پلیس نیازمند همراهی شهروندان است
کد خبر: 1021556
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Hki
تاریخ انتشار: ۰۹ مهر ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۰
سردار مسعود مصدق
امنیت و آرامش اساس پیشرفت و تعالی هر جامعه‌ای محسوب می‌شود و بدون شک بدون وجود این مهم، به قول گفتنی سنگ روی سنگ بند نخواهد شد و هیچ فرجام مطلوب و مبارکی نمی‌توان برای هیچ مقوله‌ای پیش‌بینی کرد.
امنیت، اساس پیشرفت و تعالی است. امنیت مقوله‌ای فرابخشی است که در تأمین، تثبیت، گسترش و تعالی آن علاوه بر دستگاه‌های مختلف دولتی، مردم و نهاد‌های مردمی هم سهم عمده و چشمگیری دارند.

اهمیت و لزوم وجود امنیت از بدیهیات و مسلماتی است که همگان بر آن صحه می‌گذارند. امنیت، نعمتی ناشناخته و مجهول است که همچون هوا اهمیت آن صرفاً زمانی مشخص می‌شود که انسان از وجود آن محروم می‌شود، از این رو لازم است تا این نعمت گران سنگ را قدر بدانیم و در حفظ و تقویت آن بکوشیم.

همه افراد جامعه در حفظ و ارتقای‌امنیت جامعه خود سهیم و دخیل هستند و هر کس به زعم خود می‌تواند تأثیر‌گذار واقع شود؛ لذا در این میان فرد فرد افراد یک جامعه در این امر دخیل هستند.

مؤلفه‌های مختلفی در تقویت و تضعیف امنیت تأثیرگذار هستند. مؤلفه‌هایی سلبی و ایجابی که بخش ایجابی آن به مردم بر می‌گردد. مثلاً در موضوع سرقت که می‌تواند امنیت روانی و روحی مالباخته‌ها را دگرگون سازد، باید گفت که مردم باید دقت لازم را در حفظ و نگهداری اموال خود به وجود آورند و احتمال سرقت آن را کاهش و حتی به صفر برسانند.

یا در موضوع کلاهبرداری که از جمله جرائمی است که این روز‌ها به واسطه استقبال مردم از فضای مجازی رنگ و رویی تازه هم به خود گرفته است، باید گفت که اگرچه بار‌ها عنوان شده است که برخی کلاهبرداران با عنوان مسابقات رادیویی با افراد مختلف تماس گرفته و اعلام می‌کنند که در مسابقات برنده شده‌اند و در ادامه آن‌ها را به پای دستگاه‌های خودپرداز می‌کشانند و با چرب زبانی و حقه بازی حساب آن‌ها را خالی می‌کنند. این در حالیست که فرد فریب خورده در هیچ برنامه و مسابقه‌ای شرکت نداشته و به‌رغم این موضوع فریب کلاهبرداران را می‌خورد و در ادامه است که امنیت و آرامش او و خانواده و اطرافیانشان خدشه دار می‌شود یا موضوعات دیگری که شاید هر کدام از ما به سادگی از آن عبور کنیم، ولی باید باور داشت که امنیت جامعه پازل بزرگی است که با در کنار هم قرار دادن همین مسائل به ظاهر کوچک ایجاد می‌شود.

از این رو علاوه بر اینکه در این مهم پلیس باید وظایف خود را به خوبی پیگیری کرده و به انجام رساند، مردم نیز باید سهم خود را به نحو مقتضی ایفا کنند؛ چراکه بنی‌آدم اعضای یکدیگرند و همه در مقابل آینده و عاقبت جامعه مسئول می‌باشند و همه باید شهروندی مسئولیت پذیر باشیم و در مقابل همه حوادث پیرامون خود آگاه و فعال عمل کنیم؛ لذا در موضوع امنیت، پلیس نیازمند همکاری و همراهی همه شهروندان گرامی می‌باشد که در این زمینه سامانه‌۱۱۰ برای دسترسی هرچه سریعتر مردم با پلیس راه‌اندازی شده‌است تا مردم بتوانند به راحتی مشکلات خود را با پلیس در میان بگذارند.

*معاون هماهنگ کننده فرماندهی انتظامی تهران بزرگ
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار