اشتغال ۷۸ هزار نفر در ۴۲۰۰ تعاونی در استان
کد خبر: 1018266
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Gte
تاریخ انتشار: ۱۷ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۱
صادرات ۹۹ میلیون دلاری تعاونی‌ها در آذربایجان‌شرقی
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان‌شرقی از صادرات ۹۹ میلیون دلاری تعاونی‌ها استان خبر داد.

حسین فتحی  اظهار داشت: نظام اقتصادی کشور  براساس اصل 44 قانون اساسی برپایه سه بخش دولتی، تعاونی و  خصوصی با برنامه‌ریزی منظم و صحیح استوار است.

وی افزود: بخش تعاون یکی از اضلاع‌های اصلی اقتصادی در اشتغال‌زایی و  تولید ثروت است و  طبق قوانین توسعه کشور به ویژه قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی هدف کمی، افزایش سهم بخش تعاون از اقتصاد ایران به 25 درصد است که در حال حاضر در استان آذربایجان‌شرقی 9 درصد است که ضرورت ارتقا سطح کمی و کیفی تعاونی‌ها و کارآمد  کردن آنها با ایجاد شرکت‌های تعاونی نوآور دانش بنیان نقش مهمی در بهره‌وری تعاونی‌ها وجود دارد.

فتحی تصریح کرد: در استان آذربایجان‌شرقی 11 تعاونی دانش بنیان وجود دارد که تلاش می‌ شود تعداد آنها با ایجاد مرکز نوآوری و کارخانه نوآوری  بیشتر شود.

وی گفت: نقش اتحادیه‌ها و اتاق تعاون به‌عنوان پارلمان بخش تعاون در ایجاد هماهنگی و ارائه آموزش‌های تخصصی و حقوقی شرکت‌ها و مشکل‌های تعاونی خیلی مهم و ضروری است.

احداث 5 هزار واحد مسکونی توسط شرکت‌های تعاونی

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان‌شرقی خاطرنشان کرد: در سال 1398 شرکت‌های تعاونی استان آذربایجان‌شرقی 99 میلیون دلار صادرات داشته‌اند و  در پنج سال گذشته 38 هزار و واحد مسکونی توسط شرکت تعاونی‌های مسکن احداث شده و اختیار اعضای شرکت‌های تعاونی قرار داده شده است و نزدیک 10 هزار واحد مسکونی هم در دست ساخت و تکمیل است.

فتحی گفت: یکی از ابزارهای مهم ارتقا بهره‌وری در تعاونی‌ها استقرار  سامانه شفافیت است که در رشد اقتصادی و توسعه  کمی و کیفی نقش مهمی دارد و درگاه تبادل داده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با سایر دستگاه‌های اجرایی با ایجاد پنچره واحد اطلاع‌رسانی مجوزها با هدف شفافیت و سهولت صدور مجوزهاٰ گواهی‌نامه‌ها و استعلام‌ها ایجاد شده است.

75 درصد از جمعیت آذربایجان‌شرقی عضو شرکت تعاونی هستند.

فتحی در بخش دیگری با اشاره به اینکه بیش از ۷۵ درصد از جمعیت استان عضو شرکت‌های تعاونی و از خدمات بخش تعاون بهره‌مند می‌باشند افزود: حوزه عملکرد و فعالیت این اداره‌کل فرابخشی و مسائل اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی را تحت پوشش خدمات خود قرار داده است و ما به دنبال ارزش آفرینی در تمام بخش‌ها هستیم.

وی تصریح کرد:  در حال حاضر 4 هزار و 292 تعاونی فعال در استان ( 4.5 درصد سهم کشوری) وجود دارد و در این تعاونی‌ها 3 میلیون و 223 هزار نفر عضویت دارند یعنی بیش از 75 درصد جمعیت استان عضو تعاونی هستند.

فتحی اذعان داشت: در استان آذربایجان‌شرقی 78 هزار و 717 نفر با این تعاونی‌ها اشتغال دارند یعنی در حقیقت 6.5 درصد سهم اشتغال توسط تعاونی‌ها ایجاد شده است.

برچسب ها: صادرات ، تعاون ، تبریز
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار