کرونا، فرصتی برای تعامل ورزش و تکنولوژی
کد خبر: 1022156
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004HuO
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۹ - ۰۱:۴۸
شیوا نوروزی
هجوم ویروس ناشناخته کره زمین را به یکباره فلج کرد و سبک زندگی و کار مردم دنیا را تغییر داد. توقف فعالیت‌های روزمره در هفته‌های نخست شیوع کرونا اجتناب‌ناپذیر بود، اما با گذشت زمان معلوم شد باید به زندگی مسالمت‌آمیز با این ویروس عادت کرد، چراکه فعلاً نه خبری از واکسن است و نه دارو. بعد از روشن شدن این واقعیت ادامه تعطیلی برخی فعالیت‌ها نه تنها امکانپذیر نبود بلکه آسیب‌ها و فرصت‌سوزی‌های زیادی را نیز به همراه داشت. به همین دلیل دست‌اندرکاران ورزش در سراسر دنیا به برگزاری مسابقات، کنفرانس‌ها و کلاس‌های آموزش از راه دور روی آوردند.

تغییر سبک کار و زندگی اگرچه آسان نیست ولی شرایط سخت چاره‌ای باقی نمی‌گذارد. در روز‌هایی که تجمع افراد در یک مکان عامل اصلی شیوع هرچه بیشتر کرونا محسوب می‌شود استفاده از تکنولوژی تنها راهکار باقی مانده است. در واقع کرونا باعث شده است ورزش موقعیت‌های جدیدی را تجربه کند. در چند ماه گذشته علاوه بر نهاد‌های بین‌المللی ورزش، در کشورمان نیز تب برگزاری بازی‌ها و کلاس‌های آنلاین ورزشی بالا گرفته است. کمیته ملی المپیک و فدراسیون‌ها در این مدت تلاش کردند تا برنامه‌هایشان را از طریق فضای مجازی پیگیری کنند. البته برگزاری مسابقات آنلاین برای همه رشته‌ها میسر نیست ولی در برخی رشته‌ها این امکان وجود دارد و نباید فرصت را از دست داد.

در شرایطی که بحران اقتصادی همه جامعه را تحت تأثیر قرارداده است بازی‌های آنلاین یک مزیت برای فدراسیون‌ها محسوب می‌شود. بدون شک هزینه برگزاری رقابت‌های مجازی به مراتب کمتر خواهد بود. ضمن اینکه با توجه به گسترش فضای مجازی ورزشکاران نیز از سراسر کشور و بدون اینکه مجبور باشند در این اوضاع کرونایی به پایتخت بیایند می‌توانند در رقابت‌های آنلاین شرکت کنند. از آنجا که مجوز‌های صادر شده برای شروع مجدد تمرینات و مسابقات لیگ تنها در برخی رشته‌ها و آن هم به صورت محدود بوده است رقابت مجازی بهترین گزینه به شمار می‌رود و هم ورزشکاران از کرونا در امان هستند و هم مسئولان برگزاری مسابقات نگرانی از بابت رعایت پروتکل‌ها ندارند. با این حال انجام رقابت‌هایی به این شیوه نیز نیازمند برنامه‌ریزی دقیق است. اگرچه شرایط پیش آمده برای کشورمان تازگی داشت ولی فدراسیون‌ها و مدیرانشان با اینکه تجربه زیادی در این خصوص نداشتند، اما به خوبی از عهده برگزاری رقابت‌ها و وبینار‌های آنلاین برآمدند. شیوع کرونا در همه کشور‌ها همچنان تداوم دارد و به این دلیل وزارت، کمیته ملی المپیک، فدراسیون‌ها و هیئت‌های ورزشی کماکان باید تمرکزشان را معطوف مسابقات و کلاس آنلاین کنند. تنها از این طریق است که می‌توان پویایی ورزش را حفظ کرد و توأمان مراقب سلامت ورزشکاران، مربیان، داوران و مردم هم بود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار