امر باید از طریق سیاسی حل شود؛ بنابراین ما با هر اقدام نظامی از طرف هر که باشد مخالفیم چراکه بازنده این جنگ مردم هستند به خصوص این‌که در این اواخر مناطق مسکونی نیز بمباران می‌شود. این جنگ خلاف مصالح مردم دو کشور و خلاف امنیت منطقه است.

رژیم صهیونیستی حق اظهارنظر ندارد

ولایتی سپس به جنگ‌افروزی خارجی‌ها در مناقشه آذربایجان و ارمنستان اشاره کرد: برخی از خارج نیز جنگ‌افروزی می‌کنند، مثل رژیم صهیونیستی و ترکیه. برای چه ترکیه بر ادامه جنگ اصرار دارد؟ این کشور اگر می‌تواند باید کمک کند که جنگ پایان یابد، به شرط این‌که شهر‌های اشغال‌شده جمهوری آذربایجان حتماً آزاد شود. رژیم صهیونیستی خود اساسش نامشروع است و بر اشغال دیگر سرزمین‌ها یعنی فلسطین بنا نهاده شده است و اصلاً حق اظهار نظر در این موارد را ندارد، این رژیم در این منطقه جز فتنه‌انگیزی کاری نمی‌کند و نباید در این منطقه حضور داشته باشد.

ترکیه پرونده سیاهی در عراق، سوریه و لیبی دارد

وی سپس به ترکیه اشاره کرد و گفت: به دوستان خود در ترکیه توصیه می‌کنیم به جای نفت بر آتش ریختن، به آزاد شدن مناطق اشغال‌شده جمهوری آذربایجان کمک کنیم و تا جایی که ممکن است، اجازه ندهیم آزاد شدن مناطق اشغالی به قیمت ریخته شدن خون مردم انجام شود. امیدواریم و مایلیم ترکیه مشکلاتش حل شود. اما به عنوان دوست به ترکیه توصیه می‌کنیم به جای آنکه یکی از طرفین یا دو طرف این درگیری را تشویق به جنگ کند، طرف‌ها را به صلح تشویق کند، ولی با اعاده حقوق غصب شده طرفین، به خصوص آذری‌ها که ضرر کرده‌اند و تعداد زیادی آواره داشته‌اند و شهرهایشان اشغال شده و باید به آنان بازگردد.

ولایتی افزود: ترکیه پرونده سیاهی در سوریه و عراق دارد و مدتی است به بهانه‌های مختلف، در جنگ داخلی لیبی نیز حضور دارد. حالا در جنگ ارمنستان و جمهوری آذربایجان نیز ورود کرده است. هدف اردوغان از این همه ماجراجویی چیست؟

مسائل منطقه ما چه ربطی به فرانسه دارد؟!

ولایتی به آتش‌افروزی فرانسه در این ماجرا هم اشاره کرد و گفت: فرانسه از آن طرف جهان دخالت می‌کند و در مورد این مسائل نظر می‌دهد. این مسائل چه ربطی به فرانسه دارد؟ اگر ما صحبتی در این مورد می‌کنیم همسایه این دو کشور و نگران سرنوشت مردم آن‌ها هستیم. ما اجازه نمی‌دهیم منطقه تحت ناامنی قرار بگیرد و کشور‌هایی از دیگر نقاط جهان بیایند و امنیت شمال ایران را در قفقاز جنوبی به خطر بیندازند.

وی با تأکید مجدد بر اینکه نباید از حمله نظامی حمایت شود، گفت: راه معقول این نیست که از یکی از طرف‌ها حمایت نظامی کند و طرف دیگر هم کسان دیگری را بیاورد و پای بیگانگان خارج از منطقه را به این منطقه باز کنیم و این‌جا را تبدیل به کانون بحرانی کنیم.

مشاور امور بین‌الملل رهبری با توضیح اینکه مصلحت ایران بر عدم جنگ همسایگانش است، گفت: نمی‌خواهیم نه ارمنی‌ها تلفات بدهند و نه آذری‌ها؛ چه مسلمان، چه مسیحی باید در امنیت کامل باشند. باید حقوق تضییع شده جمهوری آذربایجان تأمین شود و مناطق اشغالی‌اش به آن بازگردد و خونریزی پایان یابد. جمهوری اسلامی نیز از هیچ کمکی برای میانجی‌گری و صلح بین این دو کشور همسایه دریغ نخواهد کرد.

ایران قویاً از مرز‌های خود دفاع خواهد کرد

ولایتی در مورد خبر ورود تکفیری‌ها به آذربایجان برای کمک به این کشور هم گفت اطلاع دقیقی ندارد و توضیح داد: امیدواریم خبر ورود تروریست‌های تکفیری به این منطقه صحیح نباشد. داعش و افراطیون وهابی ابزار دست امریکایی‌ها هستند. باید جلوی آن‌ها را گرفت و قطعاً مردم آذربایجان و ارمنستان به هیچ وجه راضی نیستند به اینکه تکفیری‌هایی که در عراق و سوریه این همه جنایت کردند، به این منطقه بیایند و قطعاً قصد خیر ندارند.

مشاور رهبر انقلاب تأکید کرد: بدون تردید جمهوری اسلامی ایران از امنیت خود و مرزهایش قویاً دفاع خواهد کرد. در این باره نیز ما هیچ جای تردیدی برای کسی باقی نگذاشته‌ایم. به هیچ وجه اجازه نمی‌دهیم گروه‌های تروریست و ابزار دست امریکا و اسرائیل در کنار مرز‌های ما لانه کنند و قطعاً با آن‌ها برخورد خواهد شد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار