قفل ترخیص خودرو‌های دپو شده  در ثبت سفارش است
کد خبر: 1016924
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004GY0
تاریخ انتشار: ۰۵ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۳:۰۰
در حالی حدود ۲۰ روز دیگر تا پایان زمان ترخیص خودرو‌های دپو شده در گمرک باقی مانده که حتی اتمام و تمدید مجدد این زمان نمی‌تواند تغییر خاصی در تعیین تکلیف و ترخیص این خودرو‌ها ایجاد کند، چراکه فقط تعدادی از آن‌ها درگیر زمان هستند که با مشکل ثبت سفارش مواجه بودند و تا زمانی که این مسئله حل نشود امکان ترخیص وجود نخواهد داشت.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: در حالی حدود ۲۰ روز دیگر تا پایان زمان ترخیص خودرو‌های دپو شده در گمرک باقی مانده که حتی اتمام و تمدید مجدد این زمان نمی‌تواند تغییر خاصی در تعیین تکلیف و ترخیص این خودرو‌ها ایجاد کند، چراکه فقط تعدادی از آن‌ها درگیر زمان هستند که با مشکل ثبت سفارش مواجه بودند و تا زمانی که این مسئله حل نشود امکان ترخیص وجود نخواهد داشت.

به گزارش ایسنا، در اواخر خرداد‌ماه برای بار چهارم مهلت ترخیص خودرو‌های دپو شده در گمرک تمدید شد که این زمان۲۶ شهریورماه به اتمام می‌رسد. در این بین فعالان حوزه خودرو بار‌ها نسبت به موانع ترخیص خودرو‌های باقی مانده گله کردند و نگران تمام شدن زمان باقی مانده هستند که ممکن است دیگر تمدید نشود. البته در کنار زمان، سنگ‌اندازی‌هایی هم از سوی برخی دستگاه‌های مربوطه وجود دارد که هنوز رفع نشده است. ماجرا از این قرار است که حدود ۱۲ هزارو‌۲۰۰ خودرویی که از سال‌ها قبل وارد و دپو شده بود در کنار اینکه برخی با مشکل قضایی مواجه شدند و بخشی هم به هر دلیلی ثبت سفارش نشدند و در ادامه نیز با تغییر ضوابط، ثبت سفارش خودرو ممنوع شد، از این‌رو اکنون ترخیص آنچه در گمرک باقی مانده فقط در قید زمان نیست و موانع قانونی زیادی در این رابطه وجود دارد.

بعد از اینکه مصوبه ۲۹ بهمن‌ماه هیئت وزیران برای تمدید زمان به منظور تعیین تکلیف خودرو‌ها تمدید شد و در پایان اردیبهشت‌ماه به پایان رسید، گزارش گمرک از آن حکایت داشت که ۵ هزار و ۱۰۸ دستگاه دیگر تا قبل از این زمان در گمرک و بنادر باقی مانده بود که طی سه ماه تعیین شده فقط هزار و ۳۸۹ دستگاه ترخیص شد و حدود ۳ هزارو‌۷۰۰ دستگاه دیگر در گمرک باقی ماند. در حالی این تصور وجود داشت که باید زمان تمدید این دستگاه‌ها ترخیص شود که ارونقی، معاون فنی گمرک ایران اعلام کرد در بین آن‌ها فقط هزار و ۲۴۸ دستگاه نیازمند زمان هستند، چراکه بر اساس مصوبه ۲۹ بهمن هیئت دولت خودرو‌های دارای پرونده قضایی و همچنین خودرو‌های بالای ۲۵۰۰ سی‌سی که مستثنا شده بودند و خودرو‌های مربوط به جانبازان در قید زمان نبوده و امکان ترخیص آن‌ها بدون تمدید مهلت وجود دارد، از این‌رو از ۳ هزار و ۷۰۰خودروی باقی مانده فقط هزار و ۲۴۸ دستگاه نیاز به تمدید زمان داشتند، اما مسئله اینجاست که در بین این تعداد هزار و۱۰۰ دستگاه فاقد ثبت سفارش بودند و حتی اگر بار‌ها تمدید می‌شد، وزارت صمت نسبت به تمدید ثبت سفارش اقدامی انجام نمی‌داد و در عمل هیچ اتفاقی برای ترخیص این خودرو‌ها نمی‌افتاد؛ بنابراین با وجود تمدید زمان در پایان خرداد‌ماه و در شرایطی که حدود ۲۰ روز به اتمام این زمان سه ماهه باقی مانده، هنوز وزارت صمت برای رفع مشکل این ثبت سفارش اقدام نکرده است.

این در حالی است که اخیراً معاون فنی گمرک اعلام کرده قفلی که مربوط به اظهار کالا‌های گروه چهار که خودرو در آن قرار دارد باز شده و طبق شرایط قانونی می‌توانند خودرو‌های خود را اظهار کنند که این یکی از گلایه‌های صاحبان خودرو‌ها بود که برطرف شده است، اما مسئله اینجاست که تا زمانی که ثبت سفارش نداشته باشند این امکان برای آن‌ها وجود نخواهد داشت.

بر این اساس به نظر می‌رسد در حال حاضر مهم‌ترین گره خودرو‌ها مربوط به وزارت صمت باشد و باید اقدامات لازم جهت مشکل ثبت سفارش برای آن‌ها باز شود، در غیر این صورت اگر موافقتی با این موضوع وجود نداشته باشد، به طور حتم خودرو‌های فاقد ثبت سفارش متروکه و برای تعیین تکلیف به سازمان اموال تملیکی سپرده خواهد شد و هیچ زمانی در اختیار صاحبانشان قرار نمی‌گیرند. در رابطه با خودرو‌هایی که دارای پرونده قضایی هستند هم بعد از طی فرآیند قانونی و صدور حکم برائت بدون نیاز به تمدید زمان امکان ترخیص برای آن‌ها وجود خواهد داشت.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار