انفجار نطنز خرابکاری بود
کد خبر: 1019974
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004HLC
تاریخ انتشار: ۲۸ شهريور ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۱
گزارش رسمی ایران به آژانس انرژی اتمی
موضوعات تحت رسیدگی، از جنبه درخواست دسترسی، با پروتکل الحاقی مرتبط هستند و نباید فراموش کنیم که پروتکل الحاقی به خاطر برجام و به‌طور داوطلبانه و موقت از سوی جمهوری اسلامی ایران اجرا می‌شود
سرویس سیاسی جوان آنلاین: جمهوری اسلامی ایران این روز‌ها در حوزه سیاست خارجی روز‌های خطیری را پشت سر می‌گذارد؛ از یک سو برجام به عنوان یک معاهده بین‌المللی با اقدامات یکجانبه‌گرایانه امریکا در معرض مرگ حتمی است و از سوی دیگر نظارت‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از تأسیسات هسته‌ای ایران همچنان جریان دارد و حتی فراتر از آن جمهوری اسلامی ایران بعضاً به درخواست‌های فرا پادمانی با حسن نیت برخورد کرده که بازدید بازرسان آژانس از دو مرکز هسته‌ای نمونه این همکاری‌هاست. حتی شبکه خبری بلومبرگ امریکا اردیبهشت ماه سال جاری در گزارشی اذعان کرد که بازرسان و کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سال گذشته میلادی در مجموع ۱۱۰۰ نفرساعت در ایران حضور داشته‌اند.

بااین حال، پنجم تیرماه گذشته وقوع یک انفجار در سایت هسته‌ای نطنز علامت سؤال‌های فراوانی را برای منشأ این حوادث نزد افکار عمومی ایجاد کرد که به‌رغم همکاری‌های همه‌جانبه ایران با آژانس چرا همچنان تأسیسات هسته‌ای ایران در معرض تهدید‌های مستقیم و غیرمستقیم دشمنان قرار می‌گیرد. مسئله‌ای که روز پنج‌شنبه موضوع سخنرانی نماینده دائم کشورمان در نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بود و او ضمن تأکید بر این نکته که «انفجار در تأسیسات هسته‌ای شهید احمدی روشن (نطنز) نتیجه خرابکاری بود» نسبت به چنین «ماجراجویی خطرناکی» هشدار داد.

کاظم غریب‌آبادی، ضمن تشریح مواضع ایران درباره گزارش پادمانی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفت: «جمهوری اسلامی ایران، اهمیت بالایی برای امنیت هسته‌ای قائل است. در این زمینه، توجه شما را به یک موضوع مهم درخصوص انفجار اخیر در تأسیسات هسته‌ای شهید احمدی روشن (نطنز) جلب می‌کنم که همان‌طور که قبلاً اعلام شد، نتیجه خرابکاری بود. ما نسبت به چنین ماجراجویی خطرناکی هشدار می‌دهیم. این اقدامات بدخواهانه باید توسط آژانس و اعضای آن قویاً محکوم شود.»

وی با استناد به قطعنامه‌های آژانس درباره خرابکاری در تأسیسات هسته‌ای کشور‌های عضو و یادآوری مسئولیت آنها، افزود: «در قطعنامه‌های مختلف کنفرانس عمومی تأکید شده است هرگونه حمله مسلحانه و تهدید علیه تأسیسات هسته‌ای اختصاص داده شده به مقاصد صلح‌آمیز و تحت پادمان، نقض اصول منشور ملل متحد، حقوق بین‌الملل و اساسنامه آژانس تلقی می‌شود.»

تهدیدات را به هر شیوه که صلاح بدانیم پاسخ می‌دهیم

سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اضافه کرد: «در همین چارچوب، ایران حق خود می‌داند ضمن حفاظت از تأسیسات هسته‌ای خود، به هر شیوه‌ای که صلاح می‌داند، واکنش لازم را نیز به این تهدیدات به طور مقتضی اتخاذ کند.»

غریب آبادی تأکید کرد: «چنین اقدامات بدخواهانه، تأثیرات منفی بر برنامه هسته‌ای ایران نخواهد گذاشت، بلکه به عنوان انگیزه‌ای برای تسریع پیشرفت‌هایش خواهد بود. این حقیقت که ۲۲ درصد از بازرسی‌های آژانس در سطح جهانی در ایران انجام شده است، نشان می‌دهد ایران شفاف‌ترین برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای را در میان کشور‌های عضو آژانس دارد. هر چند لازم است آژانس بر فعالیت‌های جاری تمرکز نماید، اما ایران به طور داوطلبانه درخواست آژانس برای رسیدگی به موضوعات احتمالی پادمانی را پذیرفت.»

سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اظهار داشت: «در همین زمینه، گزارش فعلی مدیرکل مبین گام‌هایی است که ایران و آژانس برای رسیدن به یک فهم مشترک درخصوص موضوعات مورد نظر و همچنین یافتن راه حل‌های قابل قبول برای آن‌ها برداشته‌اند.»

هشدار به شورای حکام و دبیرخانه آژانس

وی با تأکید بر ضرورت رعایت چارچوب‌های حقوقی در همکاری ایران و آژانس، تأکید کرد: «باید توجه داشت همان متون حقوقی که حقوق آژانس را مقرر می‌دارند، حدود و مرز‌های اعمال چنین حقوقی را نیز مشخص کرده‌اند. در همین رابطه، سؤالات یا درخواست‌های آژانس باید مبتنی بر دلایل معتبر قانع‌کننده و اطلاعات و ارزیابی‌های مستقل خود آژانس باشد.»

سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با اشاره به کارشکنی‌ها علیه همکاری‌های ایران و آژانس، افزود: «برای حفظ تمامیت آژانس، اعضای آن باید از هرگونه اعمال فشار به آژانس، به طور جدی پرهیز کنند. با احترام به این حدود و کنار گذاشتن اطلاعات ادعایی و ساختگی بود که زمینه همکاری میان ایران و آژانس، فراهم گردید. در همین راستا، از آنجا که آژانس اطلاعات در دسترس خود را تا به امروز بررسی و تجزیه و تحلیل کرده است، بنابراین، تأیید کرده است هیچ سؤال و یا درخواست دیگری برای دسترسی به اماکنی به‌جز آن‌هایی که توسط ایران اظهار شده‌اند، ندارد. از آنجا که معدود دشمنان برجام هیچ مسئله‌ای برای تخریب آن و همچنین همکاری بین ایران و آژانس در سالیان اخیر نیافته‌اند، سعی کردند به سمت ادعا‌های بی پایه و اساس بروند. از این‌رو، ضروری است شورای حکام و دبیرخانه آژانس در این زمینه دوراندیشی و درایت لازم را به خرج بدهند تا در دام توطئه‌های آنان گرفتار نشوند.»

فراموش نکنید اجرای پروتکل الحاقی داوطلبانه است

نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین با تأکید بر اینکه ایران به‌طور داوطلبانه در مقطعی از سال‌های گذشته و اکنون پروتکل الحاقی را اجرا کرده، بیان کرد: «موضوعات تحت رسیدگی، از جنبه درخواست دسترسی، با پروتکل الحاقی مرتبط هستند و نباید فراموش کنیم که پروتکل الحاقی به خاطر برجام و به‌طور داوطلبانه و موقت از سوی جمهوری اسلامی ایران اجرا می‌شود.» وی با اشاره به ادعا‌های امریکایی‌ها درخصوص برنامه هسته‌ای ایران، اظهار داشت: «امریکا و رژیم صهیونیستی برای سالیان متمادی با هدف انحراف جامعه بین‌المللی و آژانس، از احتمال بمب هسته‌ای و فعالیت‌های به اصطلاح پنهانی ایران صحبت می‌کنند، در حالی که نه تنها تاکنون از این بمب خیالی خبری نبوده است، بلکه ایران کشوری است که بیشترین شفافیت را در تعاملات خود با آژانس با پذیرش یک پنجم کل بازرسی‌های آن دارد.»

غریب‌آبادی تأکید کرد: «جمهوری اسلامی ایران مواضع خود را قویاً در مخالفت با سلاح‌های هسته‌ای و ضرورت امحای کامل آن‌ها اظهار داشته است. در مقابل، امریکا اکنون مجهز به حدود ۶۲۰۰ کلاهک هسته‌ای است که نیمی از سلاح‌های هسته‌ای موجود در جهان را تشکیل می‌دهد و برای نابودی چندباره جهان کافی است.»

رژیم صهیونیستی، بزرگ‌ترین نگرانی امنیتی منطقه

غریب‌آبادی با اشاره به رفتار متناقض کشور‌های عضو آژانس نسبت به تسلیحات هسته‌ای رژیم اسرائیل، گفت: «از سوی دیگر، رژیم صهیونیستی که تنها غیرعضو معاهده عدم اشاعه در منطقه خاورمیانه می‌باشد، به معاهدات دیگر ناظر بر مقوله سلاح‌های کشتار جمعی نپیوسته است و همچنان بزرگ‌ترین نگرانی امنیتی در منطقه است. این رژیم دارای انواع سلاح‌های کشتار جمعی است، به درخواست‌های مکرر جامعه بین‌المللی و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای پذیرش پادمان‌ها و بازرسان آژانس جواب رد داده است، و مکرراً همسایگان خود را تهدید و به آن‌ها حمله می‌کند.»

وی از اعضای شورای حکام پرسید: آیا با این وصف، این به تمسخر گرفتن تمامی معاهدات خلع سلاحی و کنترل تسلیحات نیست که امریکا و رژیم صهیونیستی با چنین سوابق تاریکی، صحبت از نگرانی‌های پادمانی در مورد ایران می‌کنند؟

سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با طرح این پرسش که اعضای محترم آژانس، چه کسی تهدید به شمار می‌آید، می‌گوید که این، مسلماً ایران نیست. کافی است به گزارش‌های متعدد آژانس نگاهی بیندازید که همواره صحبت از نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران و پایبندی به تعهدات آن می‌کنند. برای حفظ رژیم پادمان و همچنین تمامیت آژانس، جامعه جهانی نباید درباره وضعیت امریکا و رژیم اسرائیل و تهدیدات آن‌ها که متوجه صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی است، همچنان سکوت کند و نظاره‌گر باشد.

وی گفت: «هیئت من مایل است تا بر این نکته مهم که اجرای فعالیت‌های راستی آزمایی نیازمند این است که دو طرف با حسن نیت همکاری کنند، تأکید مجدد کند. احترام و اطمینان در طول زمان ایجاد می‌گردد، اما می‌تواند در کسری از ثانیه نابود شود. در همین راستا، قویاً از آژانس انتظار می‌رود مأموریت خود را به شیوه‌ای حرفه‌ای، مستقل، و بی‌طرفانه و به‌دوراز هرگونه فشار یا مداخله انجام دهد.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار