آمار مرکز آمار از تورم واقعی نیست
کد خبر: 1017929
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004GoD
تاریخ انتشار: ۱۵ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۳:۱۵
کارشـنـاس اقتصادی با بیان اینکه کیفیت آمارگیری مرکز آمار درست و مناسب نیست، گفت: نرخ تورم کالا‌های بادوام بسیار بالاست، اما سهم آن‌ها در سبد تورم پایین است، مثل خودرو و مسکن.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: به گزارش تسنیم، ایوب فرامرزی معاون اقتصاد و محاسبات ملی مرکز آمار ایران در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با تعریف نرخ تورم به متوسط وزنی قیمت کالا‌ها و خدماتی که خانوار‌ها مصرف می‌کنند، گفت: اختلاف نرخ تورم در استان‌ها به دلیل تفاوت اهمیت اقلام کالایی مختلف است.

او گفت: به دلیل گسترش یافتن شبکه‌های ارتباطی و حمل و نقل و... نوسان قیمت‌ها در استان‌ها تقریباً به هم نزدیک است و قیمت‌ها میل به همگرایی دارد.

فرامرزی با بیان اینکه باید بین نرخ تورم و گرانی تفاوت قائل شویم، گفت: نباید انتظار داشت نرخ تورم اعلام شده سطوح گرانی کالا‌ها و خدمات را نشان دهد، اما ما برای رفع این نقیصه سعی کرده‌ایم که متوسط قیمت‌ها را به صورت ماهانه روی سایت قرار دهیم.

در ادامه برنامه احسان سلطانی، پژوهشگر اقتصادی با انتقاد از تطابق نداشتن آمار مرکز آمار با واقعیات جامعه گفت: نرخ تورم کالا‌های بادوام بسیار بالاست، اما سهم آن‌ها در سبد تورم پایین است مثل خودرو، مسکن و خیلی از کالا‌ها بر اساس نرخ دلار قیمتشان فوق‌العاده بالا رفته است که آمار‌ها اصلاً آن را نشان نمی‌دهد.

سلطانی با بیان اینکه کیفیت آمارگیری مرکز آمار درست و مناسب نیست، گفت: مجموع پارامتر‌ها شرایطی را ایجاد کرده که نرخ تورم در سال جاری نسبت به سال قبل بسیار بیشتر باشد.

محمدرضا عبداللهی دیگر کارشناس اقتصادی هم با بیان اینکه تا به داده‌های خام و مظنه قیمت‌های مرکز آمار دسترسی نداشته باشیم، قضاوت درباره آمار مرکز آمار به لحاظ کارشناسی درست نیست، گفت: مرکز آمار در این باره غیرشفاف عمل کرده است.

عبداللهی گفت: مسئله بزرگ‌تر، مسئله نظام آماری کشور است که دو نهاد تولیدکننده آمار داریم و در عین حال در فقر آماری هستیم و اولین اقدام برای اصلاح تورم، اصلاح نظام کلی آمارگیری است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار