آغاز رسمی سال تحصیلی جدید در رسانه ملی از ۱۵ شهریور
کد خبر: 1017418
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Gfy
تاریخ انتشار: ۱۱ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۱
تعطیلی مدارس و فقدان زیرساخت‌های لازم برای آموزش غیر‌حضوری و آموزش از راه دور دانش‌آموزان، به مهم‌ترین چالش‌های والدین در سال گذشته تحصیلی تبدیل شده‌بود. این سردرگمی برای سال تحصیلی جدید هم همچنان وجود دارد و اولیای دانش‌آموزان درباره چگونگی برگزاری سال جدید آموزشی سؤالات بیشماری دارند. روز گذشته وزیر آموزش و پرورش ضمن اعلام آخرین وضعیت بازگشایی مدارس در سال تحصیلی جدید، به بخشی از این سؤالات پاسخ داد.
زهرا چيذری
سرویس جامعه جوان آنلاین: پیدا شدن سر و کله کرونا همه چیز را تحت‌تأثیر قرار داد و مدارس و دانشگاه‌ها را به تعطیلی کشاند. حالا با نزدیک شدن به ماه مهر و فصل بازگشایی مدارس، خانواده‌های محصلان سردر گمند و نمی‌دانند تکلیف درس و مدرسه فرزندانشان برای سال تحصیلی جدید به چه صورت خواهد بود، روز گذشته وزیر آموزش و پرورش از بازگشایی مدارس از روز شنبه ۱۵ شهریور ماه در تمام نقاط کشور به جز نقاط قرمز خبر داد. بر این اساس سیاست آموزش و پرورش، برنامه‌ریزی برای حضور دانش‌آموزان سر کلاس‌هاست. بدین منظور بناست تا دانش‌آموزان در گروه‌بندی‌های مختلف و به صورت زوج و فرد در مدارس حضور پیدا کنند. استفاده از ظرفیت شبکه دانش‌آموزی شاد و نسخه جدید آن که طی همین چند روز آینده رونمایی می‌شود، امکان دیگری است که برای برگزاری سال جدید آموزشی در نظر گرفته شده‌است. همچنین استفاده از ظرفیت رسانه ملی با عنایت به پوشش صد‌در‌صدی تلویزیون در تمام نقاط کشور تدبیر دیگری است که برای بهره‌مندی دانش‌آموزان نقاط دورافتاده و محروم در نظر گرفته‌شده و مدرسه تلویزیونی نیز از نیمه شهریور ماه فعالیتش را آغاز خواهد کرد. با تمام اینها، اما وزیر آموزش و پرورش تأکید کرد «تابع تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا هستیم.»

تعطیلی مدارس و فقدان زیرساخت‌های لازم برای آموزش غیر‌حضوری و آموزش از راه دور دانش‌آموزان، به مهم‌ترین چالش‌های والدین در سال گذشته تحصیلی تبدیل شده‌بود. این سردرگمی برای سال تحصیلی جدید هم همچنان وجود دارد و اولیای دانش‌آموزان درباره چگونگی برگزاری سال جدید آموزشی سؤالات بیشماری دارند. روز گذشته وزیر آموزش و پرورش ضمن اعلام آخرین وضعیت بازگشایی مدارس در سال تحصیلی جدید، به بخشی از این سؤالات پاسخ داد.

«از شنبه» مدارس باز است

محسن حاجی میرزایی، وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به اینکه خانواده‌ها هنوز تکلیف خود را نمی‌دانند، شنبه مدارس باز است یا خیر، عنوان کرد: «روز شنبه روز آغاز سال تحصیلی است و بنابر‌این است که همه مدارس به صورت حضوری دایر باشند، مگر منطقه‌ای که از سوی ستاد ملی کرونا اعلام شود که قرمز است و مدارس اجازه بازگشایی ندارند. حتی اگر منطقه‌ای زرد باشد کلاس‌ها برگزار می‌شود، ولی با تعداد محدودتر دانش‌آموزان، این موضوع تا قبل از روز شنبه از سوی مدارس به خانواده‌ها اطلاع‌رسانی می‌شود.»

اهمیت نقش معلمان و خانواده‌ها در سال تحصیلی جدید

وی با تأکید بر اینکه هیچ دانش‌آموزی نباید از تحصیل محروم شود، افزود: «متعهد هستیم آموزش را به همه دانش‌آموزان صرف‌نظر از موقعیت‌ها و دسترسی که دارند، ارائه دهیم و این کار را انجام خواهیم داد.»

به گفته وی در تمام دنیا اصل بر آموزش‌های حضوری است، زیرا هیچ آموزشی جایگزین آموزش حضوری نخواهد شد و ارتباط و تربیت اجتماعی دانش‌آموزان با هیچ روش دیگری قابل جایگزینی نیست و تنها چیزی که حضور را محدود می‌کند، قواعد بهداشتی است. وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه سال قبل دو سوم دوره آموزش طی شده بود که مدارس تعطیل شد و معلمان دانش‌آموزان خود را می‌شناختند، گفت: «امسال اصل بر این است که ارتباط با معلم برقرار و آشنایی بین معلمان و دانش‌آموزان ایجاد شود.»

به گفته حاجی میرزایی، اختیارات ویژه‌ای به شورای مدارس داده‌شده که می‌توانند در چارچوب ضوابطی تعیین‌شده، آموزش را ادامه دهند. وی با تأکید بر اینکه امسال معلمان نقش متمایزی دارند، تصریح کرد: «اکنون با شرایط متفاوتی روبه‌رو شده‌ایم و خلاقیت و ایده‌های نو جایگاه مهمی دارد.»

حاجی میرزایی به ارتباط بین خانه و مدرسه و نقش خانواده‌ها نیز اشاره کرد و گفت: سال‌های قبل خانواده‌ها با آسودگی‌خاطر بیشتری فرزندشان را به مدرسه می‌سپردند، اما امسال حساسیت بیشتر است و درخواست می‌کنیم خانواده‌ها در تمام ایام در کنار مدارس باشند.»

آغاز آموزش‌های تلویزیونی از ۱۵ شهریور

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به نقش رسانه ملی در امر آموزش و با عنایت به پوشش تلویزیون در اقصی نقاط کشور افزود: «در نقاطی که دسترسی اینترنت وجود ندارد، تلویزیون می‌تواند آموزش‌های لازم را در اختیار دانش‌آموزان قرار دهد. از ۱۵ شهریور برنامه‌های آموزشی تلویزیونی شروع می‌شود. ایران باید سراسر مدرسه بشود.»

به گفته وی مدرسه تلویزیونی می‌تواند همه خانه‌ها را به مدرسه تبدیل کند. حاجی میرزایی تصریح کرد: «محتوای کلیه دروس در تمام مقاطع تحصیلی را تولید کرده‌ایم که هم روی شبکه شاد بارگذاری می‌شود و هم در اختیار خانواده‌ها و معلمان و دانش‌آموزان قرار می‌گیرد.»

ابهامات اینترنت شاد ۴ روز مانده به سال تحصیلی جدید

شبکه آموزشی دانش‌آموزان یا همان «شاد» امسال هم بناست تا بخشی از بار آموزش غیر‌حضوری مدارس را به دوش بکشد. البته آنطور که حاجی میرزایی گفته ظرفیت‌های شبکه شاد توسعه یافته و روز پنج‌شنبه شبکه شاد با ظرفیت‌های جدید رونمایی خواهد شد.

چهار روز مانده به بازگشایی مدارس هنوز تکلیف هزینه اینترنت شبکه شاد هم معلوم نیست. حاجی میرزایی در این‌باره گفت: «بحث اینترنت مورد پیگیری ما قرار گرفته و پیشنهاد‌هایی به ستاد کرونا دادیم. کمیته‌ای برای بررسی موضوع تعیین شد که پیشنهاد کمیته تعیین و دریافت یک سوم هزینه اینترنت است که هنوز در ستاد ملی تصمیم‌گیری نشده و قبل از شروع سال تحصیلی تعیین‌تکلیف خواهد شد.» وزیر آموزش و پرورش یک‌بار دیگر وعده داد برای رایگان شدن اینترنت شاد تلاش می‌کند!

وی درباره امنیت دانش‌آموزان در مراجعه به اینترنت هم اینگونه توضیح داد: «با اپراتور‌ها صحبت شده و تلاش بر این است که سیمکارت دانش‌آموزی در اختیار دانش‌آموزان قرار بگیرد که دسترسی به اینترنت ایمن دارد.»

گروه‌بندی دانش‌آموزان برای حضور در مدارس

وزیر آموزش و پرورش در ادامه با اشاره به تجارب آموزشی کشور‌های دنیا افزود: «ما روش‌های تلفیقی را مدنظر قرار دادیم. کلاس‌ها حضوری برگزار می‌شوند، البته اگر مساحت کلاس و مدرسه به گونه‌ای باشد که فاصله‌گذاری اجتماعی رعایت نشود، باید گروه‌بندی کنیم. برای رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی دانش‌آموزان گروه‌بندی می‌شوند و ورود و خروج و حضورشان در قالب گروه‌های مختلف خواهد بود. کل محتوای آموزشی مورد بازبینی قرار گرفته و دروسی که باید الزاماً حضوری آموزش داده شود مشخص شده و آن‌ها که تمرین و تکرار است به بخش غیرحضوری منتقل می‌شود.»

به گفته وی در ۳۵ درصد مدارس که تعدادشان کمتر از ۵۰ دانش‌آموز است و می‌توانند با رعایت پروتکل‌های بهداشتی فاصله را رعایت کنند، کلاس‌ها طبق روال عادی برقرار است.

در مورد بقیه مدارس هم بحث آموزش حضوری منتفی نیست و اصل بر حضوری بودن آموزش‌ها است. بنابراین در جایی که تعداد دانش‌آموزان به گونه‌ای باشد که رعایت فاصله ممکن نباشد کلاس‌ها در قالب گروه‌بندی‌های متفاوت و به صورت زوج و فرد برگزار می‌شود.

وزیر آموزش و پرورش با تأکید بر اینکه در همه مدارس سراسر کشور اصل بر برگزاری حضوری است، مگر اینکه رعایت پروتکل‌ها تحت هیچ شرایطی امکان‌پذیر نباشد، افزود: «برنامه ریزی‌های جزئی به مدارس واگذار شده که متناسب با وضعیت تصمیم‌گیری می‌کنند و فعالیت آموزشی را آغاز می‌کنند.»

تابع تصمیمات ستاد کرونا هستیم

حاجی میرزایی با بیان اینکه به عنوان یکی از اعضای ستاد ملی کرونا در کمیته آموزشی و کمیته اجتماعی و امنیتی حضور فعالی در تصمیم‌گیری‌ها داریم، گفت: «هر تصمیمی که در ستاد ملی کرونا اتخاذ می‌شود، ما در آن حضور داشتیم و دیدگاه‌های خود را مطرح کرده‌ایم و آموزش و پرورش بر آنچه تصمیم گرفته‌شده توافق داشته‌است.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار