۱۰ میلیارد دلار ارز صادرات کالا‌های دولتی به کشور بازنگشت
کد خبر: 1018567
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004GyV
تاریخ انتشار: ۱۸ شهريور ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۱
معاون کسب و کار اتاق بازرگانی ایران با اشاره به فهرست ۲۱ هزار نفری بانک مرکزی که به تعهدات ارزی خود عمل نکرده‌اند، گفت: ۱۰ هزار نفر از این تعداد فاقد کارت بازرگانی هستند.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: به گزارش اتاق بازرگانی ایران علی ملایی با ارائه گزارشی از آمار بازگشت ارز حاصل از صادرات طی دو سال گذشته گفت: متأسفانه برآورد بانک مرکزی مبنی بر عدم بازگشت ۲۷ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات نادرست است. این در حالی است که ۳۰ درصد صادراتی که ارز آن بازنگشته است بدون کارت بازرگانی و از طریق بازارچه‌های مرزی و کارت پیله‌وری صورت گرفته‌است.

معاون کسب و کار اتاق بازرگانی ایران افزود: طبق گفته مسئولان بانک مرکزی، مبلغ ۲۷ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور بازنگشته است که بر اساس پیگیری‌های اتاق ایران و برآورد‌های صورت گرفته از نهاد‌های مختلف از جمله وزارت صنعت، معدن و تجارت این رقم درست نیست.

ملایی افزود: ۵/ ۱۰ میلیارد دلار از این عدد مرتبط با صادرات کالا‌های دولتی است که نباید در جمع مذکور محاسبه و به حساب بخش خصوصی نوشته شود. علاوه بر این، طبق محاسبه وزارت صنعت، معدن و تجارت باید حدود ۸/ ۱۶ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات به کشور برگردد که محاسبه این عدد هم با توجه به سیاست‌های غلط در پیش‌گرفته شده صحیح نیست. به این دلیل که بخشی از ارزی که امروز ادعا می‌شود باید به چرخه اقتصادی کشور برگردد به ورود موقت کالا‌ها اختصاص دارد که تا قبل از سال ۹۷، بخشی از کالا‌ها به‌صورت مواد اولیه وارد کشور شده و پس از آنکه بحث تعهد ارزی مطرح شده‌است این کالا‌ها صادر شده‌اند که طبیعتاً نباید مشمول تعهد ارزی شوند.

وی افزود: ضمن اینکه بیشتر کالا‌هایی که امروز باید تعهد ارزی خود را ایفا کنند، مانند فرش، به‌صورت امانی صادر می‌شوند که سه ماه مدت بسیار کوتاهی برای دریافت و بازگرداندن ارز حاصل از صادرات آن‌ها به چرخه اقتصادی کشور است. ملایی با اشاره به فهرست منتشرشده از سوی بانک مرکزی و اعلام اسامی صادرکنندگانی که ارز حاصل از صادرات را به چرخه اقتصادی کشور برنگردانده‌اند، گفت: در این فهرست اسامی ۲۱ هزار صادرکننده به اصطلاح متخلف دیده می‌شود که در جلساتی که اتاق ایران با نمایندگان سازمان توسعه تجارت داشت، مشخص شد که از این تعداد حدود ۱۵ هزار نفر هیچ ارزی را به کشور برنگردانده‌اند که از این ۱۵ هزار نفر هم تنها ۵ هزار نفر کارت بازرگانی داشته‌اند.

معاون کسب‌وکار اتاق ایران خاطر نشان کرد: اینکه گاهی می‌بینیم اتاق به‌عنوان مقصر در صدور کارت بازرگانی یا دارندگان کارت بازرگانی متخلف معرفی می‌شود، اجحاف به صادرکنندگان واقعی و بخش خصوصی است؛ چراکه همان‌طور که آمار هم نشان می‌دهد دوسوم رقمی که بر اساس اعلام بانک مرکزی هیچ ارزی به کشور وارد نکرده‌اند، اصلاً کارت بازرگانی ندارند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار