۱۱۴نفر از پرسنل اورژانس اصفهان به کرونا مبتلا شده‌اند
کد خبر: 1019896
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004HJw
تاریخ انتشار: ۲۸ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۳
مدیر حوادث و فوریت‌های پزشکی اصفهان:
غفور راستین از ۹۷ هزار ماموریت حوزه پیش بیمارستانی از ابتدای سال جاری تاکنون خبر داد و گفت: ۱۱۴ نفر پرسنل اورژانس اصفهان به کرونا مبتلا شده‌اند.

به گزارش خبرنگار جوان آنلاین از اصفهان ،مدیر حوادث و فوریت‌های پزشکی اصفهان در نشست با اصحاب رسانه با اشاره به مجموعه اورژانس پیش بیمارستانی اظهار داشت: از استقلال این سازمان حدود یکی دو سالی می‌گذرد و سازمان از مرکز جدا شده ولی همچنان با وزارت بهداشت و درمان مرتبط است.

وی افزود:مجموعه پیش بیمارستانی استان با بیش از 154 پایگاه در سطح شهرها و جاده‌ها مطابق استانداردها در مواقع نیاز بر بالین بیمار و مصدوم حضور می‌یابندو پس از اقدامات درمانی و استیبل کردن بیمار را به نزدیک‌ترین مرکز درمانی انتقال می‌دهند.

مدیر حوادث و فوریت‌های پزشکی اصفهان تصریح کرد: از مجموعه 154 پایگاه اورژانس 75 پایگاه جاده‌ای، 78 پایگاه شهری و یک پایگاه هوایی در حال خدمت‌رسانی و فعالیت هستند.

راستین ادامه داد: در بعضی از نقاط استان هنوز به حد استاندارد لازم از نظر ایجاد پایگاه نرسیده‌ایم و مناطقی مانند شرق استان حدفاصل جندق نیاز به یک پایگاه که مشترک با استان سمنان است حس می‌شود.

وی با اشاره به آخرین پایگاه استان به سمت استان خراسان و طبس به نام پایگاه پتاس با 483 کیلومتر فاصله تا مرکز استان است، اذعان کرد: پوشش از منطقه شرق شروع می‌شود و تا آخرین پایگاه در بویین میاندشت ادامه پیدا می‌کند.

مدیر حوادث و فوریت‌های پزشکی اصفهان خاطرنشان کرد: به‌زودی پایگاه دیگری در حد فاصل الیگودرز چمن سلطان به سمت بویین میاندشت در منطقه‌ای به نام نوغان ایجاد خواهد شد.

وی افزود: از سمت جنوب وشاره شهرستان شهرضا شروع و تا موته در مرز مشترک استان اصفهان با اراک ادامه خواهد داشت.

راستین با بیان اینکه تمام نقاط استان اصفهان پوشش اورژانس داده می‌شوندابراز داشت: در دو سال اخیر ناوگان آمبولانس حدود 80 درصد به استانداردهای لازم رسیده است، آمبولانس‌ها و تجهیزات پزشکی داخل آمبولانس به استاندارد نزدیک هستند و  می‌توان گفت این موارد در اروپا در حال استفاده است.

وی ادامه داد: نیروها به صورت مستمر در حال آموزش هستند و در بعضی از مراکز درمانی برای آموزش‌های احیای بیماران کادر درمان از آنها استفاده می‌شود.

مدیر حوادث و فوریت‌های پزشکی اصفهان تصریح کرد: سهم استان اصفهان از اورژانس هوایی 3 پایگاه هوایی است و کریدور زمینی و هوایی ترانزیت داریم و کردیودر زمینی در مرکز کشور قرار داریم و ترانزیت شمال به جنوب و غرب به شرق از خود اصفهان عبور می‌کند.

وی با اشاره به افزایش مسئولیت اورژانس پیش بیمارستانی اصفهان، اظهار داشت: ترانزیت زمینی مسئولیت ما را بیشتر کرده و علاوه بر اینکه همه جاده‌ها را با اورژانس زمینی پوشش می‌دهیم و اورژانس هوایی را طبق قرارداد با هوانیروز تقریبا به صورت 24 ساعت آماده باش است و عملا در بسیاری از حوادث ترافیکی که جان یک انسان در خطر باشد از اورژانس هوایی استفاده می‌کنیم.

راستین خاطرنشان کرد: بستر لازم برای استقرار اورژانس هوایی‌های دیگر از جمله آشیانه، پد و توزیع عادلانه در مرکز و شرق باید فراهم شود بنابراین قول افزودن دو بالگرد به سهم استان اصفهان داده شده است.

وی افزود: بالگردهای که برای اورژانس هوایی استان در حال استفاده است هلیکوپتر است که تغییراتی اعمال کردیم که بتوان به عنوان ترانسفر بیمار از آن استفاده کنیم.

مدیر حوادث و فوریت‌های پزشکی اصفهان با بیان اینکه آپشن‌های مینی‌کوپتر برای بیمار در هلیکوپتر وجود ندارد گفت: مینی‌کوپتر دارای آبشن پرواز در شب بوده و در بعضی از شرایط بد جوی و هوایی هم امکان پرواز و کمک به بیمار و مصدوم را دارد.

وی ادامه داد: 40 پد بالگرد در سطح استان جانمایی شده و تا امروز 18 پد به بهره‌برداری رسیده، با این شرایط خلبان دیگر دغدغه‌ای برای فرود بالگرد ندارد و اگر حادثه در نزدیکی پدهای اورژانس اتفاق بیفتد کدهای ما مریض را به محل پد انتقال می‌دهند و بالگرد مریض یا مصدوم را در اسرع وقت به بیمارستان منتقل می‌کند.

راستین تصریح کرد: از ابتدای امسال فعالیت اورژانس هوایی بیشتر شده و 30 بیمار واجد شرایط انتقال با بالگرد به مرکز استان انتقال داده شدند و نزدیک به 99 درصد آنها بهبود یافتند و از آن زمان طلایی برای رسیدن به مرکز درمانی بهره‌مند شدند.

وی با اشاره به 97 هزار ماموریت حوزه پیش بیمارستانی از ابتدای سال جاری تاکنون اظهار داشت: معمولا ماموریت‌ها به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند و هر کدام زیر مجموعه ریزتری دارد، 72 هزار ماموریت حوادث غیر ترافیکی شامل امدادخواهی‌های داخلی، قلب، عروق، تنفس، تشنج، سکته‌های مغزی و قلبی و 24 هزار ماموریت حوادث تصادفی و ترافیکی را تشکیل دادند.

راستین افزود: 17 هزار حوادث ترافیکی شهری و 6 هزار و 600  حوادث ترافیکی جاده‌ای در سطح استان اصفهان از ابتدای سال جاری تاکنون اتفاق افتاده است.

مدیر حوادث و فوریت‌های پزشکی اصفهان با بیان اینکه بیش از 250 دستگاه آمبولانس وجود دارد، گفت: در حال حاضر 170 آمبولانس فعال هستند و 153 دستگاه در پایگاه‌ها و در کنار هر 3 پایگاه یک دستگاه آمبولانس رزرو آماده است که در صورت بروز نقص فنی در آمبولانسی، بالافاصله آمبولانس رزرو حرکت می‌کند تا فعالیت آن پایگاه تعطیل نشود.

وی خاطرنشان کرد: با وجود همه مشکلاتی که از ابتدای اسفند سال گذشته به علت بیماری کرونا پیش آمد، بسیاری از ماموریت‌های ما به آن سمت سوق پیدا کرد، ابتدای کار حدود 50 درصد امدادخواهی 115 به امداد خواهی‌های کرونا اختصاص یافته بود که با تدبیر ریاست دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تلفن 3113 فعال و با استقرار پزشکان و کارشناسان به مردم مشاوره و پاسخ به سوالات کرونا انجام شد.

راستین ادامه داد: از ابتدای اسفند سال گذشته تاکنون 9 هزار بیمار کرونایی به مراکز درمانی انتقال داده شدند و امدادخواهی ما امروز نزدیک به 4 هزار در 24 ساعت است، در زمانی به 6 هزار امدادخواهی هم رسید ولی اکنون کاهش یافته است.

وی با اشاره به همه مشکلات مالی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اظهار داشت: با این اوصاف 6 اورژانس پیش بیمارستانی از ابتدای امسال به بهره برداری رسیدند و به پایگاه‌ها اضافه شدند.

راستین افزود: ترافیک در سطح شهر اصفهان سبب کند شدن زمان امدادخواهی اورژانس به بیمار یا مصدوم می‌شود نزدیکترین کد با سیستم اتوماسیون آسان یار، از زمان تماس برای امدادخواهی یک پرونده الکترونیکی برای فرد تشکیل می‌شود و اگر چندین سال بعد هم با همان شماره تماس بگیرد پزشک و کادر مستقر 115 می‌دانند چند سال قبل این بیمار چه سابقه ای داشته است.

مدیر حوادث و فوریت‌های پزشکی اصفهان تصریح کرد: تاکنون 114 نفر از کارکنان اورژانس از جمله خودم از بین یک هزار پرسنل به کرونا مبتلا شدیم و این در حالی است که با وجود مشکلات زیاد نه تنها حتی یک ساعت پایگاهی را تعطیل نکردیم بلکه 6 پایگاه هم اضافه کردیم.

وی با بیان حادثه سقوط کودک از خودرو در تاریخ 15 شهریور، گفت:  ساعت 23:20 دقیقه شب از خورزوق با 115 تماس گرفته شد در حالی که همه آمبولانس ها در ماموریت بودند و اعلام می‌کنند خودتان کودک را به مرکز درمانی منتقل کنید و ساعت 23:37 دقیقه آمبولانس که بیماری را به بیمارستان گلدیس شاهین شهر برده بود بالافاصله برای انتقال این بیمار اعزام می‌شود و با 17 دقیقه زمان به محل می‌رسد،  با اینکه این کودک به یک مرکز درمانی منتقل شده بود ولی متاسفانه کودک فوت کرد.

راستین ادامه داد: استانداردهای اورژانس در منطقه شمال اصفهان بیشتر از جاهای دیگر است در جاده‌ها باید ظرف 14 تا 15 دقیقه بر بالین بیمار حضور پیدا کنیم که در بسیاری از جاده‌های استان به این استاندارد رسیده‌ایم اما در برخی جاده‌ها به علت بعد مسافت شاید به این عدد نرسیم.

وی افزود: زمان حضور اورژانس در شهرهای کوچک کمتر از 8 دقیقه و کلان شهرها کمتر از 12 دقیقه اعلام شده و در شهرهای استان زیر این عدد در بالین بیمار حضور می‌یابیم اما توسعه و زیر ساخت شهر اصفهان متناسب با امدادرسانی نیست و در رینگ‌های ترافیکی بار ترافیکی زیاد است ولی لاین امدادرسانی وجود ندارد.

راستین خاطرنشان کرد: اگر در پل امام خمینی اصفهان اتفاقی بیفتد دسترسی نداریم و متاسفانه چنین مواردی زمان استاندارد امدادرسانی ما را تحت تاثیر قرار می دهد، با این وجود تلاش می کنیم با جابجایی پایگاه‌ها، خدمات‌رسانی انجام شود، همچنین در ایستگاه‌های مترو خط یک جایی برای امدادرسانی دیده نشده بود، ولی در خط دوم در محل ایستگاه پایگاه اورژانس دیده شده است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار