رد پای پتروشیمی‌ها در افزایش قیمت کالاها!
کد خبر: 1020768
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004HY0
تاریخ انتشار: ۰۳ مهر ۱۳۹۹ - ۰۳:۴۵
رئیس هیئت‌مدیره کانون انجمن‌های صنفی صنایع غذایی و دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت ایران از افزایش ۱۳۰ تا ۱۵۰ درصدی قیمت مواد پتروشیمی و در پی آن افزایش هزینه‌های بسته‌بندی صنایع غذایی در ماه‌های اخیر خبر داد و گفت: وقتی صنایع مادر مثل پتروشیمی، فولاد، برق و ... به صورت بی‌رویه افزایش قیمت داشته باشند روی صنایع دیگر هم تأثیر می‌گذارد. بنابراین قطعاً یکی از دلایل افزایش قیمت کالا‌های مختلف در ماه‌های اخیر همین است و دلیل دیگر هم نوسانات نرخ ارز.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: محمدرضا مرتضوی در گفتگو با ایسنا، از افزایش هزینه‌های بسته‌بندی صنایع غذایی در ماه‌های اخیر خبر داد و گفت: برای مثال در صنایعی که از کیسه‌های پلی پروپیلن استفاده می‌کنند، قیمت مواد پتروشیمی از کیلویی ۱۲ هزار تومان در یک ماه و نیم گذشته به حدود ۳۰ هزار تومان رسیده‌است، یعنی حدود ۵/ ۲ برابر شده‌است.

وی با بیان اینکه قیمت مواد اولیه ساخت نایلون، سلفون، کیسه، گونی و اقلام بسته‌بندی مثل ظروف پلاستیکی طی سه ماه گذشته ۱۳۰ تا ۱۴۰ درصد افزایش داشته‌است، تصریح کرد: از طرف دیگر در بورس دائماً به قیمت‌ها رقابت می‌خورد، برای مثال قیمتی که در بورس اعلام می‌شود ۱۶ هزار تومان است، اما با قیمت رقابت کیلویی ۳۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

رئیس کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران با بیان اینکه افزایش قیمت مواد بسته‌بندی باعث افزایش شدید قیمت هزینه بسته‌بندی شده‌است، اظهار کرد: برای مثال کارخانجاتی که از کیسه‌های پلی پروپیلن استفاده می‌کنند، تا چند ماه پیش آن را هزارو۲۰۰ تومان می‌خریدند، اما الان به ۲هزارو۸۰۰ تومان رسیده، یعنی ۱۴۰ تا ۱۵۰ درصد افزایش داشته‌است. این در حالی است که صنعت پتروشیمی با افزایش هزینه برق، گاز، دستمزد کارگر و موارد دیگر مواجه نبوده و نباید قیمت‌های خود را افزایش دهد، اما مشخص نیست که به چه علت مواد پتروشیمی به قیمت‌های گزاف فروخته می‌شود.

افزایش قیمت مواد پتروشیمی بر بسته‌بندی‌های کوچک بیشتر است

وی در پاسخ به اینکه افزایش قیمت مواد پتروشیمی تا چه حد روی قیمت صنایع غذایی تأثیر داشته نیز گفت: میزان تأثیر به نوع مواد غذایی وابسته و در صنایع مختلف متغیر است. برای مثال در نان بسته‌بندی، بستنی، شکر، نخود و لوبیا که بسته‌های کوچک دارند و آب معدنی تأثیر زیادی می‌گذارد.

رئیس کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران با بیان اینکه دلیل لجام گسیختگی در قیمت مواد پتروشیمی مشخص نیست، تصریح کرد: وقتی قیمت ماده پتروشیمی به عنوان یک صنعت مادر در همه کالا‌ها تأثیر دارد نباید در دو یا سه ماه قیمت آن ۱۵۰ تا ۱۶۰ درصد افزایش داشته‌باشد. من به عنوان کسی که در بخش‌های مختلف صنعت کار می‌کند دلیلی برای افزایش قیمت مواد پتروشیمی نمی‌بینم. عده‌ای معتقدند شرکت‌های پتروشیمی تمهیداتی را به کار می‌برند تا با تنظیم عرضه و تقاضا قیمت بالا برود. وی افزود: باید به این نکته توجه کرد که پتروشیمی در ۴۰ تا ۵۰ سال گذشته رشد خوبی داشته، اما این صنایع متعلق به مردم است و کسانی که آن را کنترل می‌کنند باید دقت بیشتری داشته باشند. اینکه صنعت پتروشیمی در دست خصولتی‌ها است نباید عاملی باشد که هر کسی هر کاری می‌خواهد انجام دهد. بخش‌های دیگری هم که در دست پتروشیمی است به این مشکل دچار شده و در بخش کود هم شاهد افزایش پنج برابری قیمت‌ها بوده‌ایم. مرتضوی در پایان در پاسخ به اینکه آیا می‌توان گفت افزایش قیمت‌هایی که اخیراً در کالا‌های مختلف رخ داده به دلیل همین افزایش هزینه بسته‌بندی بوده است، تصریح کرد: وقتی صنایع مادر مثل پتروشیمی، فولاد، برق و ... به صورت بی‌رویه افزایش قیمت داشته‌باشند، روی صنایع دیگر هم تأثیر می‌گذارد. بنابراین قطعاً یکی از دلایل افزایش قیمت‌ها در ماه‌های اخیر همین است و دلیل دیگر هم نوسانات نرخ ارز.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار