بذرپاش: متاسفانه ناهماهنگیم و این یکی از دلایل اصلی بروز مشکلات است
کد خبر: 1021245
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Hfh
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۷
رئیس کل دیوان محاسبات کشور گفت: شرایط تامین ارز و کمبود منابع را درک می‌کنیم، ولی عدم هماهنگی در تعریف و تامین نیاز‌های وارداتی و بروکرواسی‌های بعضاً سردرگم، تولید و اشتغال را به خطر انداخته و صدمات جبران ناپذیری را خواهد داشت.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: مهرداد بذرپاش رئیس کل دیوان محاسبات کشور با اشاره به غیرمتعارف نبودن رسوب کالا‌ها در گمرک، اظهار داشت: انتظار می‌رود در ترخیص کالا‌های اساسی از جمله روغن و کنجاله که ارز ۴۲۰۰ تومانی آن تامین شده، ولی کمبود آن در بازار احساس می‌شود و بر این اساس قیمت آن افزایش می‌یابد، تسریع شود تا به بحران تبدیل نشود.

وی علت افزایش قیمت کالا‌ها در برخی موارد را نه کاهش عرضه کالا و نه تغییر قیمت ارز، بلکه فقط ضعف نظارت دانست و گفت: شرایط تامین ارز و کمبود منابع را درک می‌کنیم، ولی عدم هماهنگی در تعریف و تامین نیاز‌های وارداتی و بروکرواسی‌های بعضاً سردرگم، تولید و اشتغال را به خطر انداخته و صدمات جبران ناپذیری را خواهد داشت.

وی عدم استقرار قانون پنجره واحد تجارت را ضعف هماهنگی دانست و گفت: در یک حاکمیت واحد، دستگاه‌ها و دولت و همه کمک کنند تا این قانون اجرایی شود و مردم منتظر تصمیم مدیران نباشند. موانع برطرف و مشکلات حل شود. همچنین سامانه جامع تجارت و ارتباط بین سامانه‌ای بانک مرکزی، گمرک و وزارت صمت هنوز بخوبی راه اندازی نشده است.

رئیس کل دیوان محاسبات کشور از پیشنهاد پرکردن انبار‌های کشور در شرایط تحریم، استقبال کرد و گفت: ۸ میلیون تن کالا در انبار‌ها دپو شده است. هرچند این میزان در مقایسه با سال‌های قبل بالا نیست، ولی در شرایط کنونی بازار قابل قبول نیست و بازار را دچار تلاطم می‌کند. باید کالا‌های اساسی بویژه مواد غذایی سبد خانوار، مواد اولیه و کالا‌های واسطه‌ای در اسرع وقت به دست مردم برسد.

بذرپاش سیاست واردات در مقابل صادرات را هم روش مناسبی دانست که اگر صادرکنندگان اطمینان حاصل کنند که می‌توانند کالای مورد نظر را وارد نمایند، از این تصمیم استقبال خواهند نمود.

وی در خصوص کالا‌های فاسد شدنی گفت: این کالا‌ها را نمی‌توان گرفتار روند‌های اداری طولانی مدت نمود و باید گمرک مراحل ترخیص این کالا‌ها را تسریع کند و دیوان محاسبات کشور نیز از کمک‌های لازم در خصوص اخذ مجوز‌های قانونی دریغ نخواهد کرد. همچنین میزان دقیق کالا‌ها در مبادی و ورودی کشور شفاف باشد و نباید به عنوان محدوده مناطق آزاد و یا ویژه اطلاعات کالا‌ها ناقص باشد و اگر نیاز به اصلاح قانون باشد باید سریعا انجام شود.

بذرپاش کشور را در شرایط جنگ اقتصادی دانست و تاکید کرد: می‌بایست قرارگاهی عمل کنیم و همه ساختارها، دستگاه‌ها به فکر سهولت در انجام امورات و کمک به مردم باشند. برای جلوگیری از هزینه‌های گزاف انبارداری و افزایش قیمت تمام شده کشتی‌های حامل کالا هرچه سریع‌تر تعیین تکلیف شود و بانک مرکزی نیز در اسرع وقت نسبت به تامین ارز مواد اولیه، اجزاء و قطعات مربوط به واحد‌های تولیدی مطابق تصمیمات ستاد اقتصادی دولت اقدام نماید.

وی از عملکرد سازمان توسعه و تجارت درایجاد هماهنگی بین دستگاه‌ها انتقاد کرد و افزود: قانون و رویه‌ها در این خصوص وجود دارد و هماهنگی‌های لازم بین دستگاه‌ها توسط سازمان توسعه و تجارت باید انجام می‌شد که ترک فعل نموده است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار