کدام مشکل فروش سهام عدالت حل شد؟
کد خبر: 1019962
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004HL0
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۷:۱۵
مقایسه دارایی سهامداران مستقیم و غیرمستقیم
دارایی سهامداران مستقیم سهام عدالت ۱۷میلیون تومان و دارایی سهامداران غیرمستقیم متفاوت است؛ به عنوان مثال در خراسان جنوبی ۲۴میلیون و قم ۱۷میلیون تومان است.
سرویس اقتصاد جوان آنلاین: به گزارش مهر، افرادی که روش آزادسازی مستقیم را انتخاب کرده‌اند از همان روز‌های ابتدایی می‌توانستند نسبت به فروش ۳۰درصد از سهام عدالت خود از طریق بانک‌ها و کارگزاری‌ها اقدام کنند که این عدد در روز عیدغدیر به ۶۰درصد رسید. افرادی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند نیز با ورود شرکت‌های استانی خود به بورس می‌توانند سهام خود را به فروش برسانند. در این مدت ارقام بالایی از سهام عدالت ثبت سفارش فروش شد که رقم قابل‌توجهی از آن نیز به فروش رفته است. حسین فهیمی، سخنگوی سهام عدالت پایان مردادماه اعلام کرد: ۵هزار و ۶۰۰میلیارد تومان به حساب فروشندگان سهام عدالت – حدود یک میلیون و ۹۰۰ هزار نفر – واریز شده است.

در این مدت چهار ماه، مشکلاتی اعم از فروش قطره‌چکانی، عدم امکان ثبت سفارش برای برخی از سهامداران، تأثیر سهام عدالت بر افت شاخص بورس و ... در زمینه فروش سهام عدالت مطرح بود که برخی از آن‌ها حل شد، اما برخی هنوز پابرجاست.

چه مشکلاتی از سهام عدالت برطرف شد؟
احسان همتی، کارشناس بازار سهام در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: در فروش سهام عدالت مشکلات زیادی وجود داشت که برخی از آن‌ها مرتفع شده، اما برخی دیگر هنوز پابرجاست؛ به عنوان نمونه در گذشته مشکلات زیادی درباره اشتباه بودن شماره تماس سهامداران ایجاد شده بود، اما در حال حاضر ویرایش اطلاعات در سایت سهام عدالت در حد قابل قبولی بهتر از اوایل آزادسازی شده است و مردم می‌توانند به راحتی اطلاعاتشان را ویرایش کنند.
وی با اشاره به رفع مشکل دیگری از سهامداران عدالت گفت: مسئله فروش سهام عدالت زیر ۱۸ساله‌ها نیز تا حدودی حل شده است و افراد زیادی توانسته‌اند سفارش فروش خود را برای فرزند زیر ۱۸ سال خود در سامانه‌های فروش سهام عدالت کارگزاری یا بانک‌ها قرار دهند.

همتی ادامه داد: یکی از مشکلات فروش سهام عدالت، واریز قطره چکانی و عدم اطلاع به سهامدار مبنی بر واریز وجه مورد نظر بود که این مشکل تا حدودی برطرف شده و کارگزاری‌ها تاریخ و وجه واریزی را در سایشتان به نمایش می‌گذارند، اما هنوز اطلاع نمی‌دهند که رقم واریزی برای فروش چه تعداد از چه سهامی بوده است.
 
وی بیان داشت: تغییر کارگزاری نیز از معضلات دیگری بود که برخی دچار آن شده بودند. به عنوان نمونه فردی خرید و فروش سهام را در حالت عادی با یک کارگزاری انجام می‌داد، اما به هر دلیلی ثبت‌نام برای فروش سهام عدالت را در کارگزاری دیگری انجام داده بود. این فرد نمی‌توانست به هیچ طریقی کارگزاری ناظر فروش سهام عدالت خود را تغییر داده و به کارگزاری اول خود بازگردد در قابلیتی که جدیداً کارگزاری‌ها در سایتشان ایجاد کرده‌اند؛ اگر فرد هنوز سفارش فروش نداده باشد می‌تواند کارگزاری ناظر خود را تغییر دهد.

۱۸شرکت سرمایه‌گذاری استانی درج نماد شده‌اند
این کارشناس بازار سهام گفت: با توجه به اینکه اکثر سهامداران، روش غیرمستقیم آزادسازی را انتخاب کرده‌اند، ورود شرکت‌های استانی به بورس از اهمیت بالایی برخوردار است. شرکت سرمایه‌گذاری استانی خراسان جنوبی اولین شرکتی بود که وارد بورس شد و شرکت‌های بعدی نیز به مرور وارد بورس خواهند شد.
وی درباره افرادی که روش غیرمستقیم سهام عدالت را انتخاب کرده‌اند با بیان اینکه در این روش نیز تا ۶۰درصد سهام را می‌توان فروخت، گفت: در حال حاضر ۱۸عدد از این شرکت‌ها درج نماد شده‌اند، اما معاملات تعداد محدودی از این شرکت‌ها آغاز شده است.

مقایسه دارایی
احسان همتی بیان داشت: در روش غیرمستقیم سرمایه‌گذاری هر سهامدار ۱۲۷هزار سهم از شرکت خود را سهامدار می‌شود که قیمت آن در بازار مشخص می‌شود. به عنوان مثال در حال حاضر سهام شرکت سرمایه‌گذاری استان خراسان جنوبی با قیمت ۱۹۴تومان معامله می‌شود که جمعاً هر سهامداری که سهام ۵۳۲تومانی دارد دارایی سهام عدالتش جمعاً بیش از ۲۴میلیون تومان است. در استان قم نیز هر سهم به ۱۳۵تومان رسیده که دارایی هر سهامدار به بیش از ۱۷میلیون تومان می‌رسد.

وی در مقایسه ارزش دارایی‌های سهامداران مستقیم و غیر مستقیم سهام عدالت بیان داشت: در حال حاضر هر سهامدار سهام عدالتی که روش مستقیم را انتخاب کرده است، حدود ۱۷ میلیون دارایی دارد، در حالی که افرادی که سهامدار غیرمستقیم سهام عدالت هستند بسته به استانشان دارایی متفاوتی دارد. به عنوان نمونه دارایی شرکت استانی قم حدود ۱۷میلیون تومان و خراسان جنوبی ۲۴میلیون تومان است.

همتی همچنین تأکید کرد: سهامداران باید حتی‌المقدور سعی کنند سفارش فروش سهام عدالت‌شان را از طریق بانک‌ها ثبت نکنند، چراکه سفارشات از طریق بانک‌ها به کارگزاری ارسال می‌شود و همین باعث می‌شود که فروش سهام عدالت زمان‌بر باشد و مردم معطل شوند، به همین دلیل بهترین راه، فروش از طریق کارگزاری‌ها هستند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار