روحانی: «نگاه به بیرون» حرف نادرست و غلطی است
کد خبر: 1021693
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Hmv
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۰۹ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۶
حسن روحانی، سخنانش در جلسه دیروز هیئت دولت را به پاسخگویی در مورد دو انتقاد منتقدان دولت اختصاص داد. او این انتقاد را که نگاه دولتش به بیرون است و نه داخل، رد کرد و آمار‌هایی در مورد رشد تولید ارائه داد که ثابت کند نگاه‌شان به داخل بوده است.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: این در حالی ا‌ست که دولت روحانی برای حل مشکلات اساسی کشور همواره چشم به غرب داشته و حتی برجام را با نگاه به انتخابات ریاست جمهوری امریکا و اینکه دموکرات‌ها رأی بیاورند، امضا کرد. در هفته‌های اخیر هم نگاه دولت و حامیانش به انتخابات ماه بعد امریکا بر کسی پوشیده نیست و تا حدی پیش رفت که ربیعی، سخنگوی دولت گفت، ما تاوان انتخابات اشتباه مردم امریکا را می‌دهیم! دومین انتقادی که روحانی به زعم خود پاسخ گفت، این بود که دولت تا پیش از در اختیار گرفتن قدرت، مشکلات را ناشی از سوء‌مدیریت می‌دانست، ولی حالا آدرس واشنگتن را می‌دهد. روحانی گفت: ما در سال‌های گذشته فقط تحریم داشتیم و جنگ اقتصادی در کار نبوده، ولی از سال ۹۷ شرایط متفاوت شده و وارد یک جنگ اقتصادی شده‌ایم. به نظر می‌رسد روحانی برای توجیه عملکرد ضعیف دولتش، عبارات و تحلیل‌های جدید خلق می‌کند، وگرنه ایران چندین دهه است که مورد حملات اقتصادی امریکا قرار دارد و بحث یک سال و دو سال نیست. او بخشی از مشکلات را تقصیر مخالفان FATF دانست.

رئیس‌جمهور حسن روحانی، صبح دیروز در جلسه هیئت دولت با اشاره به رأی اعتماد مجلس به علیرضا رزم‌حسینی وزیر پیشنهادی دولت برای وزارت صمت، گفت: الحمدلله با این رأی، وزیر مشخص شد، آن هم وزیر وزارتخانه‌ای که در خط مقدم مبارزه با تحریم است و بار تأمین کالا‌های اساسی و ضروری و بخش بزرگی از بار تولید را بر دوش دارد. وی با بیان اینکه در پیوست حکم وزیر صمت، چهار مسئله و مسئولیت مهم را بر دوش وزیر قرار داده‌ام، گفت: اولین مأموریت، بحث جهش تولید است که امسال همه ما مسئولیت داریم این شعار را محقق کنیم.

جنگ اقتصادی از سال ۹۷ شروع شد قبلاً فقط تحریم بود!

روحانی، دومین مأموریت مهم وزارت صمت را صادرات کالا عنوان کرد و گفت: برخی دوستان در فضای مجازی می‌گویند قبل از این دولت هم تحریم بوده و الان هم تحریم است. می‌گویند شما قبلاً می‌گفتید که مشکلات ناشی از عدم مدیریت است ولی امروز می‌گویید ناشی از تحریم است.

وی در پاسخ به این انتقاد گفت: جنگ اقتصادی در این سه سال اتفاق افتاده است. آنچه در گذشته بوده، کم یا زیاد تحریم بوده، نه جنگ. ما در روز‌های سخت، حداقل یک‌میلیون بشکه نفت صادر می‌کردیم، آن هم با قیمت هر بشکه ۱۲۰دلار. بانک‌های ما در شرایطی که امروز هستند، نبوده‌اند و شرایط بهتری را داشته‌اند، البته در دولت دوازدهم شرایط بهتری پیش آمد و از لیست سیاه FATF هم خارج شدیم، اما متأسفانه باز مشکلاتی پیش آمد، به خاطر اینکه برای برخی لوایح چهارگانه‌ای که هم مورد تأکید دولت بود هم مورد تأکید جلسه سران قوا، مشکل پیش آمد.

به رغم کرونا و تحریم در کالا‌های اساسی دچار مشکل نبودیم

روحانی با بیان اینکه مسئولیت سوم وزارت صمت، تهیه کالا‌های ضروری برای کشور است، اظهار داشت: به رغم کرونا و تحریم، در کالا‌های اساسی دچار مشکل نبوده‌ایم و کالا به‌موقع وارد بازار شده، حالا در قیمت‌ها ممکن است اشکالاتی پیش آمده باشد. وی افزود: همیشه ممکن است مشکلات ساختاری قدیمی و مدیریتی وجود داشته باشد، اما درصدشان در این شرایط جنگ چقدر است؟ باز نروند مقایسه کنند با شرایط تحریم. امروز در شرایط جنگ هستیم و این جنگ از ۹۷ شروع شده است. تحریف نکنیم در واقعیت‌های جامعه.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: مثل این است که کسی درباره جنگ هشت ساله ما با عراق بگوید خب ما قبلاً هم با عراق جنگ داشته‌ایم در سال‌های ۵۱ و ۵۲. این در حالی است که آن وقت یک درگیری‌های کوچک در برخی نقاط امروزی بوده و تعدادی هم کشته و اسیر شده‌اند. این درگیری کوچک را با جنگ مقایسه می‌کنید؟ شرایط امروز کشور و قبل از سال ۹۷ هم همان است. بله، تحریم بوده قبلاً هم بوده، گاهی بیشتر گاهی کمتر، ولی جنگ اقتصادی از سال ۹۷ شروع شده.

تکرار نکنید که نگاه دولت به بیرون است!

روحانی، چهارمین وظیفه مهم وزارت صمت را نظارت بر بازار دانست و با بیان اینکه ما در شرایط جنگ باید بازار، انبار‌ها و گمرکات را مراقبت کنیم، خاطرنشان کرد: تصمیم‌هایی در روز‌های اخیر گرفته شد تا بانک مرکزی و گمرک کمک کنند ما بتوانیم کالا‌های دپوشده که حالا مجموعاً ۸میلیون تن کالا دپو شده را که ۵/ ۳ میلیون آن کالای اساسی است، آزاد کنیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه گاهی حرف‌هایی در رسانه‌ها زده می‌شود که باید درباره آن‌ها برای مردم توضیح داد تا واقعیت را بدانند، اظهار داشت: می‌گویند اشکال این دولت این است که نگاهش به بیرون است، اگر نگاه دولت به داخل بود، این مشکلات را نداشتیم. پاسخ این حرف، پنج‌شنبه‌هاست. هر پنج‌شنبه ما به این حرف پاسخ می‌دهیم. روحانی ادامه داد: این افتتاح‌هایی که غیر از پنج‌شنبه‌ها انجام می‌شود که حالا من پنج‌شنبه را به عنوان نمونه گفتم، گواه این ادعاست. همین دیروز ۳ هزارو ۵۰۰ میلیارد تومان پروژه برق افتتاح شده است، بنابراین نگاه ما به بیرون است یا داخل؟ تولید محصولات کشاورزی ما از ۹۷میلیون تن به ۱۳۰میلیون تن رسیده، این نگاه به داخل است یا خارج؟ ما که در بنزین، گازوئیل، گاز و گندم و حتی در برخی محصولات به خودکفایی نزدیک شده‌ایم، نگاه ما به داخل بوده یا خارج؟ اینکه گاز ما از ۶۰۰میلیون متر مکعب در روز به هزارمیلیون متر مکعب می‌رسد، نشان می‌دهد که نگاه ما به داخل بوده است.

رئیس‌جمهور افزود: پس این حرفِ نادرستِ ناصحیحِ غلطِ تحریف‌کننده را تکرار نکنید؛ نگویید نگاه دولت به بیرون است. بله نگاه دولت این است که باید با دنیا تعامل کرد. هزار بار دیگر تکرار می‌کنیم، ما گفته‌ایم تعامل سازنده. مقام معظم رهبری تصریح فرمودند تعامل گسترده و سازنده. بله باید با دنیا تعامل سازنده و گسترده داشته باشیم. ما امروز هم واردات داریم هم صادرات. روحانی ادامه داد: مشکلات را بگوییم، اما کار‌هایی هم که شده را برای مردم توضیح دهیم تا مردم واقعیت‌ها را بدانند که در چه شرایطی هستیم. اگر کسی بگوید همه مشکلات بر دوش مدیریت اجرایی دولت است، این حرف اشتباه و غلط و نادرست است. همه امروز بار سنگین بر دوش داریم، این بار سنگین را قوای سه‌گانه، نیرو‌های مسلح و مردم عزیز ما باید تحمل کنیم و به مقصد برسانیم.

امریکا شرایط بدی دارد

روحانی با بیان تلاش امریکا برای توطئه‌چینی علیه ایران گفت: خود امریکایی‌ها در یک شرایط بسیار سختی گرفتار شده‌اند. اگر مناظره (ترامپ و بایدن) را بعضی از مردم ما دیده باشند یا امروز در فضا‌های مطبوعاتی و مجازی بخوانند، می‌بینند آن‌ها چه وضعی دارند و در چه اوضاعی گرفتار شده‌اند؛ از یک طرف بدترین مدیریت را در کرونا داشتند، بدترین میزان بیکاری امروز دامن آن‌ها را گرفته و از یک طرف ناآرامی داخلی در داخل امریکا از شرایط قبل بدتر است، از طرف دیگر در سیاست خارجی هیچ پیروزی‌ای به دست نیاورده‌اند. در سیاست خارجی هم ناموفق بوده‌اند و نه تنها نسبت به ایران، نسبت به منطقه و پاسیفیک و اروپا و نفتا ناموفق بوده‌اند. در سیاست خارجی همه جا ناموفق بوده‌اند.

رئیس‌جمهور افزود: یک کشوری که این همه مشکلات دارد، طبیعی است این مشکلات را می‌خواهد به دنیای بیرون امریکا منتقل کند. آن وقت علیه ایران توطئه و تلاش می‌کند، البته تا ما اسم امریکا را می‌بریم که امریکا جنایت می‌کند، کانال‌های خارج‌نشین آنچنان ماتم می‌گیرند و عزادار می‌شوند، می‌گویند نه اینجوری نیست چرا دولت می‌گوید آدرس واشنگتن دی‌سی است. یک عده هم در کنار و گوشه، دنبال آن‌ها را می‌گیرند، اما این یک واقعیت است، چه بپسندید و چه نپسندید.
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۱
ملایری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۰
0
2
جناب رییس جمهور روحانی شاید نگاه ات به بیرون نبود اما امیدت به بیرون o کدخدا برای برداشتن تحریم هایی که به سفارش دوستانتان برقرار کرده بودند بود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار