پرسپولیس ۹۰ دقیقه تا فینال آسیا و جام باشگاه‌های جهان
کد خبر: 1021850
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004HpS
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۹ - ۰۱:۰۶
بعد از قربانی کردن پاختاکور نوبت به النصر رسید
پاختاکور هم اشتباه السد را تکرار کرد. حریف ازبکستانی پرسپولیس بعد از کنار زدن استقلال تصور می‌کرد که نسخه سرخپوشان تهرانی را هم می‌تواند مانند شهرخودرو و استقلال بپیچد. این همان اشتباهی بود که السد بعد از غلبه بر سپاهان مرتکب شد.
دنيا حيدری
سرویس ورزشی جوان آنلاین: پاختاکور هم حرفی برابر اراده پرسپولیس برای گفتن نداشت و با به زانو درآمدن مقابل نماینده سرخپوش ایران سند حضور شاگردان یحیی را در نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان آسیا امضا کرد. حالا پرسپولیس بعد از دو سال، تنها ۹۰ دقیقه با فینالیست شدن دوباره فاصله دارد که برای دستیابی به آن باید النصر را هم کنار بزند.

النصر در مسیر السد و پاختاکور؟

پاختاکور هم اشتباه السد را تکرار کرد. حریف ازبکستانی پرسپولیس بعد از کنار زدن استقلال تصور می‌کرد که نسخه سرخپوشان تهرانی را هم می‌تواند مانند شهرخودرو و استقلال بپیچد. این همان اشتباهی بود که السد بعد از غلبه بر سپاهان مرتکب شد. اشتباهی که برای هر دو تیم به قیمت حذف از این دوره از رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا تمام شد. پاختاکور، اما حتی نتوانست مانند السد بازی زیبایی به نمایش بگذارد و با وجود تمام ادعایی که داشت حرفی برای گفتن مقابل انگیزه و جنگندگی یاران یحیی نداشت و دست‌آخر نیز حسابش با دو گل زیبای آل‌کثیر بسته شد. اتفاقی که البته ۱۰ نفره شدن نماینده ازبکستان که شیرازه این تیم را از هم پاشید در آن بی‌تأثیر نبود. حالا پرسپولیس بعد از پشت سر گذاشتن دو حریف قدر، ۹۰ دقیقه بازی با النصر را پیش‌رو دارد برای حضور دوباره در فینال لیگ قهرمانان آسیا. فینالی که حضور در آن را دو سال پیش با برانکو تجربه کرده بود و حالا استحقاق تکرار این تجربه را دارد. البته به شرط آنکه برابر النصر هم مانند دیگر حریفان همان اندازه با تمرکز، منسجم و جنگنده باشد.

به هدفمان می‌اندیشیم، نه موفقیت‌های قبلی پرسپولیس

ساعت ۱۸:۳۰ امروز پرسپولیس باید در آخرین مبارزه با تیم‌های غرب آسیا با النصر عربستان دیدار کند، صدرنشین گروه D که پیشتر در مرحله گروهی این رقابت‌ها سپاهان ایران را با نتیجه تکراری ۲ بر صفر در بازی رفت و برگشت کنار زده بود. النصر در ادامه همچنین دو نماینده عربستانی (التعاون و الاهلی) را از سد راه برای حضور در نیمه‌نهایی برداشته و حالا در رؤیای فینالیست شدن بسر می‌برد. رؤیایی که برای تحقق آن باید از سدی، چون پرسپولیس عبور کند. اتفاقی که روی ویتوریا، سرمربی پرتغالی النصر عربستان نیز تأکید دارد که کار ساده‌ای نیست: «این فینالی است که هم ما و هم پرسپولیس می‌خواستیم در آن حضور داشته باشیم. هر دو هم می‌خواهیم پیروز میدان شویم. اعتماد به نفس بالایی داریم، اما به همان اندازه می‌دانیم که مقابل چه تیم بزرگی قرار است به میدان برویم و چه کار سختی داریم برای آنکه نماینده غرب آسیا باشیم. با وجود این اشتیاق فراوانی برای برد داریم. برایمان اهمیتی ندارد که پرسپولیس سه مرتبه در طول چهار سال گذشته حضور در نیمه‌نهایی را تجربه کرده، اما النصر مدت زیادی بود که به این مرحله نرسیده، فقط می‌خواهیم ۹۰ دقیقه تمرکزمان را حفظ کنیم برای کنار زد تیم قدرتمندی که مقابل داریم تا به هدفمان برسیم، همین.»

ستاره‌های حریف

النصر نفرات خوبی دارد که یحیی برای کنار زدن این تیم باید برای مهار تک‌تک آن‌ها برنامه داشته باشد. خالد الغنام، ستاره ۱۹ ساله ووینگر چپ النصر، یکی از مهره‌های اصلی زردپوشان عربستانی است که علاوه بر دریبل‌زن بودن، قدرت دید بالایی هم دارد و در این رقابت‌ها سه پاس گل مهم را به نام خود ثبت کرده است. حمدالله، بازیکن مراکشی النصر دیگر ستاره این تیم است که به تصور AFC در صورت صعود زردپوشان به فینال می‌تواند آقای گل این رقابت‌ها لقب گیرد. این بازیکن پس از ماجد عبدالله که در سال ۱۹۹۸ خداحافظی کرد، به ستاره النصر تبدیل شده و توانسته در دو فصل پیاپی عنوان آقای گلی لیگ عربستان را از آن خود کند. گونزالو نیکولاس مارتینس معروف به «پیتی مارتینس» دیگر مهره قابل اتکای النصر است که مقابل الاهلی گلزنی کرد و عبدالفتاح عسیری که ستاره النصر مقابل الاهلی بود و به نظر می‌رسد برابر پرسپولیس هم یکی از مهره‌های اصلی حریف سعودی باشد. البته در این لیست باید از عبدالمجید الصلیهم نیز به عنوان بازیکن برتر النصر نام برد.

دست پر یحیی و بلای جان حریفان

البته دست یحیی هم برابر حریف عربستانی خالی نیست. سرمربی جوان سرخپوشان در درون دروازه مهره قابل اتکایی، چون لک را دارد که در بازی‌های گذشته عالی ظاهر شده است. در خط دفاعی نیز می‌توان به شجاع اشاره کرد که با وجود اختلافات شدیدی که با باشگاه داشته، درون زمین از جان مایه گذاشته و در بازی امروز نیز امید اصلی سرخپوشان برای مقابله با مهر‌های هجومی حریف است. ضمن اینکه وحید امیری و بشار رسن نیز دو مهره جنگنده، دونده و صدالبته تأثیرگذار پرسپولیس در بازی‌های قبلی بودند. اما شاید زهردارترین مهره سرخپوشان که تا به امروز حسرت برد و صعود را به دل حریفان این دوره پرسپولیس گذاشته عیسی آل‌کثیر باشد که تاکنون چهار مرتبه در این دوره برای نماینده سرخپوش ایران گلزنی و خیلی زود ثابت کرده که جانشین خوبی برای علیپور است و سرخپوشان در خرید او اشتباه نکرده اند.

پرسپولیس جام می‌خواهد

النصر می‌تواند قربانی بعدی پرسپولیس باشد در راه رسیدن به فینال، تیمی که اگرچه از مهره‌های قابل قبولی بهره می‌برد و تا به اینجای کار هم خوب پیش آمده و حضورش در فینال نشان‌دهنده قدرتی است که دارد، اما نگاهی به عملکرد این تیم خصوصاً در مرحله گروهی نشان می‌دهد که کنار زدن این تیم عربستانی چندان هم دور از دسترس نیست. تیمی که مقابل السدی که پرسپولیس به زانو درآوردش، تن به تساوی داده و برابر العین امارات قعرنشین گروه D نیز متحمل شکست شد، آنقدر‌ها هم نمی‌تواند برای شاگردان یحیی که تخته گاز راه فینال را در پیش گرفته‌اند سرسخت و دست و پاگیر باشد. با وجود این یحیی تأکید دارد که هر بازی فینال است و هیچ حریفی را نمی‌توان دست‌کم گرفت، خصوصاً حریفی که تا نیمه‌نهایی پیش آمده است: «با مشکلات زیادی خود را به دوحه رساندیم و از کوه موانع رد شدیم و حالا به دیداری رسیده‌ایم که یک فینال است و تیمی که بتواند به سلامت از این نبرد بیرون بیاید به بازی آخر می‌رسد. سزاوار و شایسته رسیدن به این مرحله بودیم، اما راهمان هنوز ادامه دارد. می‌خواهیم در فینال باشیم و قهرمان شویم تا دل هوادارانی را که در این مدت جای‌شان کنار ما و روی سکو‌ها خالی بود شاد کنیم. امیدوارم این‌بار هم به هدفی که داریم، برسیم. در واقع پرسپولیس جام می‌خواهد و تا آخرین لحظه برای دستیابی به آن مبارزه می‌کنیم.»

۹۰ دقیقه تا حضور در بین بزرگان

حضور در فینال، اما این‌بار برای پرسپولیس متفاوت خواهد بود. با توجه به اینکه آسیا سه سهمیه برای حضور در جام باشگاه‌های جهان دارد، رقابت‌هایی که در فورمت جدید هر چهار سال یک‌بار و در فاصله یک‌سال تا جام جهانی در کشور میزبان مسابقات برگزار می‌شود، پرسپولیس در صورت عبور از سد النصر و حضور در فینال می‌تواند بعد از سپاهان دومین تیم ایرانی باشد که حضور در جام باشگاه‌های جهان را تجربه می‌کند. تجربه‌ای که منوط به کنار زدن حریف عربستانی در نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان آسیاست.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار