تعداد مبتلایان جدید کرونا از ۳ هزار نفر عبور کرد
کد خبر: 1020300
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004HQS
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۷
طی ۲۴ ساعت منتهی به روز یک‌شنبه ۳۰شهریور ۱۳۹۹ و بر اساس معیار‌های قطعی تشخیصی، ۳ هزار و ۹۷ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۲۷۲ نفر از آن‌ها بستری شدند. مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۴۲۲ هزار و ۱۴۰ نفر رسید. در همین بازه زمانی، ۱۸۳ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۲۴ هزار و ۳۰۱ نفر رسید. همچنین ۳هزارو۸۹۸ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.
زهرا چيذری
سرویس جامعه جوان آنلاین: با ثبت ۱۸۳ مرگ دیگر طی ۲۴ ساعت منتهی به روز گذشته، نگرانی‌ها برای بازگشت به وضعیت مرگ روزانه بالای ۲۰۰ نفر شدت گرفته‌است. علاوه بر این روز گذشته تعداد موارد جدید ابتلا به کرونا در کشور دوباره از ۳ هزار نفر بالاتر رفت. از سوی دیگر تمام قسمت‌های نقشه ایران از منظر وضعیت شیوع کرونا قرمز است، اما برخی شهر‌ها و استان‌ها به ویژه پایتخت در وضعیت ویژه‌تری قرار دارد، به گونه‌ای که با رشد ۱۰ درصدی بستری‌ها در تهران مواجهیم. در چنین شرایطی علیرضا زالی شرایط تهران را کاملاً قرمز توصیف کرد و خواستار بازگشت محدودیت‌ها و دورکاری کارمندان دولت شد. به خصوص اینکه با جهش ویروس کرونا قدرت انتقال آن هشت تا ۱۲ برابر افزایش یافته‌است.

طی ۲۴ ساعت منتهی به روز یک‌شنبه ۳۰شهریور ۱۳۹۹ و بر اساس معیار‌های قطعی تشخیصی، ۳ هزار و ۹۷ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۲۷۲ نفر از آن‌ها بستری شدند. مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۴۲۲ هزار و ۱۴۰ نفر رسید. در همین بازه زمانی، ۱۸۳ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۲۴ هزار و ۳۰۱ نفر رسید. همچنین ۳هزارو۸۹۸ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

تا کنون ۳۵۹ هزار و ۵۷۰ نفر از بیماران بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند.

تداوم وضعیت قرمز در کشور

شیوع کرونا در سراسر کشور رنگ قرمز و هشدار پاشیده‌است. استان‌های تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان و یزد در وضعیت قرمز قرار دارند. همچنین استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، هرمزگان، فارس و گلستان نیز در وضعیت هشدار بیماری قرار دارند.

نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران طی چند روز گذشته در کلانشهر تهران ۱۰ درصد افزایش موارد بستری کرونا در بیمارستان‌ها را شاهد بوده‌ایم.

علیرضا زالی، رئیس ستاد کرونای استان تهران شرایط پایتخت را کاملاً قرمز توصیف کرد و با بیان اینکه تهران وارد موج سوم کرونا شده گفت: «اگر مداخلات جدی صورت نگیرد هفته‌های سختی را خواهیم داشت. به همین‌خاطر هم نامه‌ای از طرف ستاد کرونای استان تهران برای بازگشت محدودیت‌های کرونایی به ویژه بحث دورکاری در استان تهران به وزیر بهداشت ارسال شده‌است.»

به گفته وی آمار روز‌های اخیر نشان از آن دارد که در تهران وارد موج سوم شده‌ایم، به گونه‌ای که فاصله بین موج دوم و موج سوم فاصله بسیار کوتاهی بود. زالی افزود: «با توجه به اینکه از روز شنبه تا به امروز در حال رصد وضعیت هستیم، به نظر می‌رسد که آمار رو به افزایش است و طبیعتاً این آمار موج گذرا تلقی نمی‌شود، آماری که الان تجربه می‌کنیم در تطابق با شکل‌گیری موج سوم است.»

دلایل موج سوم زودهنگام کرونا در تهران

زالی با اشاره به دلایل شکل‌گیری موج سوم کرونا در تهران عنوان کرد: «مزمن شدن بیماری و ماهیت فرسایشی آن، باعث خستگی مردم شده و اکثراً انگیزه‌ها برای رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی کمرنگ‌تر شده‌است به طوری که در طول دو هفته گذشته میزان رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در محیط‌های عمومی و خدماتی از بالای ۸۵ درصد امروز به ۷۰ رسیده و با یک افت ۱۵ درصدی روبه‌رو هستیم. بنابراین بخشی از دلایل شکل‌گیری موج سوم به دلیل کم شدن رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی است.»

به گفته وی، حجم مسافرت‌های اخیر نیز بار بسیار زیادی در نقل و انتقال و چرخش ویروس داشت. رئیس ستاد کرونای تهران با تجمعات را هم به عنوان عامل بعدی مؤثر در شکل‌گیری موج سوم دانست. وی شتاب در برخی از بازگشایی‌ها را به عنوان عامل بعدی شکل‌گیری موج سوم معرفی کرد و افزود: «با تغییر شرایط مشاغل آموزشی و با توجه به بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها طبیعتاً تعداد زیادی از افرادی که تا امروز در منزل بودند وارد عرصه شدند.»

فشار زیاد بر حمل و نقل تهران

زالی با اشاره به افزایش فشار بر حمل و نقل عمومی تهران گفت: «به طور متوسط بالای ۹۵۰ تا ۹۶۰ هزار نفر از مترو و تعداد قابل‌توجهی در مجموع از اتوبوس استفاده می‌کنند. در این شرایط انتظار ما این است که برای حل این معضل باید ابتدا مشکلات زیرساختی حمل و نقل فعلی تهران به خصوص در بخش مترو برطرف شود؛ چراکه در شرایط فعلی تنها می‌تواند تا ۳۰ درصد نیاز‌ها را پوشش دهد در صورتی که این مسئله باید تا سه برابر افزایش پیدا کند.»

رئیس ستاد کرونا تهران تسامح در برخورد با افراد یا اماکنی که پروتکل‌ها را رعایت نمی‌کنند، معضل جدی بعدی دانست و گفت: «ما نسبت به عدم‌رعایت پروتکل‌های بهداشتی خیلی تسامح به خرج می‌دهیم، متأسفانه هیچ محدودیتی در سفر‌ها ایجاد نکرده ایم و همچنین اقدام و جرایم قطعی و بازدارنده در نظر گرفته نمی‌شود. این در حالی‌است که حداقل در ۱۵۶ کشور دنیا از جرایم بازدارنده مانند زندان و جرایم نقدی استفاده می‌شود.»

افزایش ۸ تا ۱۲ درصدی قدرت انتقال کرونا

زالی با بیان اینکه طبق پیش‌بینی‌ها زودتر از موعد وارد موج سوم کرونا در تهران شدیم، گفت: «طبیعتاً در استان تهران نیاز به یک‌سری مداخلات جدیدتری داریم، چراکه شرایط این استان متفاوت‌تر است و اگر مداخلات جدی صورت نگیرد هفته‌های سختی را خواهیم داشت.» به گفته وی برخی مطالعات نشان داده انتقال ویروس‌های جهش یافته بین هشت تا ۱۲ برابر افزایش یافته و شاید یکی از دلایل افزایش ابتلا در تهران و سایر استان‌ها همین مسئله باشد. رئیس ستاد کرونای استان تهران با بیان اینکه الان میزان بالایی از مراجعات و بستری کرونا در کشور و تهران به مراکز درمانی افرادی هستند که قبلاً یک‌بار مبتلا شده و مجدداً دچار عفونت شده‌اند، گفت: «بنابراین بحثی که در رابطه با ایمنی جمعی داشتیم حتماً بحث غلط و پندار نادرستی است و اینکه بگوییم اگر ۶۰ تا ۷۰ درصد مردم تهران یا ایران مبتلا شوند، ایمنی ایجاد می‌شود، بحث درستی نیست.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار