هر ته لنجی بدون عوارض ۳۰ وانت بار است!
کد خبر: 1019985
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004HLN
تاریخ انتشار: ۲۸ شهريور ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۰
کالای ملوانی یا ته لنجی یکی از رویه‌هایی است که در سنوات اخیر ابهامات جدی در خصوص جزئیات پیاده‌سازی آن در گمرکات مختلف استان‌های جنوبی کشور مطرح شده است. تا کنون ضوابط مشخصی از نحوه و میزان ترخیص کالا‌های گروه چهار از طریق رویه ته لنجی عنوان نشده است.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: به گزارش تسنیم، واردات ته لنجی و توزیع کالای وارد شده از یک بندر، در سراسر کشور همواره یکی از گلوگاه‌های مهم واردات غیر‌رسمی کالاست که تاکنون توجه جدی به آن نشده است. در همین راستا اخیراً سرپرست گمرک نخل تقی (از زیر مجموعه‌های استان بوشهر) به تعاونی لنج داران اعلام کرده است، حداکثر کالای مجاز به گمرک نخل‌تقی به تعداد ۳۰‌وانت بار می‌باشد.

بر این اساس هر لنج دار می‌تواند محموله‌ای معادل ۳۰‌وانت را به عنوان ته لنجی یا کالای ملوانی بدون اعمال تشریفات رایج ترخص کالا‌های رسمی از گمرک خارج کند. گفتنی است، برای ترخیص محموله‌های ته لنجی اولاً هیچ نوع ثبت سفارشی دریافت نمی‌شود و به همین دلیل بحث ممنوعیت واردات کالای گروه‌۴ در آن لحاظ نمی‌شود. از سوی دیگر در ترخیص کالای ته‌لنجی حقوق و عوارض دولتی نیز وصول نمی‌شود.

ترخیص ۳۰‌وانت‌بار ته‌لنجی با گنجایش و وزن تقریبی هر وانت ۵/ ۲ تن الی ۳‌تن به این معنی است که امکان ترخیص محموله یک لنج شامل ۹۰ تا ۱۰۰‌تن کالا از گمرک مربوطه بدون طی شدن تشریفات عمومی (از جمله چک و بررسی ثبت سفارش و غیره) وجود خواهد داشت. عمده کالا‌هایی که از رویه ته لنجی یا ملوانی خارج می‌شوند درگروه‌۴ کالایی قرار دارند. بر این اساس تنها میزان حقوق ورودی وصول نشده‌ای که از این مسیر از دسترس دولت خارج می‌شود، جالب توجه خواهد بود. گذشته از این نکته، هشدار‌های چندی قبل رئیس کل بانک مرکزی در خصوص ترخیص کالا‌های ملوانی و ته لنجی نیز نباید فراموش شود.

چندی قبل مدیرگمرک بوشهر گفته بود، اگر قرار باشد محموله‌ای که به صورت ته لنجی از گمرک خارج شده به استان‌های دیگر برود، باید محموله مذکور به گمرک بازگردد و حقوق و عوارض نیز پرداخت شود. این درحالی است که اگر هدف واردکنندگان ترخیص کالایی باشد که به دلیل ممنوعیت واردات امکان ترخیص ندارد به هیچ عنوان احتمال بازگشت محموله به گمرک وجود ندارد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار